Dio programa SilabuS, za lakše i brže učenje tablice množenja kroz igru i zabavu uvršten je u program rada lošinjske osnovne škole škole za ovu godinu. Provedba programa omogućena je zahvaljući angažmanu majke jednog učenika koja je osigurala donacije za nabavu vježbenice i didaktičkog materijala, a prve radionice i inicijativu za program SilabuS pokrenula je lošinjska udruga Idem i ja - Centar za zdravo odrastanje.
Autorica jedinstvenog programa u svijetu - Silabus - Program didaktičkih i metodičkih inovacija za čitanje, pisanje i matematiku, logopedica Nataša Radas iz Splita, učiteljima razredne nastave u OŠ Maria Martinolića održala je radionicu o učenju tablice množenja na nov i drukčiji način, a što kod učenika rezultira usvajanjem tablice bez muke i napora. Naprotiv, metodom koju je logopedica Radas osmislila, tablica množenja se uči kroz igru, a baza za učenje je prirodna dječja radoznalost. Umjesto suhoparnih brojeva i bubanja napamet, ovom metodom se kroz igru logike kvadratićima, kockicama, bojom i simbolima, učenje tablice množenje pretvara u izazov za učenike i njihove učitelje, a metoda se pokazala podesnom za sve skupine učenika.
Profesorica Radas ističe kako je programom Silabus objedinila inovaciju, struku i sredstva za rad kojima otvara nove i drukčije putove do školskih sadržaja, pazeći da se ne ugasi prirodna radost razmišljanja i istraživanja. Silabus program je i patentiran, njegova ponuda nadomješta zanemareni, modelarski, prirodni, razvojni, istraživački način učenja i spoznaje, a dobar je za redovnu populaciju, za djecu s poteškoćama i za nadarene. Njime se pali svjetiljka u mozgu na putu spoznaje, polisenzorno aktivira dijete i olakšava zapažanje, zaključivanje i memoriranje razvijajući bazične koncepte potrebne za čitavo daljnje školovanje.
- Paljenjem samo jedne svjetiljke u mozgu raste broj osvijetljenih područja. Više vrijedi jedan sustavno i kvalitetno riješen zadatak s vlastitim mentalnim angažmanom, nego stotine površno riješenih zadataka po tuđim, gotovim uputama, kaže autorica programa Nataša Radas i podsjeća da je matematička logika u nama samo je treba pravilno razviti tražeći načine, a ne izgovore.
Ravnateljica lošinjske Osnovne škole Olivela Franko navodi kako su dio programa Silabus, koji se odnosi na tablicu množenja, uvrstili u program rada škole za ovu godinu jer pridonosi da učenici lakše i brže kroz igru i zabavu nauče tablicu i tako od najranije školske dobi zavole matematiku i razviju logičko mišljanje. Provedba programa omogućena je zahvaljući angažmanu majke jednog učenika koja je osigurala donacije pa su nabavljene vježbenice i ostali didktički materijal potreban za ovaj program za sve učenike drugih razreda u matičnoj i područnim školama. Inače prve radionice i inicijativu za program Silabus pokrenula je lošinjska udruga Idem i ja - Centar za zdravo odrastanje.
Silabus podržava i Ministarstvo znanosti, prosvjete i sporta, a učenje tablice množenja na način kako je to razradila prof. Radas, do sada je prihvatilo više škola u Hrvatskoj, a od iduće školske godine Silabus će biti uveden kao eksperimentalni program u osnovnim školama.
Komentari: