Na početku „ruske" investicijske invazije na otok kojem će se nakon toga tepati da je i prvi od 1000, invazije popraćene medijskom ofenzivom napisima u kojima se navodilo, citiram, "Beta Ulaganja su osnovana krajem 2012. u Zagrebu s ciljem ulaganja u turističke projekte na Sredozemlju. Osnivač i vlasnik tvrtke je UK Promsvyaz, jedno od vodećih društava za upravljanje investicijskim fondovima u Rusiji, koje je u stopostotnom vlasništvu jedne od vodećih ruskih banaka Promsvyazbanke. Sjedište banke je u Moskvi i jedna od suvlasnika je i Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD). EBRD je time potvrdio visoke poslovne standarde i transparentnost poslovanja koji su omogućili da Promsvyazbank postane jedna od vodećih financijskih institucija na ruskom tržištu". No spletom okolnosti, ova vodeća ruska banka, s „visokim poslovnim standardima i transparentnosti poslovanja" čijom su se moći, ugledom i veličinom „ruski" investitori u dolasku busali, neslavno je bankrotirala ⮞
Brisanje povijesti
Na promijenjene okolnosti tvrtka Beta ulaganja je u tišini promijenila svog vlasnika (nelogična i naopaka, ali stvarno provedena radnja) u koga se s ponosom donedavno klela, te preuredila i svoju web stranicu. Tako na njoj danas stoji:
„Beta ulaganja d.o.o. je društvo s ograničenom odgovornošću osnovano krajem 2012. godine sa sjedištem u Zagrebu. Tvrtka je fokusirana na ulaganja u projekte održivog i odgovornog turizma na Sredozemlju, a za sada je usmjerena na ulaganja u Jadranku d.d. i razvoj turizma na otoku Lošinju, što će po ukupnoj vrijednosti biti jedna od najvećih investicija u hrvatski turizam. Beta ulaganja danas je 100-postotni vlasnik Jadranke d.d. iz Maloga Lošinja s ukupnim kapitalom tvrtke u iznosu od 1.025.000.000,00 kuna."
Iz povijesti Beta ulaganja izbrisan je stari vlasnik, a novoga se ne spominje. Inače, mijenjanje povijesti brisanjem svjedočanstava o činjenicama bilo je uobičajeno u prethodnom jednopartijskom sustavu velike zemlje iz kojeg je došao kapital od spomenutih od 1.025.000.000,00 kuna.
Dakle, kako se navodi na internetskoj stranici Beta ulaganja, a vidljivo je i sudskom registru, temeljni kapital je impresivnih 1.025.000.000 kuna. A kako je sve to počelo?
Beta ulaganja su osnovana 22. 10. 2012. s temeljnim kapitalom od 20.000 kuna. Jedini osnivač bio je Silvije Eugen Barišić koji nakon kratkog vremena tvrtku prodaje tada još uglednom UK Promsvyazu, jednim od tada vodećih društava za upravljanje investicijskim fondovima u Rusiji, koje je u stopostotnom vlasništvu tada jedne od vodećih ruskih banaka - Promsvyazbanke.
Neovjerena punomoć kao kora od banane
Upravo ta prva transakcija kojom jedna velika, ozbiljna ruska tvrtka koja je u stopostotnom vlasništvu jedne od vodećih ruskih banaka kupuje vlasnički udio tvrtke koja će nakon toga postati vlasnik Jadranke d.d. iz Malog Lošinja je zanimljiva. Naime, radi se o prilično nespretnoj i neozbiljnoj transakciji na kojoj se poskliznula ruska financijska elita i kojom je započeto, pretenciozno najavljeno, ulaganje u odgovorni turizam u Sredozemlje. A upravo tom transakcijom će krenuti opjevana investicijska bajka na "prvom od 1000".
Dakle, ugledni fond i velika banka kupuju dana 14. 12. 2012. za 3.000 € vlasnički udjel u Beta ulaganjima. Na koji način? Putem neovjerene skenirane punomoći na ćirilici! UK Promsvyaz je dakle dana 14. 12. 2012. u Moskvi izdao punomoć Silviju Eugenu Barišiću (tadašnjem vlasniku Beta ulaganja) da sam sa sobom potpiše ugovor o prijenosu poslovnih udjela Beta ulaganja. Istog dana 2.300 km dalje, u Zagrebu, ovlašteni sudski prevoditelj je preveo tu specijalnu punomoć. Istog je dana potpisan ugovor o prijenosu poslovnih udjela, a javni blježnik je sastavio javno bilježnički akt te je isti predan u registar Trgovačkog suda u Zagrebu.
Efikasnost za svaku pohvalu, ali problem je - valjda kao posljedica neviđene brzine - da punomoć nije ovjerena i da prijevod nije bio ispravan. Naime, specijalnu punomoć UK Promsvyaz nije ovjerio kod javnog bilježnika prema Zakonu o trgovačkim društvima koji člankom 387. stavak 3. propisuje da punomoć mora biti ovjerena kod javnog bilježnika. No, skenirana moskovska ćirilična punomoć od 14. 12. 2012. nije ovjerena kod javnog bilježnika. Zanimljivo je i da javni bilježnik u Zagrebu koji je sastavljao javnobilježnički akt o prijenosu poslovnih udjela nije primjetio da stjecatelj poslovnog uloga nema odgovarajuću punomoć. Još je zanimljivije da je registar Trgovačkog suda u Zagrebu prihvatio takve isprave i u registru proveo upis promjene osnivača iako za to nisu postojali uvjeti, budući da Zakon o trgovačkim društvima u članku 395. navodi „Sud je dužan ispitati je li društvo uredno osnovano, sadržava li prijava zakonom propisani sadržaj te jesu li joj priložene propisane isprave". Iako nisu priložene propisane isprave upis je prošao. Zašto sud nije uočio takav nedostatak? Samo su dva moguća odgovora. Nedostatak nije uočen zbog brzine ili pak namjerno. Niti jedan od ovih razloga u ozbiljnoj pravnoj državi nije prihvatljiv.
Izgubljeni u prijevodu
Istog dana kad je punomoć napisana u Moskvi, ovlašteni sudski vještak u Zagrebu pribavio je prijevod punomoći. Možemo pretpostaviti da je ovlašteni prevoditelj kao zapet čekao da elektronskom poštom stigne sken punomoći da ju na brzinu prevede. Opet valjda u brzini, napravio je pogrešan prijevod, ili bolje rečeno prijepis. U prijevodu punomoći naveden je kao OIB opunomoćitelja UK Promsvyaz – 1027718000067 – broj s 13 znamenki. No, naš OIB sastoji se od 11 znamenki. Da je ovlašteni, ali očito nemaran ili površan sudski prevoditelj ozbiljno radio svoj posao primjetio bi da u punomoći koju prevodi piše: „Punomoćnik je ovlašten podnijeti nadležnom tijelu u Republici Hrvatskoj zahtjev za izdavanje OIB-a Opunomočitelja te preuzeti rješenje/odluku o OIB-u Opunomoćitelja". Da je čitao s razumjevanjem, ovlašteni sudski prevoditelj bi shvatio da UK Promsvyaz nema svoj OIB i da tek daje punomoć za podnošenje zahtjeva za OIB, pa stoga nije logično da ga već ima. Jedino u fazi priličnog rastrojstva ili tvrdog uvjerenja da nitko neće čitati prijevod specijalne punomoći moguće je broj iz ruskog Jedinstvenog državnog registra pravnih osoba 1027718000067, koji ima 13 znameki prevesti kao OIB koji mora imati 11 znamenki.
Dakle, veliko rusko ulaganje u Sredozemlje započeto je malenom, nespretnom i nezakonitom transakcijom od 3.000 €. Što su i kako „ruski" eksperti za ulaganja dalje radili s više od milijarde kuna uloženih u Beta ulaganja, odnosno u Jadranku, pokazat će vrijeme. U svakom slučaju, pokazali su moć da samo sa skeniranom i neovjerenom punomoći mogu postati vlasnikom Jadranke d.d. A kad su sposobni i spremni to učiniti, ne treba čuditi što su kategorizirali nepostojeću marinu Čikat, bez dozvola i koncesija radili na pomorskom dobru, što bez građevinskih dozvola ili s nezakonitim dozvolama grade i rekonstriraju objekte kako god požele, te što će graditi golf u zaštićenom području Nature 2000, itd., itd.
U lipnju 2014. pojavu nepoznatih i moćnih ruskih investitora komentirao sam člankom pod naslovom Doktrina šoka u kojem sam predvidio postupke nepoznatih investitora i učinke njihova djelovanja: „... šokirani ministri, župani, državni službenici po uredima, agencijama i uredima područne samouprave te predstavnici lokalne vlasti spremni ovdje zažmiriti, ondje prešutjeti, zaobići uobičajene ili propisane procedure, standarde i propise kako bi se ispunile želje ili zahtjevi investitora koji se razmahuje tolikim novcem." Tako je bilo moguće steći i poslovne udjele temeljem skenirane specijalne punomoći na čirilici jer je „netko spreman ovdje zažmiriti, ondje prešutjeti, zaobići uobičajene ili propisane procedure, standarde i propise kako bi se ispunile želje ili zahtjevi investitora koji se razmahuje tolikim novcem".
Komentari:
A čiji si ti ?
Kupili su Jadranku kao što su i tebe kupili na rukaviću, na sve stanove koji si radio stavili ti hipoteku iako si potpisivao ugovore i primio akontaciju za stanove.
Čiji je sada ruakvić ???
Капиталы, украденные из «Транснефти» через Внешпромбанк, отмываются вместе с другими миллиардами, выведенными из «Транснефти» через систему коррупционных контрактов. Как ранее сообщало агентство «Руспрес», Андрей Болотов контролирует ООО «Промнефтегазав томатика» и ЗАО «НКЛаб» при помощи кипрских офшоров «Майлмедоу Трейдинг лимитед» и «Фасура холдингс лимитед». В 2015 году Николай Токарев вывел в фирму «Промнефтегазав томатика» из структур «Транснефти» 1,5 млрд рублей, а за неполные 8 месяцев 2016 года — более 2 млрд.
Другим офшорным подрядчиком «Транснефти», который связан с Андреем Болотовым, стала фирма «Велесстрой». Недавно ей поручено строительство 146,7 км нефтепровода до Комсомольского нефтеперерабаты вающего завода в рамках системы «Восточная Сибирь – Тихий океан» (ВСТО). Стоимость работ — 7,06 млрд рублей. Кроме ВСТО, «Велесстрой» занимается строительством БТС-2 и Пурпе — Самотлор, общая сумма контрактов превышает 200 млрд.
Считается, что этим подрядчиком «Транснефти» владеет через кипрские офшоры друзья Андрея Болотова и Николая Токарева — хорват Михайло Перенчевич (Mihajlo Perenčević) и его сын Никола Перенчевич (Nikola Perenčević). Хорватия входит в блок НАТО, чьи специальные службы ведут агентурно-опера тивную разработку российских руководителей первого звена — в том числе Николая Токарева и членов его семьи. Кроме того, Михайло Перенчевич имеет гражданство США. Трудно представить, что обладатель американского паспорта сумел избежать регулярного диалога с агентами ЦРУ и ФБР, заинтересованны х в информации из России. Контакт с Михайло Перенчевичем мог дать ЦРУ полный доступ к важнейшим сведениям, компрометирующи м Николая Токарева.
Именно через американца Перенчевича осуществлялись приватные инвестиции семьи Токарева на территории Евросоюза. На хорватском острове Лошинь группа «Ядранка» в последние годы строит VIP-гостиницы и ведет реновацию инфраструктуры. В бухте Чикат на Лошине открылся пятизвездочный отель Bellevue и Villa Hortensia, рассчитанная всего на 10 апартаментов со своим садом, пляжем и бассейном. Виллу можно снимать не только целиком (к аренде прилагаются шеф-повар и массажист), но и этажами. Также запущен бутик-отель Alhambra & Villa Augusta со своим пляжем, садом и причалом — на месте одноименного старинного отеля.
Собственность на острове Лошинь оформлена через хорватские компании Katina, T.G.A., Magnum HR Nova и Jadranka. Последней структуре принадлежит Bellevue.
Член наблюдательного совета компании «Ядранка» Крешимир Филипович (Krešimir Filipović) близком знаком с Михайло Перенчевичем и Николаем Токаревым. В России Филиппович работает первым вице-президенто м фирмы «Велесстрой», распределяя поступающие из «Транснефти» средства. Как и в случае с банкиром Беджамовым, Токарев лоббировал интересы своего друга в государственных структурах — в итоге Филиповича в 2010 году наградили российским орденом Дружбы «за большой вклад в строительство первой очереди нефтепроводной системы Восточная Сибирь – Тихий океан».
Акционер Jadranka — фирма Beta ulaganja. Данной структурой, в свою очередь, владеет российское ООО «Управляющая компания «Промсвязь». ООО числится доверительным управляющим ЗПИФ прямых инвестиций, то есть оперирует не своими средствами, а деньгами клиентов. В 2005 году Майя Болотова получала доход от компании «Каприз-Стелл», которая входила в группу акционеров крупнейшего оператора российской стационарной связи «ЦентрТелеком». В этой же группе присутствовала «Промсвязь».
новости-россии.ru-an.info/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BD%D0%B5%D1%84%D1%82%D1%8C-%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%BC-%D1%86%D1%80%D1%83-%D1%8F%D1%85%D1%82%D1%8B-%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%BB%D0%B8%D0%B0%D1%80%D0%B4%D1%8B/
Za to imaš druge medije.
Zamislite da trebate oprati poveću količinu novca. Idealni uvjeti za to su pokvarena vlast, pasivni građani koji joj podilaze i netko na vrhu tko će zagovarati vaš naizgled smisleni projekt. Naravno da izabirete Lošinj! Predstavljate svoj projekt golf resorta koji ćete graditi novcem kojemu nitko ne zna porijeklo, zlatousti ministar ga promovira floskulama o nužnosti golfa kao preduvjeta za turizam, gradite u sinergiji s vlastima koje zanima samo vlastita korist, svi šute. zamislite što ćete učiniti kad operete svoju poveću količinu novca. Baviti se turizmam na Lošinju?
dnevno.hr/.../...
Što mislite od čega se taj ogromni članak stisnuo na desetinu svoje prethodne verzije? Sigurno nije od vlage
Mislim da su itekako važni i da bi ih trebalo objavljivati na gradskom webu.
Kao primjer kako se to radi pogledati na
rijeka.hr/.../...
I mene to zanima...
treba svima jasno dati do znanja da je ovakva praksa neodrživa
novilist.hr/.../...
volim-losinj.org/prostorni-plan/2283-otocani-ne-mogu-biti-objekt-apetita-kapitala
A sada je zajedno s gradonačelnicom i gradskim vijećem vjerni kolaborant okupatora Čikata.
Po smiješnom trolu Cjepidlaki ne bi se mogao snimiti ni jedan film na otvorenom (često u središtima gradova) jer se za snimanje također mora zabraniti prolazak javnim prostorom. A i zatvaranje skoro cijelog sela za privatni downhill ga ne uzrujava? Čim nisu "Rusi".
A i snimanje filmova u središtima gradova obično se JAVNO najavi ranije, tako da svi znaju (osim trolova ispod mosta)...
Zatvaranje šetnice na Čikatu radi privatne zabave nije bilo javno najavljeno niti ima službeno odobrenje.
"Dio Lošinjana zabrinut je zbog spekulacija da bi Čikat u budućnosti mogao biti zatvoren za javnost. Da o tome nema govora, potvrdio je nedavno sam predsjednik uprave Jadranke Sanjin Šolić koji je na javnoj tribini izričito naglasio da se Čikat ne zatvara. Šetnica koja je trenutno razrušena radi pripremnih radova oko uređenja bit će otvorena za javno korištenje, bez ikakvih ograničavanja kretanja."
novilist.hr/.../...
iz jučerašnjeg članka:
"Sama ceremonija vjenčanja održala se na terasi hotela Bellevue, koja je odmah uz more, a glavni motiv dekoracije bili su veliki buketi crvenih ruža. Luksuzni hotel inače je za sve goste zatvoren od početka studenog do kraja travnja, tako da mladenci i uzvanici, uz jake mjere osiguranje, mogu uživati u privatnosti. Zbog vjenčanja zatvorena je i šetnica oko hotela."
tportal.hr/.../...
Uz fotku je objavila ovaj tekst:
ana_kucic_official
Večeras smo u Temi dana uz ministricu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Gabrijelu Žalac govorili o novim ulaganjima u otoke, pa tako i u naš Lošinj! #anakucic #prviod1000 #losinj
Vidi video:
youtu.be/uv5wuhcM_tI?t=709
net.hr/danas/zalac-tvrtki-hdz-ovca-isplatila-750-tisuca-kuna-za-obnovu-ceste-i-mosta-sve-je-trebalo-biti-obavljeno-rusevne-fotke-otkrivaju-pravo-stanje/
– U petak smo na putovanju iz Malog Lošinja do Rijeke i natrag plovili gotovo deset sati, pročitala sam cijelu knjigu, ova se linija više ne bi smjela zvati brzobrodskom, komentar je još jedne otočne putnice.
novilist.hr/.../...
na splitskom području svaki otok ima svoj katamaran koji ga povezuje sa centrom županije, a pri tome ima jedno, najviše dva usputna pristajanja.
kod nas imamo jedan katamaran koji povezuje 5 otoka, a pri tome ponekad ima i 5 usputnih pristajanja.
umjesto direktne veze sa županijskim centrom, imamo višesatno kružno krstarenje po sjevernom jadranu.
Lošinjski gubernator Perenčević nadograđuje svoju vilu bez građevinske dozvole. Pokušajte podignuti svoj krov za dvije cigle ili otvoriti jedan prozor, vidjet ćete s čime ćete se suočiti. Ali ne i tajkun radi kojeg se zatvara javna šetnica i koji može biti neometan i u miru od građevinske inspekcije.
Priložene su i fotografije:
www.facebook.com/.../
Piše Villa Tarabochia, ali to je u stvari Villa Adelma, najstarija vila na Čikatu, sa kojom je u stvari sve i počelo.
To je isti izvoditelj poduzeće Margea vlasnika Mužića koji je specijaliziran za radove bez građevinske dozvole.
To je isti izvoditelj poduzeće Margea vlasnika Mužića koji je specijaliziran za radove bez građevinske dozvole.Zašto pas liže jaja? Pa zato što može! Isto tako investitori i izvođači rade neke stvari zato što mogu, a mogu zato što imaju link prema nadležnim institucijama.
i.imgur.com/yel5nER.jpg
Moguće samo na "prvom od 1000" pod vlašću HDZ-a u jadnoj državi Hrvatskoj.
Kako to dozvoljavaju inspekcije ta se od njih prave budale , neznalice i korumpirane institucije odnosno inspektori.
"Sanacija vlage" a zato treba izgraditi objekat da bi se to zaštitilo ?
Kazna za izvođača je 100.000, 00 kuna a za investitora zatvor ?
Ipak je sa par tisuća jeftinije prošli podmitivši inspektore sa par tisuća .
Kada im je prošlo sa svim vilama bez dozvole proći će i ova.
Ovo je za anale u građevini i inspekciji, sanacija vlage a gradi se objekat ?
Ovo treba prosljediti novom inspektoratu Gospodinu Mikuliću kao test "institucije nek rade svoj posao" pa da vidimo jesu li svi građani jednaki ...
Koja bahatost, arogancija to je van svake pameti za tablu radova "sanacija vlage podova i zidova". A inspekcija kažnjava za 3 kune viška u kaseli i zatvara na 30 dana sramota, sramota.
Link na veću sliku članka
i.imgur.com/xBDSBaZ.jpg
i.imgur.com/xBDSBaZ.jpg
Link na veću sliku članka
i.imgur.com/xBDSBaZ.jpg
i.imgur.com/xBDSBaZ.jpg
i pomalo svatko dobije par tisuća eurića i to je to.
Ako nije istina neka postupe po zakonu ?