Vila »Karolina«, impozantno zdanje u jednoj od najljepših uvala na Jadranu, lošinjskom Čikatu,koju je 2003. godine tvrtka Jadranka d.d. prodala talijanskom poduzetniku, preprodana je zasad još neimenovanom ruskom naftašu za 12 miljuna €, izvješćuje Novi list.
Vila »Karolina«, impozantno zdanje u jednoj od najljepših uvala na Jadranu, lošinjskom Čikatu, dobila je novog vlasnika. Ovaj put vila je zapela za oko zasad još neimenovanom ruskom bogatašu, koji je kako se priča u dobro obaviještenim krugovima na otoku, jedan od vlasnika naftne kompanije, a ugovor o kupnji je praktično okončan i sada su u tijeku još samo neki detalji oko papirologije. Za gušt vlasništva komadića Mediterana kakav je nekada bio, bogati Rus izdvojio je čak 12 milijuna eura! Ruski naftaš, kažu, »na prvu« se oduševio kad je vidio »Karolinu«, impresionirala ga i povijest te zanimljive građevine, a odluku o kupnji definitivno je donio nakon što je razgledao njenu unutrašnjost. Tako se otvorila nova stranica u dugoj povijesti ove lošinjske vile, koja pobuđuje maštu. Naime, uz »Karolinu« se od njenih temelja raspredaju romantične priče.
»Karolina« je druga po redu izgrađena vila na Čikatu. »Nekada se zvala Carola, a 1898. godine projektirao ju je bečki arhitekt K. von Wiedenfeld za budimpeštanskog parajliju Josefa F. Lovasyja«, pisao je dr. Branko Fučič u kulturno -povijesnom putopisu »Apsyrtides«. Mr. Julijano Sokolić u turističkoj monografiji »Lošinj« piše da su uz Karolinu vezane zgodne priče o tajnovitim ljubavnim sastancima austrougarskog cara Franje Josipa i prelijepe glumice bečkog Burgtheatra Katarine von Schratt. Još je zanimljivije da je cara Franju Josipa s Katarinom von Schratt upoznala sama carica Elizabeta, poznatija kao carica Sissi, upravo s nakanom da se zbliži s njezinim mužem, jer je bila u fazi kada je splasnula ljubav prema odveć zaposlenom caru, koji je upravljao golemom zemljom od 50 milijuna ljudi.
Već vanjski izgled zgrade ukazuje da je projektirana po mjeri ugode i uživanja, a tako je obnovljena 2005. godine, kada se za njen novi sjaj pobrinuo talijanski političar, utemeljitelj regionalističke stranke Progeto NordEst i uspješni poduzetnik Giorgio Panto iz Regie Veneto. Inače, talijanski drvni poduzetnik, specijaliziran za tikovinu, Karolinu je kupio od tvrtke Jadranka d.d. 2003. godine za milijun eura, a u njeno uređenje je utrošio znatno veći novac. Tada se govorilo da se talijanski poduzetnik odlučio na kupnju nakon što se njegova supruga oduševila vilom tijekom jednog od posjeta Lošinju. Nažalost, Panto nije stigao uživati ni u vili ni boravcima na Lošinju, jer je nedugo nakon što je obnovljena, tragično preminuo u helikopterskoj nesreći, nakon jednog rizičnog manevra u laguni Venecije, nasuprot otoku Crevan. Stradalom talijanskom industrijalcu nije bilo pomoći, dobio je smrtonosni udarac u glavu, a kako su tada izvijestili talijanski mediji, tragičnom stradavanju oca svjedočio je njegov sin, koji se nalazio na plovilu sa svojim prijateljima nedaleko mjesta nesreće. Giorgo Panto umro je 26. studenoga 2006. u šezdeset petoj godini.
Obitelj očito nakon njegove smrti nije nalazila zadovoljstva ni interesa uživati u vili »Karo-lini«, koja je s mnogo ljubavi i pažnje restaurirana, kao i okolni objekti i park, koji je hortikulturno obnovljen na zasadama nekadašnjeg parka, kojeg krase agave, oleandri, palme. Ružičasta ljepotica mami poglede prolaznika pa se većina njih zadržava kraj visoke ograde i vrata od kovanog željeza i s oduševljenjem promatra zdanje u kojem će zasigurno uživati i novi ruski vlasnik. Rusima je povijesni Čikat očito vrlo atraktivan, nedaleko »Karoline« nalazi se i impozantna vila »Saborka«, koju je, prije nekoliko godina, od našeg poslovnog čovjeka također kupio ruski državljanin.
Dom radnicima i utočište prognanicima
Najmanje romantično razdoblje bilo je u socijalističko vrijeme, kada su aristokratsku zgradu koristili sezonski djelatnici poduzeća »Jadranka«. »Karolina« je bila i dom izbjeglicama za vrijeme Domovinskog rata. Za lošinjsku tvrtku, ulaganje je bilo previsoko, objekt u takvom stanju nije bio profitabilan, pa je uprava donijela odluku o prodaji, što kod dijela otočana nije naišlo na odobravanje. S druge strane, u »Jadranki« su odluku objašnjavali poslovnom politikom po kojoj je tada bilo odlučeno da se zgrade i objekti koji nisu u funkciji prodaju. Pozitivnim su smatrali i to što je vila prodana uspješnom talijanskom industrijalcu, koji je imao i dugoročne poslovne planove vezano za otok i Hrvatsku, ali sudbina je očito umiješala prste i pobrkala intimne i poslovne planove talijanskog poduzetnika.
Zaštitni znak Lošinja
Čikat je zaštitni znak Lošinja. Ova uvala, koja je u jednom svom dijelu zaštićena doslovno od svih vjetrova, mjesto je na kojem se uvijek iznova potvrđuje čudo ljepote prirode. Čikat svoj današnji plavozeleni sklad ima zahvaliti vizionarima s kraja 19. stoljeća, naročito Lošinjanu, profesoru Ambrozu Haračiću (1855. - 1916.), pod čijim su vodstvom 1886. godine zasađene prve sadnice bora koje su danas stoljetna šuma. Na najisturenijem rtu uvale Čikat, nazvanom rt Anuncijata, po zavjetnoj crkvici Navještenja Blažene Djevice Marije nalazi se crkva koju krase slike jedrenjaka, zavjeti pomoraca nakon preživljenih brodoloma i zahvale za sretan povratak s dalekih putovanja. Lošinjske žene s tog su rta ispraćale i dočekivale brodove, pa i danas pomorci s Lošinja ploveći kraj Anuncijate zatrube na pozdrav, čuvajući tako priču i uspomenu na dugu lošinjsku pomorsku tradiciju, piše Ira Cupać Marković.
Komentari:
kakve veze ima novi rus sa jadrankom d.d.?
kakve veze ima muzic s utajom poreza jadranke d.d.
kakva je to utaja poreza ako postoji trzisna cijena vrijednosti nekretnine?
kakvi su to zakljucci sa upitnikom na kraju recenice?
vrijednost nekretnine odreduje vrijednost nekretnine, vrijednost zemljista, povijesna vrijednost i LOKACIJA! ali.. svaka nekretnina vrijedi onoliko za koliko se ista moze prodati. dakle, vi ste glupi.
jos nesto, postoji zakonska regulativa zakon o PDV i zakonu na dobit.
malo se informirajte prije nego sto pocnete pisati gluposti
i da... nitko se ne pita odakle Jadranci d.d. nekretnina nazvana KAROLINA!
Laku noc
daj molim te procitaj jos jedanput sto si napisao, pa ubaci koji padež, zarez i sl.
joj, zaboravljam... i Makedonija, bre.
1) reci cu vam da imam saznanja da je Karolina prodana za 1,5 mil eur, a ne za milijun. Naime moji klijenti su bili zainteresirani za kupovinu tog kompleksa. Mozda Karolina vrijedi i sada milijun eur, kucica do nje 800 tisuca, zemljiste milijun, a pozicija 9 milijuna i 200 tisuca eur.
2) prijavite li vi sve radove koje investirate u vlastite objekte?
3) prijavite li bas svaki rad, ulovljenu ribu, lignju, pa kad je i prodate, platite li osiguranje za auto prilikom isteka, cuvate li racune koje ste dobili u trgovinu i kaficu? znate li da postoje pravila kojih se treba pridrzavati??
4) i poreznici su flexibilni. Npr... vazno je da ih ne pravite budalama. Da se nekretnina ne proda 3 godine od kupovine i da se plati porez ako je rok probijen.
5) nije talijan kupio vilu, vec njegov otac
i necu vas vise uciti kak dalje.
pa pa
i pustite muzice da rade, magazine da grade, garija da politizira, kusetu da organizira..... neka svatko radi svoj posao. Mozda necete imati vremena ogovarati
2.Prijaviti sve radove ne ali porjeklo novca da, legalan unos u Hrvatsku, i placanje preko banke. To nisu investicije od par sto tisuca evra, vec milioni evra...
3.pa Mužići su i ostavljeni na miru da rade, pa cak i nitko nije kontrolirao koliko je kostao njegov rad, da bi se utvrdilo koliko je stvarno ulozeno,prijavl jeno, kupljeno i prodano???
4. Hocete reci, da su poreznici podmitljivi... Porez na nekretnine je samo 5% a PDV je samo 25%
5.Tata je talijan kupio vilu i ne samo nju vec jos nekoliko ...
Takoðer je zanimljivo da ni jednu od tih prodaja a bilo ih je puno nisu vršili po javnom natječaju nego je sve bilo neposrednom pogodbom, a koja bi se u stvari svodila na neposrednu pogodbu oko iznosa koji je išao u privatni džep predstavnika prodavatelja. Kad bi se sadašnja vrijednost po kojima su se prerpodavale(u bescjenje) nekretnine usporedile s današnjim temeljnim kapitalom Jadranke cca 50.000.000 eura, vidjelo bi se koliku štetu je "sposobni menaðment" Jadranke napravio. Svojim kratkovidim poslovnim odlukama uvjetovane vlastitm, privatnim intresom (provizijom), rasprodali su vrijednu imovinu i time napravili nesagledivu štetu kako malim dioničarima tako i gradu.
Zbroj zadnjih prodajnih cijena, preprodanih objekta govori da su mogli financirati bez kreditnog zaduženja dosadašnje investicije Aurore i Vespere ili da su bacili vrijednost temeljnog kapitala u vjetar, svejedno je da li zbog toga što ga nisu prepoznali (a morali su) ili zbog lijepe provizije.
Nastavi niz: Stara policija, Stara pomorska, Vila Flora, Mlječni, Cigale, Saborka,Karolin a, vila Zadar, caffe Zagazinjine...
Što je slijedeće: Hotel Čikat? Vila Rijeka? Hortenzija?Dijana?
Gornja problematika, prodaja silnih nekretnina, izuzetne vrijenosti, otvara i nikad završeno pitanje privatizacije Jadranke. Nakon tolike prodaje vrijednih nekretnina, očito je pitanje stvarne vrijednosti same Jadranke. Vidljivo je i onima koji ne gledaju, da je temeljni kapital Jadranke svijesno i namjerno podjcjenjen. Za potrebe malih dioničara? Naravno da ne. Hoće li i dalje aktualni menadžment i dalje tržiti s ostalim nekretninama prema postojećem kopnceptu? Tko to može promjenitit? Gdje to vodi? A iz dosadašnjeg iskustva postavlja se i pitanje KOGA JE TO BRIGA?
Odlukom Narodnog kotara Cres-Lošinj osnovana je Jadranka, a odlukama neupitnog vodstva Jadranke (Šolić, Lekić) ista će se i ugasiti a time će i završiti socijalizam na Lošinju.
Vi ste vjerojatno nekekav veliki i uspješni poduzetnik kad se tako razbacujete svim tim kakao bi trebalo. Ili ipak samo tudim k... gloginje mlatite.
Zanimljivo je bilo čitati u prošli petak Jutarnji list o Dalekovodu, renomiranoj tvrtci velikom imenu na Zgrebačkoj burzi, u kojoj su sad velike istrage, a jako je zanimljivo da su većinski vlasnici male tvrtke s 20.000 kn kapitala a vlasnici su penzioneri, slučajno u srodstvu s upravom. Nekako mi to poprima konture koncepta: iza upadljivo dobrih firmi i javne pozitivne prezentacije u pozadini i van svijetla pozornica ,stoje nekakve nepoznate male i slabašne firmice, na čudnim adresama, bez zaposlenih i bez ikakvih prihoda a s velikom imovinom. Zanimljivo.
Uglavnom kad pogledamo javno objavljene podatke o deset najvećih dioničara Jadranke d.d. ne znamo ništa.
Čija je tvrtka Rive d.o.o. čija je ŽEČA d.o.o., tko se skriva iza skrbničkih računa?
Najveći dioničari se skrivaju iza firmi s kapitalom od 20.000 kuna koje nemaju ni radnike ni prihode i iza skrbničkih računa. Jadrankice prosvijetli nas, tko su vlasnici Jadranke d.d.
p.s. Jadrankice, zašto Anita Knežević nije više meðu najvećim dioničarima?