Centar za zdravo odrastanje započeo je sprovođenjem projekta okupljanja lokalnih aktera u sustavno praćenje i utjecanje na stanje obale i podmorja. Obalni opservatorij je projekt neformalnog umrežavanja aktera u zajednici iz različitih sektora kojemu je cilj veća transparentnosti rada lokalne samouprave, uključivanje građana u kreiranje javnih politika i razvojnih planova koji se tiču gospodarenje obalnim pojasom te veća brige za ekologiju mora kao temeljnog resursa razvoja i održivosti razvoja.
Prva aktivnost u okviru ovog projekta održana je 6. siječnja obilaskom obalnog područja između Malog i Velog Lošinja, koji je provela eko patrola Centra sačinjena od djece i mladih. Aktivnosti eko patrole su praćenje stanja u prostoru prema zadanim pokazateljima, što je ujedno i način učenja o održivom i pravednom gospodarenju prostorom.
Na području otoka Lošinja se pred naletom stranog kapitala dešavaju ubrzane promjene, od kojih neke proturiječe nacionalnim i lokalnim strategijama: izrađuju se prostorni planovi s resortima i golf terenima koji narušavaju integritet ekološke mreže Natura 2000, nasipava se more, cijele uvale s kulturnom baštinom daju se u koncesiju za objekte visoke kategorije bez pristupa lokalnom stanovništvu, koncesijska odobrenja daju se nesukladno godišnjim planovima upravljanja pomorskim dobrom, forsiranjem masovnog i nautičkog turizma povećava se pritisak na morski ekološki sustav i veći je stupanj zagađenosti podmorja i obale. Uglavnom su promjene u prostoru stihijske, a građani su isključeni iz procesa donošenja odluka, savjetovanja s javnošću uglavnom krše rokove i veliki se broj odluka koje pogoduju investitora i ne vode računa o kvaliteti života lokalnog stanvništva donosi u hitnim procedurama.
Projekt Obalni opservatorij kroz različite elemente ima za cilj unaprijediti sve kapacitete lokalne zajednice za održivo i socijalno pravedno gospodarenje obalnim pojasom – morem i pomorskim dobrom, koje je za otočno stanovništvo ishodište i uvjet svih gospodarskih i drugih aktivnosti koje doprinose kvaliteti života.
Ljudi u lokalnoj zajednici raspolažu opsežnim razumijevanjem problema, resursa i odnosa u zajednici, bez čega niti jedan program razvoja zajednice ne može imati uspjeha. Važan proces u provođenju projekta je traženje saveznika i stručnjaka za međusektorsku suradnju iz drugih područja, stručnih pojedinaca i udruga, koji raspolažu specifičnim znanjima i iskustvima vezano za održivo gospodarenje pomorskim dobrom i morem.
Projekt će se provoditi kroz četiri vrste aktivnosti, od kojih je najvažnija monitoring stanja na obali i u podmorju neposrednim terenskim uvidima, kvartalnim obilascima zaštićenih područja prirode i dijelova pomorskog dobra koji su dati u koncesije te pozivanje građana na davanje obavijesti o stanju u ciljanom prostoru, njihovo primanje, kategorizacija i publiciranje. Monitoring stanja u prostoru, namjene prostora i održavanje ekologije prostora je bitan preduvjet za razvoj rješenja. S obzirom na temeljnu djelatnost organizacije, rad s djecom i mladima, mladi će biti uključeni u monitoring, što će povećati njihove građanske kompetencije i kapacitete za prepoznavanje održivih praksi.
Razvoj rješenja i policy inovacija za bolje gospodarenje pomorskim dobrom i povećanje transparentnosti i uključivosti građana prilikom donošenja razvojnih politika postići će se putem tri vrste aktivnosti. To su održavanje javnih skupova i tribina, jačanje neformalne inicijative Čovjek po mjeri otoka te interdisciplinarnih radionica policy dizajna na kojima će se analizirati strateški dokumenti, prostorne politike i opći akti kojima se regulira davanje pomorskog dobra u koncesije te obveze koncesionara. Važan cilj ovih aktivnosti i kriterij njihove procjene je smanjenje socijalne isključenosti, odnosno očuvanje dostupnosti pomorskog dobra svim građanima bez obzira na materijalni i socijalni status – očuvanje i implementacija ustavnog određenja pomorskog dobra kao općeg dobra, čemu se protivi sve raširenija praksa izuzimanja pomorskog dobra iz opće upotrebe i komercijalizacija.
Javno zagovaranje za preporuke, prijedloge i usvajanje primjedbi razvijenih tijekom projekta provodit će se očitovanjima na javne politike i mjere, uključivanje predstavnika mreže u izradu mjera i politika, U okviru ovih aktivnosti bit će održane dvije volonterske akcije čišćenja podmorja koje će uključiti ronilačka i sportsko-ribolovna društva i građane, kako bi za pitanje održivog gospodarenja mobilizirali veći broj građana i efektnom prezentacijom izronjenog sadržaja ukazali na neodrživost i ekološku štetnost praksi kojim se otpad skriva ispod idilične slike morskog krajobraza.
Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva i građana za aktivno zagovaranje provest će se ljetnom školom otočne održivosti za mlade, promocijom i jačanjem volonterstva, uključivanjem različitih aktera u aktivnosti kampanje te formiranjem multidisciplinarnog tima za praćenje stanja na obali.