U Centru za zdravo odrastanje IDEM i ja ima mjesta za sve, za velike i male, za prosječne i nadarene, i one koji imaju poteškoće i posebene potrebe, a u ugodnom prostoru sve se dijeli i zajednički brine za uređenje, izvješćuje Novi list u svom školskom prilogu NAJ.
Tako često, olako, neodgovorno i posve neutemeljeno izriču se ocjene kako su današnji mladi katastrofa, kako nemaju volje učiti, kako ih ništa ne zanima, kako su agresivni i nekreativni i sve tako redom. Na sreću ove teorije ne drže vodu, a mnogo je potvrda za to. Jedna od njih je u lošinjskoj nevladinoj udruzi, Centru za zdravo odrastanje - Idem i ja, gdje već pet godina uspješno provode cijeli niz projekata, a godišnje s »njima ide« preko dvjesto mladih ljudi.
Dolaze iz različitih razloga - neki da bi dobili pomoć i lakše savladali školsko gradivo, drugi dolaze jer vole ekoakcije, gradnju suhozida, neki stoga što se žele aktivno uključiti u akcije zaštite dječjih i općenito ljudskih prava te prava životinja, mladi dolaze i kako bi se uz stručno vođenje učili različitim pravcima likovnog izražavanja, drugi pak kako bi istrenirali komunikacijske vještine u debatnom klubu, da bi ispravili govorne teškoće uz pomoć logopedice, a ima i onih koji jednostavno dođu kako bi se družili s vršnjacima, popričali s odraslima koji ih razumiju, koji im daju savjet i podršku i onda kada im se čini da ih nitko ne razumije. U Centru ima mjesta za sve, za velike i male, za prosječne i nadarene, i one koji imaju poteškoće i posebene potrebe, a u ugodnom prostoru sve se dijeli i zajednički brine za uređenje.
S radom započeli 2005.
Stručna voditeljica Centra, socijalna pedagoginja Ljiljan Živković, kaže kako je udruga s radom počela 2005. godine kao podružnica zagrebačke udruge Idem, koja prvenstveno radi s djecom s posebnim potrebama, međutim pokazala se potreba za uključivanjem sve djece.
- Ocijenili smo da je potrebno otvoriti se svoj djeci i mladima koji imaju potrebu za strukturiranim provođenjem slobodnog vremena na mjestu koje im osigurava stručnu pomoć i okruženje vršnjaka, odnosno međugeneracijski prijenos znanja i iskustava. To se pokazalo jako dobrim, djeca i mladi se ovdje dobro osjećaju, kroz razlike se zbližavaju, oni uspješniji pomažu manje uspješnima, malima su veliki uzor. Djeca dolaze iz obitelji čiji je socijalni status bitno različit, ali to nisu prepreke dobrom druženju i zbližavanju, naprotiv.
Temelj našeg rada je ljudska potreba za druženjem, pomoći, suradnjom i da se uče novi sadžaji. Ljude pokreće želja za učenjem i to se u radu s djecom itekako vidi. Važno je do njih doprijeti, sadržaj im ponuditi na način koji je njima blizak, koji razumiju i koji će ih zainteresirati i motivirati za stjecanje novih znanja i vještina. Sve smo podredili tome da se ovdje djeca osjećaju prihvaćeno, često nam dolaze i roditelji, neki se uključe u naše radionice, imamo kvalitetnu literaturu pa sadržaje preporučamo roditeljima i mladima, kaže Ljiljana Živković.
Volonterstvo i humanistički principi
Programi koje u Centru provodi i kreira stručni tim, aktivisti i volonteri, temelje se na humanističkim principima, filozofiji nenasilja, jednakosti i kulturi mira te poštovanju prirodnog okoliša. Edukativne aktivnosti i aktivizam u Centru promiču toleranciju i poštovanje različitosti, razvijanje svijesti o važnosti vlastitog mišljenja i potrebi da se s poštovanjem saslušaju tuđa mišljenja, potom razvijanju sposobnosti za društveni angažman, za neposredno i odgovorno sudjelovanje u demokratskom društvu.
Izvršna direktorica Centra »Idem i ja« Bojana Genov, poznata je aktivistica koja godinama djeluje u različitim područjima društvenog života, najprepoznatljivija je u zagovaranju ženskih prava, aktivna je u zaštiti okoliša kao i projektima zaštite životinja, te upravo svoje veliko iskustvo u javnom djelovanju koristi i prenosi na generacije mladih, a u Centru, među ostalim, vodi debatni klub čiji su članovi u svega tri godine rada došli do državnog natjecanja:
Ljubomorno »čuvaju« svoja mjesta
- Debatni klub sada okuplja dvadesetak učenika osnovne škole i dvadesetak srednjoškolaca. Smatram da nitko ne smije šutjeti kada ima što reći i da se treba zauzeti za sebe i druge. Debata je alat za učenje o društvenim procesima, građanskom društvu. Nema razvoja civilnog društva bez kritičnog mišljanja, propitkivanja, a primjećujem kako se mlade ne potiče da pitaju, stoga je moj interes da kroz rad ovog debatnog kluba radimo na tome. Kroz debatu se stječu znanja i vještine kako utjecati na društvene procese. Iskustva u ove protekle tri godine su odlična, djeca su izrazito motivirana za rad, svojim interesom »zaraze« i obitelj pa debatne teze širimo prijedlozima članova obitelji, navodi Genov, a na pitanje što smatra najvrednijim i što je posebno raduje u radu s djecom, kaže:
- Najviše me raduje što vidim ista lica, ovdje jedna grupa djece dolazi od osnivanja Centra, među njima meni posebno draga grupa djevojaka koje su prije pet godina došle kao djevojčice, a ove godine će krenuti na fakultet i ovdje su s nama odrastale. Raduje me kada nakon ljetne stanke vidim nasmijana lica djece koja s nestrpljenjem čekaju da programi krenu. Znam da neka djeca kažu drugima da je u Centru gužva i da ne primaju nove, jer ljubomorno čuvaju svoja mjesta kod nas. Sve su to znakovi da se djeca i mladi ovdje osjećaju dobro, nije problem organizirati i odraditi jedan ili nekoliko programa, treba rad temeljiti u suštinskim vrijednostima, vjerujem da mi to ovdje postižemo, kaže Bojana Genov.
Sudeći po izjavama djece s kojima smo u Centru razgovarali i podijelili jedno poslijepodne, oni su prezadovoljni onim što im se u ovoj nevladinoj udruzi pruža. Zanimljivo je da ih je većina došla po preporuci prijatelja. Josip Laslavić ima 15 godina, ide u prvi razreda srednje za zanimanje elektroinstalatera, a prvi je put došao u Centar kao šestaš:
»Jasenka mi sve lijepo pokaže«
- Imao sam problema s ocjenama, nisam volio učiti pa mi je rođak rekao da probam doći ovamo i stvarno se Centar pokazao super. Ranije sam dolazio gotovo svakodnevno, sada više ne, dođem kad mi neki dio gradiva nije jasan, kada mi treba malo poticaja za učenje. Osim učenja, volim dolaziti i na likovne radionice, a sudjelovao sam i u gradnji gromača, kaže Josip.
Devetogodišnja Petra Poljak ide u treći razred i prvi put je u Centar došla na logopedski tretman, pa joj se svidjelo i sada dolazi na učenje engleskog, hrvatskog i matematike.
- Učiteljica Jasenka mi sve lijepo pokaže i nekako mi je onda lakše i oduzimanje, i imenice, i glagoli, a sve bolje mi ide i čitanje engleskog. Volim ovamo dolaziti, stekla sam nove prijatelje, rekla nam je Petra.
Marko Mateković i David Dedić idu u šesti razred, zatekli smo ih u igri za kompjuterom. U Centar su počeli dolaziti jer su trebali pomoć u učenju te svima koji imaju problema s motivacijom za štrebanje preporučaju da dođu u Centar jer će im se stanje u školi sigurno popraviti.
Tina Miočić ide u sedmi razred, a na učenje dolazi od četvrtog.
- Ovdje sam se naučila učiti. Imala sam problema s matematikom, a ni povijest mi nije baš lagana. Uz pomoć učitelja i kroz druženje s prijateljima nekako mi je lakše provesti poslijepodne uz knjigu. Ispitujemo jedni druge, zabavimo se i volim dolaziti.
Pomoć u učenju u Centru »Idem i ja« svakodnevno pruža Mladen Matunci, najviše u gradivu iz fizike, uskoči i za matematiku te neke stručne predmete, naprimjer eletrotehniku i slične:
- Primijetio sam da je najteže djecu motivirati za učenje školskog gradiva, dok su za učenje drugih sadržaja i konkretne aktivnosti, znanja i vještine koje organiziramo u radionicama, vrlo motivirani. Stoga se trudimo biti domišljati kako bismo im na interesantan način približili i objasnili upravo one dijelove koji se traže u školskom programu. Pritisak je velik kada se nakupi više negativnih ocjena i pred kraj polugodišta i školske godine kada bi svi u kratko vrijeme htjeli ispraviti ocjene. Bolje rezultate naravno postižu oni koji na učenje dolaze redovito, a veseli nas svaki njihov napredak, kaže Matunci.
Opuštenije nego u školi
Jasenka Kojadin učiteljica je razredne nastave, a osim pomoći u učenju, vodi i kreativne radionice i kaže kako joj je rad u Centru veliko i korisno iskustvo.
- Ovdje je atmosfera opuštenija nego u školi, pritisak je manji, djeca dolaze dobrovoljno. Mi smo njihov izbor, a to olakšava rad.
U debatnom klubu je posebno živo, to je mjesto gdje se suprotstavljaju argumenti i teze, negira se i zagovara, mnogo je strasti u raspravama. Maria Ferri Latus, Enia Tariba, Ella Malenica i Marin Softić u klubu su od njegova osnivanja prije tri godine. Svi su oduševljeni što su kroz rad kluba imali priliku upoznati se s debatom i svi su jednoglasni u tome da se radi o izuzetnom iskustvu koje pozitivno pridonosi mnogim osobinama ličnosti.
Maria kaže kako joj se kroz debatu proširio vokabular, oslobodila se treme, debatne vještine pomažu joj u boljoj interpretaciji gradiva u školi te je kroz debatu ojačala samopouzdanje. Enia također debatiranju i natjecanjima koje je s debatnim klubom prošla pripisuje zasluge za mnogo korisnih osobina s kojima odrasta u sigurnu osobu koja zna izraziti svoj stav bez straha i nelagode, što nije imala prije stjecanja vještina debatiranja.
Elli se posebno sviđa što se u debati nauči timskom radu, povjerenju i međusobnoj podršci. Marin trogodišnje sudjelovanje u radu debatnog kluba smatra jednim od najboljih i nakorisnijih dosadašnjih životnih iskustava.
Debata svima pomaže
- Debata mi je pomogla da se znam bolje predstaviti u novim situacijama, da bolje izražavam svoje mišljenje. Kroz razrade mnogih tema naučio sam mnogo novog, naučio sam izraziti svoje mišljenje, ali i promijeniti ga i uvažavati tuđe. Debatiranje je fenomenalno iskustvo, korisno za cijeli život, zaključuje Marin.
Nera Dakić Barichevich ide u peti razred i članica je novoosnovane debatne grupe koja je počela s radom s početkom ovog polugodišta. Prezadovoljna je prvim iskustvima i sve joj je super:
- Sve mi se sviđa, bilo mi je zanimljivo kada smo se predstavljali i upoznavali, zanimljivo mi je kako nas stariji podučavaju u debati.
I tako »Idem i ja« svaki dan ide dalje. Planovi su veliki. Jedan se upravo ostvaruje zahvaljujući kvaliteti programa koji su kandidirali IPA europskom fondu gdje su dobili potporu u visini 97 tisuća eura, a cilj je osnivanje Kluba mladih. Ideja za programe u klubu im ne nedostaje, kako se odvijaju, izvijestit ćemo u nekom idućem broju našeg Školskog lista.
Na stranici "Otoci" Novi list donosi vijest da su Centru za zdravo odrastanje - Idem i ja odobrena sredstva europskog fonda IPA za povećanje i razvoj ljudskih potencijala zajednice u visini 97 tisuća eura za pojekt pod nazivom »Zajednici koja brine«.:
»Zajednica koja brine«, lošinjske nevladine udruge, Program obuhvaća formiranje kluba mladih, potom osnaživanje institucionalnih mehanizama edukacije i strateškog planiranja koja se planira provoditi kroz aktiviranje Savjeta mladih i Povjerenstva za ravnopravnost spolova, a treći segment programa je informatička eduakcija koja se prvenstveno namjenjuje nezaposlenima i osigurava certifikat koji se upisuje u radnu knjižicu. Centar provodi programu u suradnji s Gradom Malim Lošinjem kojem je partnerska obveza osigurati prostor, te je upravo u tijeku rješavanje tog dijela, pri čemu je Grad obećao prostor u sklopu poslovnog kompleksa Bočac, doznajemo do izvršne direktorice Centra »Idem i ja« Bojane Genov.
- Vjerujem da ćemo za najviše mjesec dva imati opremljen prostor i da ćemo u Malom Lošinju dobiti mjesto kakvo mladima sada nedostaje. Mladi su marginalizirana skupina, posve nestaju nekomercijalni sadržaji za mlade, preostaju im kafići i vjerujemo da ćemo sadržajima u budućem Klubu mladih nadomjestiti sadašnju prazinu. Bit će to prostor opremljen kompjutorima, videoprojektorom, glazbenom opremom, u kojem će sadržaji biti vođeni i strukturirani, navodi Genov.
Osim ovog projekta tijekom ove godine u Centru »Idem i ja« planiraju u funkciju staviti godinama zapuštenu zgradu nekadašnje škole u mjestu Sveti Jakov, koju im je Grad dao na korištenje. Nakon sanacije objekta tu planiraju organizirati proljetne i ljetne škole aktivnog građanstva i ekološke radionice za mlade, koje Centar provodi već tri godine u suradnji s organizacijama iz Hrvatske, Srbije i BiH.
(Ira Cupać Marković)
Komentari:
svaka čast! uz puno entuzijazma rezulati ne mogu izostati! samo tako dalje!