Centar za zdravo odrastanje IDEM i ja obilježio je Dan planeta Zemlje javnom akcijom kojom je upozorio na nužnost razvrstavanja otpada i recikliranja. Četrdesetak djece i mladih okupilo se je na glavnom gradskom trgu, gdje su istresli i razvrstali sadržaj jednoj kontejnera za »ostali otpad«.
Nakon odvajanja plastike, papira i stakla, ostale su tek dvije standardne vrećice otpada, koje su se u tom kontejneru i trebale nalaziti. Mladi su ovom ne baš ugodnom akcijom kopanja po smeću osvijestili da nije sve otpad nego vrijedan i ponovno iskoristiv materijal, koji je miješanjem s malenim dijelom otpada iz kuhinja postao bezvrijedan. Također je istaknuta nužnost i hitnost osmišljavanja načina prikupljanja i odlaganja biorazgradivog otpada, čije će odvoženje na kopno biti iznimno skupo i besmisleno. Većina okupljene djece nemaju dvorišta i niti jedno od njih nema kompostište u svome dvorištu ili vrtu.
Ova nasumična pretraga kontejnera za otpad pokazala je da građani još uvijek ne odvajaju otpad po vrstama, nego koriste za njih najjednostavniji i već usvojeni način bacanja svega na jedno mjesto. I oko dvije trećine okupljene djece, prema vlastitom iskazu, u svojim domovima ne odvajaju otpad i ne znaju odgovoriti na pitanje koja boja kante se odnosi na koji ciljani otpad.
Nakon razvrstavanja otpada proveden je kratki kviz znanja o okolišu te otplesan stari hebrejski ples zahvalnosti planetu za njegove obilne plodove. Lošinjska djeca i mladi, iako ne žive uz rub neplodne pustinje, trebaju razvijati svijest o vrijednosti i ograničenosti prirodnih resursa, te je ova akcija jedna u nizu edukativnih aktivnosti IDEM i ja usmjerena na svijest o održivosti.
Akcija je provedena u suradnji s tvrtkom Komunalne usluge Cres Lošinj, koja je dovoženjem kanti te uputama kako razvrstati zbunjujući višeslojni otpad pomogla uspješnu realizaciju ove akcije.
Edukativne aktivnosti o okolišu Centra za zdravo odrastanje financijski podupire Ministarstvo socijalne politike i mladih.
Komentari:
Još je Ciceron rekao da "ako imaš vrt i biblioteku, imaš sve što ti treba". Mali Lošinj ima biblioteku, no nema svoj gradski vrt. Bilo bi lijepo da ga ima, upravo zbog ovih klinaca koji na "zelenom otoku" odrastaju bez pravog dodira sa zemljom. Vrt nas uči strpljenju i predanosti, suočava s nepredvidljivoš ću prirode i vječnim životnim ciklusima i nagrađuje plodovima i ljepotom. Samo oni koji su odrasli u dodiru sa zemljom znaju kasnije tu zemlju i cijeniti. Zato predlažem gradskim ocima da razmisle o nekoj parceli u gradu koja bi se dala urediti u gradski "dječji vrt", s kompostištem, rasadnikom, vrtnom kućicom i svime što jedan vrt obično ima.