Kako je ruska invazija investicijama teškim više od milijarde kuna na „prvi od tisuću otoka" započeta tako će i završiti – obmanama i demantijima. Započeta je javnim demantiranjem glasina da su za ulazak u Jadranku d.d. zainteresirani neki ruski investori. Tada je Sanjin Šolić kao predsjednik uprave medijima izjavio „U uvali Čikat vlasnici nekretnina nismo samo mi, nego nekoliko luksuznih privatnih vila posjeduju neki naši ljudi koji rade u Rusiji, s njima smo se dogovarali da zajedno financiramo izradu plana i tako je krenula priča da oni Rusi ulaze u Jadranku...". Nedugo nakon tvrdnje da su priče o interesu ruskih investitora glasine objavljeno je kako je vlasnikom Jadranke d.d. postala tvrtka Beta Ulaganja d.o.o. u vlasništvu investicijskog fonda UK Promsvyaz koji je pak u vlasništvu ruske Promsvyazbanke. Pa je uz to medijski opjevano da je tvrtka Beta Ulaganja osnovana krajem 2012. u Zagrebu s ciljem ulaganja u turističke projekte na Sredozemlju ⮞
Kao osnivač i vlasnik tvrtke bilo je navedeno UK Promsvyaz, isticano kao jedno od vodećih društava za upravljanje investicijskim fondovima u Rusiji, a u stopostotnom vlasništvu jedne od tada vodećih ruskih banaka Promsvyazbanke. U vlasništvu deklarirano pravoslavne braće Ananiev banka je kao svoju službenu misiju istaknula – i njome se na službenoj stranici busala – da doprinosi blagostanju Rusije. U to vrijeme izvjesni Mihajlo Perenčević je izjavljivao da njegovi novci nisu u Jadranci d.d. i da on u tom poslu ima samo utjecaja.
Ulaganja u Jadranku d.d. – u medijima opisivanu kao veliku mamu Malog Lošinja – godinama se javno prezentiralo kao ruska ulaganja. No sada, na kraju ruske investicijske invazije, svim silama se želi prikazati kako Jadranka d.d. nije rusko vlasništvo, štoviše, da s Rusima i Rusijom nema ama baš ništa. Iako se do sada isticalo da iza velikih investicija i daljnjih planova stoji ruski kapital sada iz uprave Jadranke d.d. uvjeravaju javnost, medije i državne institucije da je tvrtka vlasništvo hrvatske gospode Perenčevića i Filipovića. Razlog promjene priče s negiranja da je u vlasništvu hrvatskih građana u priznavanja njihova vlasništva nad Jadrankom d.d. je očigledan - razlog su sankcije koje zapadni svijet i EU uvode Rusiji. Želeći spriječiti prvo zamrzavanje vlasništva, a potom i gubitak vlasništva nad Jadrankom d.d. ruski kapital se pokušava prikazati imovinom hrvatskih državaljana.
Dokazivanje nedokazivog
Na prve objave o mogućim sankcijama ruskom kapitalu pa i zaplijeni ruske imovine u Europi i na spominjanje Jadranke d.d. u tom kontekstu uprava tvrtke je zaprijetila medijima podizanjem tužbi i zahtjevima za objavu demantija tvrdnji kako je u vlasništvu ruskog kapitala.
Pa kako uprava Jadranke d.d. demantira da je u vlasništvu ruskog kapitala kad u sudskom registru jasno stoji da je vlasnik Jadranke d.d. tvrtka Beta ulaganja osnovana u Hrvatskoj, ali osnivač joj je Alfa-kapital d.o.o. iz Moskve, Ulica Sadovaya-Kudrinska 32, nesumnjivo ruska tvrtka? Iz uprave Jadranke d.d. tvrde da nije bitno što piše u registru trgovačkih sudova već ono što piše u Registru stvarnih vlasnika koji vodi FINA. A tamo piše da su stvarni vlasnici Predrag Perenčević i Krešimir Filipović. Da bi se pojačalo ovu tanku argumentaciju još se navodi da su s time upoznate sve nadležne institucije Republike Hrvatske. No sve institucije s tim nisu upoznate, ali o tome malo kasnije.
Razlog zbog kojeg uprava Jadranke d.d. želi sakriti identitet vlasnika leži u činjenici da ja Alfa-kapital d.o.o u vlasništvu Alfa banke čiji vlasnici su Mikhali Fridman, German Khan, Petr Aven i Alex Kuzmichev, četvorica bliskih prijatelja predsjednika Putina te kao i Alfa banka podliježu sankcijama EU, SAD i UK. U službenim i jedinim vjerodstojnim evidencijama, u sudskom registru, kao vlasnici Jadranke d.d. upisane su osobe koje su pod sankcijama i prema odlukama Vijeća Europe, objavljenim u Službenom listu EU, sva njihova imovina i imovina pod njihovom kontrolom se ima zamrznuti. Izvjesno je da će zamrznuta imovina u konačnici biti oduzeti ruskim vlasnicima kako bi se iz nje platila ratna šteta Ukrajini. Zbog toga uprava Jadranke sada odbija priznati očiglednu činjenicu kojom se do sada hvalila – da su njeni vlasnici Rusi. Okolnosti je prisiljavaju na dokazivanje nedokazivog; da tvrtka s Rusima i Rusijom nema ništa.
Dokaz vlasništva je izvadak iz sudskog registra
Na internetskim stranicma do 2018. godine pisalo je: "Beta Ulaganja su osnovana krajem 2012. u Zagrebu s ciljem ulaganja u turističke projekte na Sredozemlju. Osnivač i vlasnik tvrtke je UK Promsvyaz, jedno od vodećih društava za upravljanje investicijskim fondovima u Rusiji, koje je u stopostotnom vlasništvu jedne od vodećih ruskih banaka Promsvyazbanke. Sjedište banke je u Moskvi...". No nakon nepodopština braće Ananiev i prevare majčice Rusije, te stavljanjem banke pod prinudnu upravu ruske središnje banke valjalo se riješti vlasnika s kojima su se do tada hvalisali. To je učinjeno upitnom pravnom transakcijom pa je u sudskom registru kao vlasnik Beta ulaganja, a time i Jadranke d.d., osvanuo Alfa-kapital, opet s moskovskom adresom. Početna web stranica Beta ulaganja je samo malo preuređena da bi umjesto nacionalizirane Promsvyaz banke braće Ananiev bila ubačena Alfa banka. Danas na početnoj stranici Beta ulaganja nema ni spomena o bilo kakvoj povezanosti ni s Alfa-kapitalom odnosno s majčicom Rusijom.
Iako u sudskom registru Trgovačkog suda u Zagrebu stoji da je jedini osnivač Beta ulaganja Upravljačka kompanije ALFA-KAPITAL d.o.o. iz Moskve koja je upisana u Jedinstvenom državnom registru pravnih osoba Ruske Federacije uprava Jadranke tvrdi da je vlasnik u stvari netko drugi, netko tko je upisan u Registar stvarnih vlasnika koji vodi FINA. Razumljivo je da upravi Jadranke više odgovora stanje u Fininom registru nego stanje u sudskom registru.
Ono što neće ići na ruke upravi Jadranke jest činjenica da se vlasništvo nad trgovačkim društvom vodi u sudskom a ne Fininom registru. Svi upisi, osnivanje i promjene u registru vode se temeljem Zakon o trgovačkim društvima i Zakona o sudskom registru. Da bi se društvo osnovalo ili promjenilo osnivača odnosno vlasnika potrebno je provesti strogo i precizno defirniranu zakonsku procoduru, putem javnobilježničkih akata. Upisi u sudski registar se provode rješenjem suda. Protiv rješenja dopušten je i pravni lijek. Spomenutim zakonima je određeno da se u sudski registar upisuju i podaci o osnivačima i članovima društva (vlasnicima i suvlasnicima). Pa je tako u zakonom predviđenoj proceduri i za Beta ulaganja novi vlasnik putem javnobilježničkog akta i prijedloga od 13.12.2018. godine uz uplatu pristojbe sudu od 250 kn izmjenio osnivača. Nakon provedenog postupka Trgovački sud u Zagrebu je donio rješenje kojim je izmjenjen osnivač odnosno vlasnik Beta ulaganja. Umjesto ruskog Promsvyaz upisan je ruski ALFA-KAPITAL. Na to rješenje nije bilo žalbe. Nakon te promjene osnivača u sudskom registru nije bilo promjena osnivača do dana današnjeg.
Dakle, u jedinoj službenoj evidenciji vlasnika trgovačkih društva u Republci Hrvatskoj kao vlasnik Beta ulaganja odnosno Jadranke d.d upisan je ruski vlasnik. Nema nigdje nikakvih Filipovića ni Perenčevića. Vjerodostojna isprava kojom se u RH dokazuje vlasništvo nad trgovačkim društvom jest ovjereni izvadak iz sudskog registra. I ništa drugo.
Upis vlasnika na "časnu riječ"
Budući su se okolnosti naglo promijenile zbog ruske agresije na Ukrajinu umjesto hvalisanja ruskim kapitalom – „lovom iz Sibira" – i ruske banke kojim se skrivalo vlasništvo sada uprava Jadranke d.d. isto vlasništvo želi sakritit iza vertikalnih i hortizontalnih muških krvnih srodnika Perenčevića i Filipovića. Iako je Perenčević na početku ulaska ruskog kapitala na otok javno demantirao da je njegov kapital u Jadranci, sada na kraju ruskog ulaganja uprava Jadranke tvrdi nešto drugo. Da bi to dokazali navode da su Perenčević i Filipović stvarni vlasnici Jadranke jer s oni eto upisani u registru stvarnih vlasnika koje vodi Fina i da su s time upoznate sve nadležne institucije RH.
Ovako objašnjenje pada na ispitu vjerodostojnost već i samim postupkom unošenja podataka u Registar stvarnih vlasnika. Podatke u Registar upisuju sami subjekti upisa na standardiziranom obrascu. Prijavi se ne prilažu nikakvi dokazi niti se dokazi traže. Dakle, radi se o jednostranoj izjavi bez ikakve ovjere i bez pružanja dokaza – rekli bismo, na časna riječ. Tako je uprava Jadranke d.d. „na časnu riječ" upisala kao stvarne vlasnike u Finin registar jednog Perenčevića i jednog Filipovića bez obzira što piše u sudskom registru. Ono što jeste problem za upravu Jadranke d.d. je činjenica da je prvim upisom u Registar stvarnih vlasnika kao stvarne vlasnike upisala već spomenute Mikhaila Fridmana, Germana Khana, Alexa Kuzmicheva, Petr Avena. A sada, umjesto četiri Rusa – četiri Putinova oligarha – u registar upisuje hrvatske državljane iako u sudskom registru nije bilo nikakvih promjena.
Da registar stvarnih vlasnika kod FINA-e nije baš ozbiljan, pouzdan i vjerodostojan registar pokazuje i usporedba upisanih stvarnih vlasnika Alpha ulaganja i Beta ulaganja koji u sudskom registru imaju upisanog istog vlasnika Alfa-kapital. Kao stvarni vlasnici Alpha ulaganja su upisana četri Putinova oligarha, a kao stvrani vlasnici Beta ulaganja su upisani hrvatski državljani. Iz navedenog primjera proizlazi da najmanje jedan od ta dva upisa, a moguće niti jedan, nije istinit. Sigurno je da Registar stvarnih vlasnika nije vjerodostojan registar te da on u smislu dokazivanja vlasništva nad trgovačkim društvom nema nikakvu pravnu težinu. Tako da tvrdnje kako Jadranka d.d. nije ruska jer u Registru stvarnih vlasnika nešto piše, uprava može okačiti mačku o rep.
Jednako je pravno vrijedna i tvrdnja uprave Jadranke da su Perenčević i Filipović stvarni vlasnici i da su s time upoznate sve nadležne institucije RH. S time su se možda upoznali neslužbeno samo neki čelnici nadležnih institucija prilikom boravaka u hotelima visoke kategorije ili prilikom plovidbe na jahti u vlasništvu upisanih stvarnih vlasnika u registru FINA-e. Stvari sa upoznavanjem svih nadležnih institucija naprosto ne funkcioniraju tako kako navodi uprava Jadranke. Nitko se posebno ne predstavlja nadležnim institucijama, ma o kojoj samoumišljenoj veličini se radi. Institucije RH se upoznaju sa svakim vlasnikom u postupku osnivanja trgovačkog društva ili prilikom promjena njegovog osnivača kroz javnobilježničke i sudske postupke koji su određeni već spomenutim zakonima. Nema posebnog upoznavanja nadležnih inistitucija. Formulacija o upoznavanju svih nadležnih insitucija RH o tome da su Perenčević i Filipović stvarni vlasnici Jadranke služi samo bildanju važnosti spomenutog dvojca. Djetinjasta, neistinita i besmislena tvrdnja o upoznavanju institucija s identitetom stvarnih vlasnika uz prijetnje sudskim tužbama trebaju spriječiti širenje istine da je malološinjska Jadranka d.d. u rukama ruskih oligarha. A sve to treba spriječili zamrzavanje njihovog vlasništva.
Želja je jaka, ali argumentacija je slaba. Kako ruska investicijska invazija počela, tako i završava. Neslavno, petljanjem i demantiranjem.
Komentari:
Čini se da i prijetnje sudskim sankcijama cenzuriraju medije.
Roman Abramovič se neki dan preokrenuo na pravu stranu (vjerojatno očekuje amnestiju) jer je prvi i za sada jedini shvatio da je Putinovo vrijeme stvar prošlosti i da će zločinac uskoro završiti kao većina diktatora u prošlom stoljeću.
Imovina njegovih oligarha u zemlji, kao i zamrznuta imovina zatečena u inozemstvu bit će nacionalizirana i prodana kako bi se podmirila ratna šteta Ukrajini.
Mislim da je sada pravo vrijeme da domaće i međunarodne institucije temeljito istraže porijeklo i vlasništvo novca koji je završio na Čikatu.
Rusi na Kvarneru, međutim, nisu samo kupci nekretnina, već i tvrtki. Poznato je kako je lošinjska Jadranka kupljena ruskim kapitalom početkom 2014. Službeno je tada 89,14 posto Jadranke kupila tvrtka sa zagrebačkom adresom Beta Ulaganja koja i danas ima vlasništvo nad Jadrankom i temeljni kapital od 1,2 milijarde kuna. Temeljni kapital je s godinama povećavan. Te 2014. kao vlasnik tvrtke Beta ulaganja navodio se UK Prosmvyaz, društvo za upravljanje investicijskim fondovima iz Ruske Federacije. Inače, Fond UK Promsvyaz je bio u stopostotnom vlasništvu ruske Promsvyazbanke, jedanaeste po veličini u Rusiji.
Cijeli članak...
novilist.hr/.../...
jadranski.hr/.../...
A možda im je Ana Kučić bila konzultantica za odnose s medijima. Tako i ona odgovara na neugodna vjećnička pitanja.
Vjerujem im kao Putinu.
Svrstali su se na pogrešnu stranu.
Peta najveća turistička firma u državi još nije našla za shodno da ugosti izbjeglice iz Ukrajine. I gradska vlast se pravi blesava, još uvijek je bez komentara.
Prave se da se to njih apsolutno ne tiče.
imperijal.net/.../...
Dnevnik Nove TV od visokih izvora u Ministarstvu financija neslužbeno doznaje detalje zamrzavanja imovine ruskih oligarha u Hrvatskoj. Na crnoj listi oligarha u EU-u dosad je oko 700 pravnih i fizičkih osoba, a u Hrvatskoj ih je pak najmanje 80.
Zamrzavanje imovine odvijat će se na način da će ga svaka imovinska institucija u Hrvatskoj provoditi unutar svoje nadležnosti. Primjerice, MUP će biti zadužen za vozila, lučke kapetanije za brodove, Burza za dionice, a još se odlučuje hoće li za račune biti nadležna FINA ili banke. Imovinu tako neće moći ni otuđiti ni prodati.
Hrvatska će ovaj potez povući na temelju Zakona o međunarodnim mjerama ograničenja iz 2008., te Uredbe EU-a od 25. veljače.
Također neslužbeno, među onima koji bi se mogli naći na toj listi spominje se jedan ruski oligarh i vile na Malom Lošinju, potom Šipovo, a pitanje je i što će biti s PPD-om i Đurom Đakovićem, jer je i u tim firmama ruski kapital.
dnevnik.hr/.../...
jutarnji.hr/.../...
Jedna od najvećih investicija na Jadranu dat će novi život destinaciji koja je još u prošlom stoljeću privlačila bogatu elitu na najsunčaniji otok sjevernog Jadrana.
Nema čega nema u ovom propagandnom članku, ali valja istaknuti pojedinost vrijednu tužbe sudu: Od početka prošle godine “Jadranka” je skoro u potpunosti u vlasništvu zagrebačke tvrtke Beta Ulaganja čije je vlasnik UK Promsvyaza društvo za upravljanje investicijskim fondovima iz Rusije.
A spomenuta je i tadašnja dogradonačelnic a sada gradonačelnica: Dogradonačelnic a tvrdi kako je kvalitetan turizam podigao ekonomiju otoka pa se mladi Lošinjani ne moraju brinuti za posao.
Jadranka će uvijek ostati lošinjska
Pitanje Šoliću: Vi ste u tvrtki cijeli radni vijek?
Odgovor: Tako je, otkako sam završio fakultet u Zagrebu krajem 80-ih vratio sam se na otok, a u Upravi sam već 15 godina. Kao pravi Lošinjanin, sretan sam jer svojim dugogodišnjim iskustvom i znanjem, zajedno s cijelim timom Jadranke, mogu doprinositi napretku kompanije i cijeloga otoka. Svi projekti i planovi koje razvijamo i sve što radimo u službi je razvoja otoka i upravo zbog toga građani Lošinja oduvijek su bili i ostat će na prvom mjestu, kao što će i Jadranka uvijek ostati lošinjska kompanija.
Vlasnici daju punu podršku provedbi investicijskog plana
Pitanje: Spominjete ogromna ulaganja, milijunske svote. Koliko znamo, većinski vlasnik tvrtke su Beta ulaganja, čiji je osnivač u Hrvatskoj ruska tvrtka Promsvyaz – možete li objasniti vlasničku strukturu tvrtke, imaju li zaposlenici još koji udio i koliki, i kakav je background ruskih partnera?
Odgovor Šolića: Početkom 2014. vlasnik 89,14 posto Jadranke d.d. postala je zagrebačka tvrtka Beta Ulaganja, u vlasništvu UK Prosmvyaza, društva za upravljanje investicijskim fondovima iz Ruske Federacije, koje uz nekoliko zatvorenih i otvorenih investicijskih fondova upravlja i jednim od vodećih mirovinskih fondova u toj zemlji. Novi vlasnici dali su punu podršku provedbi investicijskog plana Jadranke, jer želimo zajednički preobraziti Lošinj u vodeću destinaciju vitalnosti i luksuza, a pritom očuvati jedinstvenu prirodu i okoliš otoka. Uvijek ističem da je Jadranka ranije bila u rukama samih radnika, bila je izuzetno rijedak pozitivan primjer programa ESOP i EBRD-a, a odluka o prodaji bila je jedinstvena.
Novi list 13. srpnja 2015.
Sanjin Šolić: Pretvaramo Lošinj u top destinaciju, ali treba nam zračna luka i golf igralište
volim-losinj.org/.../...
novilist.hr/.../...
Matošić je kazao kako će sankcije Hrvatske biti usmjerene prema samom vrhu vlasti Ruske Federacije, posebno prema oligarsima bliskima režimu Vladimira Putina te svima “koji su digli ruku za neovisnost samoproglašenih republika na istoku Ukrajine”.
“Hrvatska ima jasan popis koji je sastavljen u okviru EU-a. Riječ je o 702 entiteta od kojih je oko 650 fizičkih osoba, a ostalo su pravne osobe koje se nalaze na mrežnim stranicama MVEP-a. Sankcionirat ćemo ih na način da im ta imovina ne može služiti za preprodaju, prodaju ili izvlačenje koristi iz te imovine. Imovina neće biti oduzeta nego zamrznuta u skladu sa svim pravima”, poručio je Matošić.
Naglasio je kako se intenzivno radi o identificiranju imovine osoba i pravnih entiteta koji se nalaze u Hrvatskoj, a koja podliježu zajedničkom dogovoru o sankcijama.
net.hr/.../...