Zakonom se pored ostalog prenose i direktive EU o pravu na pristupu informacijama o okolišu te o sudjelovanju javnosti u izradi planova i programa koji se odnose na okoliš.
2. studenoga stupa na snagu novi Zakon o zaštiti okoliša, tzv. "krovni zakon", kojim se objedinjuju sve sastavnice okoliša - vodu, zrak, otpad, prirodu, kemikalije i drugo. te je usklađen s pravnom stečevinom Europske unije, izvijestilo je Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Time prestaje vrijediti dosadašnji Zakon iz 1994.
Novim Zakonom o zaštiti okoliša uvodi se sustav Strateške procjene utjecaja na okoliš planova i programa na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini. Stvara se i osnova za promicanje održivog razvitka i omogućava da se planovi i programi donose uz poznavanje mogućih utjecaja na okoliš.
Nositeljima zahvata pružaju se okviri djelovanja i daje mogućnost uključivanja zaštite okoliša u donošenje odluka. Strateška procjena obvezno se provodi za plan i program, isključujući njihove izmjene i/ili dopune, koji se donosi na državnoj i regionalnoj razini iz područja poljoprivrede, šumarstva, ribarstva, energetike, industrije, rudarstva, prometa, telekomunikacija, turizma, gospodarenja otpadom i gospodarenja vodama te za prostorne planove županija i Prostorni plan Grada Zagreba.
Uvodi se i "okolišna dozvola" koja će uvesti posebnu odgovornost velikih proizvodnih i energetskih sustava prema okolišu. Ona će se obnavljati svakih pet godina, ali će se moći i oduzeti te time prekinuti rad nesavjesnih, navodi Ministarstvo.
Prenošenjem u Zakon Direktive 96/82/EZ o kontroli opasnosti od velikih nesreća prilagođava se sustav planova intervencija i sprječavanja nesreća, koje uključuju opasne tvari, sustavu kakvog poznaje Europska unija.
Ministarstvo navodi da je posebno značajno prenošenje direktiva o pristupu informacijama o okolišu te o sudjelovanju javnosti u izradi planova i programa koji se odnose na okoliš. Time se, naglašava Ministarstvo, sudjelovanje javnosti i pristup informacijama prilagođavaju onima u Europskoj uniji.
Novim Zakonom prenose se i odredbe direktive o odgovornosti za okoliš u pogledu sprječavanja i otklanjanja štete u okolišu kojima se pitanje odgovornosti onečišćivača za štete u okolišu prilagođava novim potrebama i pravilima koja vrijede u Europskoj uniji. Novi Zakon o zaštiti okoliša donosi i modernizaciju praćenja stanja u okolišu i informacijski sustav zaštite okoliša. Također predviđa i definiranje funkcije Agencije za zaštitu okoliša i Savjeta za održivi razvitak.