Kolovoz, rujan i možda još pokoji dan u listopadu ove godine posljednji su u kojima će se plaže u Uvali Čikat na Lošinju koristiti na dosadašnji način. Prema razvojnim planovima Jadranke, od sljedećeg ljeta većina plaža Čikata trebala bi izgledati modernije i, što je za goste važnije, puno sadržajnije, izvijestio je Novi list.
Noviteti koji će podignuti ponudu odnosit će se na ležaljke, suncobrane, betonirane terase, još uređenije šetnice i biciklističke staze. Novost je i da će se na neke, po svemu sudeći ekskluzivnije plaže, naplaćivati ulaz. Na taj način dijelu gostiju s većom platežnom moći i većim prohtjevima osigurat će se prostor diskrecije.
Nova vizura
Kako nam je potvrdila članica uprave Jadranke Nina Garić, prema Primorsko-goranskoj županiji uputili su pismo namjere te očekuju izdavanje koncesije na tom dijelu pomorskog dobra.
– Do konca godine nadamo se da ćemo ishoditi koncesiju, nakon čega bismo krenuli u radove preuređenja koji bi bili dovršeni do početka sljedećeg ljeta, kaže Nina Garić, članica uprave Jadranke.
Projekt uređenja uvale Čikat obuhvatio bi rekonstrukciju, preuređenje i opremanje uvale na potezu od Diver centra do Lanterne. Prema projektu, cilj je investitora urediti plaže, šetnicu i rubne sadržaje kako bi uz podizanje kategorije tamošnjih smještajnih kapaciteta na pet zvjezdica, uz hotel Bellevue to su Helios vile, hotel Alhambra, Vila Augusta, Vila Hortenzija i Vila Diana, cijela zona bila na jednakoj razini – pet zvjezdica.
Naplata ulaza na plaže, uz besplatno korištenje opreme na plaži, vršila bi se na plaži ispod vile Hortenzije do stare austrougarske terase, plaži ispod hotela Bellevue, plaži ispod hotela Alhambra do spomenika Ambrozu Haračiću te dekovima ispod vile Diane. Iznajmljivanje ležaljki i suncobrana bilo bi moguće na glavnoj javnoj plaži od vile Diane do plaže ispod Hortenzije i plaži ispod vile Marisol.
Ulaganjima Jadranke, koja od Primorsko-goranske županije mora osigurati koncesije za uređenje pomorskog dobra, definitivno će se promijeniti dosadašnja vizura ovog atraktivnog dijela otoka koje će se sa novom ponudom podignuti na višu razinu.
Sukob dva koncepta
Važno je, međutim, naglašavaju investitori u projektu, da se intervencijama u prostoru ne naruši stoljetni sklad prirode i čovjeka te da Čikat zadrži šarm zbog kojeg je najprepoznatljiviji dio turističke ponude malog Lošinja.
Na lokalnim internetskim portalima svojim komentarima dio javnosti postavlja sasvim logična pitanja o tome treba li Čikatu ovako velika promjena u prostoru te treba li Čikat imati plaže s naplatom ulaza. Takve komentare treba shvatiti dobronamjerno jer se ipak mijenja vizura tog područja koje je desetljećima bio mamac za turiste. S druge strane, logično je da Jadranka ulaganjima koja se mjere desecima milijuna eura u nove hotelske sadržaje i rekonstrukciju postojećih želi povećati kvalitetu ponude na samim plažama. Očito je da se radi o sukobu dva koncepta, Jadrankinog koji podrazumijeva da se uloženo mora vratiti, što znači da se i plaže s dodatnim sadržajima moraju staviti u veću komercijalnu funkciju, dok je drugi pristup nešto konzervativniji, a iza njega stoje većinom domaći ljudi koji žele da plaže i sve oko njih ostane nepromijenjeno.
(Slađana Vignjević)
Komentari:
E dragi moj da se i ujedine nemogu svi zajedno skupiti ni 10%
A osim toga nebi mogli promijeniti UPU . Nebi im dozvolila lokalna vlast a da ne govorimo o uredu za Urbanizam
sta ima novo na otoku?
Evo Vam anegdota od jutros iz jednog malog mjesta na otoku. Gost lokalnog baje koji ima aprtmane blizu najljepše plaže, mrtav hladan oko deset ujutro dođe na plažu s gumenjakom, pentom od 6 konja, i među malom djecom ju krene spuštati u more.
S veseljem čekam da netko uzme kocesiju i rješi taj autohtoni odnos prema turizmu.
Ovi indijanci nikaj nerazmeju, poglec kak smo si mi Zagreba i celu drzavu zrihtali....kma lu bude BANKROT ali kaj god. Ja si furt zelim da nam nas gospon z loptom (kis die hande!!) vgradi uspinjacu tam na one stenge pri crkvi ne.
A na Punti naj zrihta jedan neboder kakti pri nas na Jelacic Platzu. Onu baru na Vrani treba furt v Jarun ili Bundek pretvoriti i otvoriti takve lepe bircove sa pevaljkama da se nasi sineki furt moreju potepati celu noc.
Ste rijesili Kamensko, Kutlu i Gucica??
Bio sam ti ovih dana u metropoli, a ono tamnoputi autohtoni stanovnici zagreba povlace za ruku da kupim kalendar. Napali neke mlade spanjolce pred katedralom, i placu, zapomazu, pokazuju slike dijece....kada se spanjolci nisu pokolebali....t amnoputi zagrebcani poceli proklinjati.
Eto to ti je slika velikog turizma u kulturnom Zagrebu....
svoje anomalije pravdati [cenzurirano]ar ijama iz drugih gradova doista je pravi pristup destinacije koja bi željela biti "5 zvjezdica". Ove godine Vas je kiša spasila da na površinu ne isplivaju Vaši dosezi, zapitajte se šta će biti dogodine. Žičara za Osorčicu ili neki drugi strateški projekt?
nikakve anomalije se ne pravdaju devijacijama iz drugih gradova. Ali kada vec kritizirate druge, trebate nastupiti kritcki prema sebi i svojoj okolini. Zagreb se voli usporediti sa Becom, a obicna je sporka balkanska rupcaga koju ocito ni Rusi ne zele kupiti (pa valjda zato kupuju Losinj).
HDZ kao vladajuća stranka na lošinju se mora oglasiti. SDP,HNS,IDS i PGS ne smiju, oni svi rade kod Rusa u Jadranci. Samo HDZ nešto može učiniti, to je i lošinjanima jasno. Nije im prava, ali tako stvari stoje.
A ŠTO JE TO ON NAPRAVIO !!
Tvoji vijerni omladinci sa borika i Haraso
Spasiba boljsoja za sve
Prvo, tko je Miha u Jadranci? Prema novinskim člancima on je samo suradnik Jadranke za golf. Prema službenim podacima on je u Jadranci nitko i ništa. Koliko je uspješan pokazuje neslavni pokušaj potpisivanja ugovora za zakup terena na Mataldi.
Koga je kao suradnik za golf mogao učiti turizmu i na koji način?
Drugo, ako se rekonstrukcija hotela Bellevue smatra njegovim uspjehom, opet pitanje po čemu je to uspjeh? Potrošiti tolike pare na takav način i još se hvaliti s tim?
Ako je Miha zaslužan za nešto što još ne znamo tko su onda Beta ulaganja, ruski fondovi i banke...a malo mi je sve to mutno.
Dakle Harašo, konkrentno kakav je to uspješni lošinjski turizam koji Miha vodi i na koji način uopće suradnik za golf, iako nema još golf igrališta, uspješno vodi turizam...i to na motoriću u prolazu u pauzi između dva leta...
Haraso ajmo ja i ti u ist glas:
druze s loptom ljubicice bijela, tebe voli omladina cijela!!
Za golf nije potpisan ni ugovor o zakupu. Za marinu nije raspisana ni koncesija a za Kovčanje Vlada tek traži ideje od građana. Idući Mihin apologet će morati biti na jačim drogama..
I na kraju, kako nešto što nikome nije smetalo 20-30-40 godina, sad odjednom postaje ilegalno?
Mica, jasno je čiji si igrač
Da ima volje i pameti, suživot barki, mulića i kupača na Čikatu je itekako moguć, na zadovoljstvo svih. Napravi se nekoliko molova za barke, plaća komunalni vez lokalnoj zajednici, odredi mjesta za kupače i mjesta za barke, ili unificira izgled mulića, prilagodi potrebama kupača i vlasnika barki, i mirna bosna. Kako to da vam ne smeta marina na ulazu u Čikat? Imate li vi pojma koliko ti brodovi zagađuju more u Čikatu? A Čikat je glede plaže jedna od ružnijih uvala, bez prirodne plaže i prirodno oblikovanih ravnih stijena (osim ispod Crkvice), i da bi se stavila u funkciju kupanja mora se vrlo intenzivno preoblikovati, betonirati, nasipavati...Mo lim te Mica, jeli Jadranka napravila studiju utjecaja na okoliš? Ima dozvole za betonizaciju obale? Nasipavanje? i td, itd. Nebitno. Glavno da ti smeta par drvenih molova bez betona,,,
Ti poznaješ dobro sve Lošinjane ?
koji bi trebali voditi računa da grad s 5 zvjedica bude zapravio i tako prezentiran,tra baju prošetati Čikatom i uvidjeti da javna rasvjeta ne radi od ville saborke do bellevua, i to više od 20 dana. Jedino je rasvjeta obilna oko bellevua i oko željeznickog (nova villa) što je za pohvaliti na prezentaciji super luksuznih zdanja, ali ostalo je u mrakuuuu, možda grad štedi na javnoj rasvjeti ?
reverendo, ja vas niš ne kapin, ćete mi to špjegat po našu...
max@op Objavljeno: 31. kolovoza 2014. u 15:12
Mislim da niste čuli (ili shvatili?!) kritike upućene od strane nas "sa šugamanima".
Svođenja nas kritičara na protivnike uređenje i razvoja, kao i izjednačavanje 'uređenja' i 'razvoja' ukazuje nažalost na pojednostavljen o i ograničeno promišljanje problema. Nije pitanje treba li urediti kupališne površine, naravno da treba. Pitanje je kako i pod kojim uvjetima želimo uređene plaže?
Prema postojećoj koncesiji i najavama investitora u ovom listu, sljedećih 30 godina imati ćemo uređeno (gentrificirano ) kupalište unutar kojeg će veći dio biti pod ekskluzivnim sadržajima. Evo, konkretno, mi prosječni građani Opatije, kojima nije napeto kupanje u bazenu na 5 metra od mora, ostajemo zbog bazena bez površine za odbojku. Da, dobit ćemo šetnicu 'uz more', na krovovima lokala, čijom izgradnjom će se suziti plaža. Složit ćete se da smanjivanje kupališnih površina i gentrifikacija, u poslijepodnevni m satima JEDINOG OSUNČANOG kupališta u gradu, na kojem smo se nakon posla mogli okupati i OSUNČATI, i Vi, i ja i svi drugi naši sugrađani, svakako se može tumačiti i kao pad životnog standarda. Dakle vidimo da uređenje nije uvijek samo 'razvoj' već i moguće 'propadanje'.
Što za mene podrazumijeva 'uređenje i razvoj', što mene zanima? Sanitarni čvor, kafić, odbojka na pijesku, trampolin, tobogan, ljuljačka i penjalica za klince. Mogućnost najma ležaljki? Svakako da, ali tako da se postave tek kada ih netko iznajmi, a ne da prazne zauzimaju prostor. Mogućnost izgradnje lokala uz zid ljetne? Može, ali ne masaže i saune. Neka bude igraonica DND, i gradska suvenirnica koja će plasirati tradicijske proizvode iz zaleđa, kad već piše u radnoj Strategiji Grada da ima i takvih potencijala. Ja kao građanin ne doživljavam sebe kao nekoga tko bi trebao turiste GOSTITI, nego UGOSTITI na plaži. Hoću da se da se naši klinci igraju zajedno s turistima, hoću da mi se mali sutra izubija skačući s trampolina u nastojanju da impresionira neke švabice.
Koliko je ovo stvarno moguće? Trampolin imamo. Sanitarni čvor, kafić, odbojka, tobogan, ljuljačka i penjalica za klince postoje u Ičićima i zanimljivo, javnom upravljanju unatoč (ako se ne varam, Parkovi upravljaju), izvrsno funkcioniraju. Dakle, vidimo da je moguće i da ste u krivu kada tvrdite da je 'privatizacija' jedini model 'svugdje u svijetu'.
Naravno, nameće se pitanje financiranja ne samo uređenja, već i funkcioniranja takvog javnog sadržaja. No Grad posjeduje unutarnje resurse. Krizi unatoč, od naplate parkinga se i dalje godišnje uprihodi više od milijun kuna (provjerljivo na web-u - Poslovna Hrvatska). Vraćanjem organizacije naplate po isteku koncesijskog ugovora, 17. 03. 2018. godine, pod upravu Grada, osigurali bismo financiranje ne samo plaža, već i mnogih drugih sadržaja.
I na kraju, nisam politički obojen, nemam ni djecu, čak se i ne kupam na Lidu. Ali za slučaj da naši lokalni političari uopće išta čitaju, kad već ne pitaju. Još je Muzur fanfaral o nekim Gucci, Prada i Monada, sad vi odobravate bazene 5 metara od mora. Dajte riješite da zbog sezone nemamo najskuplju tržnicu, Billu i Konzum. Dajte da možemo negdje kupiti iglu i konac. Dajte nam da imamo gdje ostaviti auto kada se spustimo u grad. Ili nam dajte normalan javni prijevoz. Ili možda bolje, dajte nemojte ništa, samo odstupite.