Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu 1972. posvećene okolišu, a na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP). Obilježavanjem ovoga dana želi se potaknuti ljude da postanu aktivni dionici održivog i ravnomjernog razvitka te da preuzmu odgovornost za očuvanje planeta poimajući da je uloga lokalnih zajednica ključna za razumijevanje važnosti pitanja zaštite okoliša i ostvarenja sigurnije i prosperitetnije budućnosti za sve.
Tema obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša 2010. glasi 'Brojne vrste. Jedan planet. Jedna budućnost' ('Many Species. One Planet. One Future').
S obzirom da su Ujedinjeni narodi 2010. godinu proglasili Međunarodnom godinom zaštite bioraznolikosti, izbor teme posvećene njezinom očuvanju nameće se kao jedini logičan izbor. Od procijenjenih 5 pa do čak 100 milijuna vrsta koje nastanjuju naš planet, njih 17.291 je na rubu izumiranja. Nažalost, ta brojka predstavlja samo vrh ledenog brijega, jer mnoge vrste nestaju i prije nego što ih znanstvenici uspiju otkriti i opisati, a stopa izumiranja svake se godine još više povećava.
Glavni uzrok je, naravno, djelovanje čovjeka. Krčenje velikih šumskih površina, isušivanje močvara, ispuštanje stakleničkih plinova u atmosferu samo su neke od aktivnosti kojima nepovratno uništavamo raznolikost života na Zemlji.
Neophodno je neprestano ponavljati i svakom prilikom isticati da svijetu bez biološke raznolikosti prijeti crna budućnost. Zato je svatko od nas pozvan svojim osobnim angažmanom doprinijeti očuvanju prirodnih staništa i tako pomoći u otklanjanju opasnosti da zauvijek izgubimo još veći broj vrsta.