Koncept Turističke zajednice grada Malog Lošinja »Miomirisi i okusi Lošinja« dobitnik je treće nagrade Svjetske turističke organizacije za izvrsnost i inovacije u turizmu, izvijestio je Novi list.
Lošinj se našao u finalu s Bečom i prvoplasiranim Peruom, a nagrada je dodijeljena u Madridu, posljednjeg dana međunarodnog sajma turizma Fitur. Lošinjska delegacija na čelu s gradonačelnikom Garijem Cappellijem i direktoricom TZG-a Đurđicom Šimičić, koja je istaknula kako je ovo veliko priznanje i potvrda brendiranja Lošinja kao otoka vitalnosti i destinacije zdravlja te voditeljicom ureda Biserkom Regvat, nije krila oduševljenje.
– Ponosni smo na ovako veliki svjetski uspjeh naše male destinacije. Priznanje je ovo svim građanima, svima koji su većim ili manjim udjelom podržali koncept zdravlja, vitalnosti, bioraznolikosti, održivog razvoja i odgovornog turizma. Veliko svjetsko priznanje je čast i obveza da nastavimo razvijati turizam u ovom smjeru. Hvala svima koji su nas podržali, uključivali se u projekt, davali ideje, zajedno smo ga širili, mijenjali, razvijali. Na jednak način i s novom energijom krećemo u daljnji razvoj našeg prekrasnog lošinjskog arhipelaga, koji smo s ponosom predstavili svijetu, rekla je direktorica TZG-a Malog Lošinja Đurđica Šimičić.
Održivi turizam
Nagrađeni projekt Lošinja temelji se na tradiciji još od vremena kada je Ambroz Haračić, biolog i profesor, ustvrdio značajke specifične mikroklime otoka koja pogoduje zdravlju.
Razvojem baznog projekta Miomirisi i okusi Lošinja, Grad u suradnji s TZG-om i Institutom za turizam razvija i projekt »Program razvoja održivog turizma grada Malog Lošinja«. Program obuhvaća 30 različitih projekata koji su grupirani u skupine zaštite prirodnih resursa, socio-kulturnih resursa te gospodarske održivosti, a u projektu sudjeluje više od 50 objekata uz indirektne partnere. Glavne smjernice svih projekata usmjerene su na važnost očuvanja i zaštite bioraznolikosti po kojoj je Lošinj poznat.
Uz brojne dosadašnje nagrade i priznanja, nagrada Svjetske turističke organizacije sigurno je najznačajnija dosad. Ustvrdio je to i gradonačelnik Cappelli.
Stalne edukacije
– Veseli i ohrabruje činjenica da su ulaganja konstantna u svim vrstama smještaja, da potičemo jedni druge na kvalitetu, napredak, ulažemo u ljudske potencijale, edukacije koje se odvijaju u svim segmentima, od škole aromaterapije, do škole jezika, komunikacijskih vještina, a ona koja pokazuje da smo je svi zajedno usvojili s odličnim uspjehom, upravo su Mirisi i okusi Lošinja. Svijet prepoznaje da živimo viziju u kojoj pokušavamo zadržati vrijednosti, privrženost kraju koji nas određuje, ali i zadužuje zbog onih koji dolaze nakon nas, da gradimo ponos u očima naše djece, u istinskom življenju napretka, ali poštujući izvornost prirodnog, uvijek misleći za dobrobit ovoga kraja koji živi na temeljima turizma i njegovu razvitku, zaključio je gradonačelnik Gari Cappelli.
Ocjenivački sud činilo je 11 nezavisnih članova. Osim nagrade koja je dodijeljena Lošinju, nagrade su se dodijelile u još dvjema kategorijama, za životno djelo te Ulysses nagrada koja se dodjeljuje istaknutom znanstveniku za doprinos i inovacije na području turizma. Na sajmu u Madridu predstavilo se preko devet tisuća kompanija iz 165 zemalja.
Sve u znaku miomirisa
U sklopu razvoja projekta Miomirisi i okusi Lošinja, TZG provodi brojne programe, od edukacija, festivala, suvenira do miomirisnog kalendara i Miomirisnog otočnog vrta. Među ostalim, tu su i Miomirisni doživljaji pet otoka, uređeno je 250 kilometara šetnica s edukacijskim pločama, a šetnice se tematiziraju u skladu s poticanjem zdravlja i tradicionalnog života Lošinjana.
(Slađana Vignjević)
Komentari:
volim-losinj.org/.../...
koje pune polovicu njihovog proračuna..
..iako mi je još jače kada rade (i plaćaju) ankete o svom radu.. ..ili kada Đurđica pred punom kino salom stanodavaca priča kako joj se gošća rasplakala kada joj je čestitala rođendan i da će nas rado prošetati po hotelu Punta(ni riječi o tadašnjem povećanju PDV-a na smještaj ili internet agencijama ili aerodromu krk,npr)
..baš me zanima koliko plaćaju kotizacije na svim tim nebitnim zlatnim ljiljanima.. Tz je po meni nefunkcionalni i većinom nepotrebni relikt socijalizma.. HKG
Bit će da su uspjeli prodati novu SF priču o transformerima koji uključuje totalno razaranje Čikata.
U svakom slučaju, ova posljednja nagrada dobra je za one koji u to vjeruju, a najviše za Jadranku koja se sada posebno trudi da stvori imidž kvalitete.
Obzirom da je Đurđica u novinskom članku već priznala da projekt uopće nije napisan, onda nam nema što ni pokazati. Stoga bi bilo korektno barem pokazati ono što može, a to su računi za troškove putovanja, boravak, dnevnice i ostalo za odlazak na smotru svjetske turističke taštine.
Jedan od problema je i to je upravo činjenica da je svakome jasno da je to šminka za turiste, a kad oni odu onda za nas domoroce dovoljan je i šlamperaj. Jedan od najboljih primjera za to je uklanjanje koševa uz šetnicu nakon sezone. Za nas nije potrebno, pa ni šetnica nije za nas.
Činjenica je da puno koševa nastrada od ruku i nogu agresivnih sugrađana (čisto sumnjam da ih ruše turisti). Kupnja novih ili popravak i vraćanje na mjesto starih koševa košta, pa zato na više mjesta u gradu i po šetnicama više nema koševa. Možda bi pomoglo da na svakom košu piše koliko (nas) košta i da ga treba čuvati kao "opće dobro". Ako želimo čisti okoliš, koševi moraju biti na svojim mjestima tijekom cijele godine, zbog nas samih. Ekipa iz Komunalca mora biti uporna i stalno popravljati oštećene koševe i redovito ih prazniti, da sakupljači boca ne stignu prekopati smeće i ostaviti totalni nered uokolo (vjetar to raznosi po šumi, a šumu nitko ne čisti).