Gradsko vijeće iskoristilo je priliku da još jednom pokuša u županijski Prostorni plan uvrstiti izmjene i dopune, koje nisu prošle u prvom krugu javne rasprave, izvještava Novi list.
Vijećnici su jednoglasno usvojili zaključke kojima se, među ostalim, i dalje traži ukidanje ugostiteljsko – turističke zonu Bijar Tezori, a koja je predviđena u Prostornom planu županije na 11 hektara, sjeverozapadno od mjesta Osor. Umjesto te zone (op.a. koja je inače u većinskom vlasništvu tvrtke Kermas, odnosno poduzetnika Danka Končara) Grad traži formiranje nekoliko novih turističkih zona s ciljem razvijanja malih mjesta. Stoga se za turističku namjenu predlažu zone Preslap i Matalda na Punti Križa, potom u uvali Balvanida te na Iloviku na području Parknu.
Kako nije prihvaćen prijedlog Grada da se ukine predviđeni prostor za uzgoj ribe u uvali Ustrine i zapadnoj strani Lošinja, vijećnici i dalje na tom inzistiraju i to temeljem protivljenja žitelja Ustrina koji ne žele da se u njihovoj uvali predvidi uzgoj ribe. Stoga vijećnici predlažu da se u zoni podno Osoršćice, gdje već postoji ribogojilište, površina sa pet poveća na deset hektara.
Prostorni plan predviđa mogućnost izgradnje solarne elektrane na predjelu Osora, ali vijećnici žele da se to ukine i nova lokacija predvidi iznad naselja Ustrine, jer je za nju investitor već ishodio prethodno energetsko uvjerenje pa bi projekt bio prije realiziran.
Lokalna zajednica i dalje inzistira da se u županijskom Prostornom planu predvidi izgradnja tansfer stanice na gradskom odlagalištu otpada, jer ukoliko pretovarna stanica za cresko lošinjsko otočje bude samo u Cresu, kako je to sada planom predviđeno, svo smeće s lošinjskog područja vozit će se državnom cestom, osim što nije dobro za prometnicu i otočni promet, zbog cijene odvoza otpada, porasla bi i cijena usluge njegova zbrinjavanja.
Pročelnica Tanja Jović kazala je da je Županija veći dio primjedaba i prijedloga koje je Grad Mali Lošinj iznio tijekom javne rasprave uvažen, dok jedan dio primjedbi nije mogao biti uvažen jer je u nadležnosti države, poput uvale Maračol na Unijama, za koju je Grad predložio turističku namjenu na lokaciji gdje je nekada bila JNA.
Vijećnike je zanimalo što je sa zaštitom, budući je Grad tražio ukidanje zaštićenih područja, jer se na velikoj površini lošinjskog akvatorija predvidio visok stupanj zaštite, a dogradonačelnica Ana Kučić je izvjestila kako su primjedbe djelomično uvažene i umjesto prvotnog prijedloga visokog stupnja zaštite kroz kategoriju poseban rezervat, sada je u županijskom Prostornom planu predviđen niži stupanj zaštite u kategoriji regionalnog parka, što Grad prihvaća.
Da li se može graditi žičara na Osoršćici pitali su vijećnici, a stručni suradnik Denis Popov, je odgovorio da je u Županijskom prostornom planu nisu predvidjeli, ali nisu ni odbacili mogućnost njene gradnje koja je predviđena Prostornim planom Grada.
Vijećnici se nadaju da će njihova jednoglasna podrška prijedlozima, koji će ponovno pred izrađivače izmjena i dopuna Prostornog plana Primorsko goranske županije, uroditi plodom i da će njihovim traženjima biti udovoljeno.
I. CUPAĆ MARKOVIĆ
Komentari:
Zabrana ribarstva nije ni trebala biti, ali laž da će biti zabrana širili su oni koji su bili protiv zaštite dupina.
Citat: Prisjetimo se tko je bio odgovoran za izradu Prijedloga plana i tko je poslije radio za Danka Končara.
Hvala na odgovoru.
što bi se na kuće postavljalo solarne kolektore i vi bi ste onda imali jeftiniju struju.
Postavlanje kolektora na privatne kuće je privatna stvar vlasnika koji u tome vidi interesa. Na zapadu se već se odavno daju olakšice za kredite za postavljanje solarnih kolektora na vlastite kuće radi proizvodnje struje ali zadnjih godina te olakšice su sve manje.
kroz Hrvatsku ni Bosnu
Slovenci i revolucija -
dobar vic
Dotična gospođa je SDP-ov kadar na koji se u županijskom vrhu SDP-a polažu velike nade na narednim izborima za gradsku vlast, te će vjerojatno mimo eventualnih drugačijih procjena lošinjskih SDP-ovaca biti kandidat za gradonačelnicu. O podršci koju uživa u vrhu županijskog SDP-a svjedoči to što je imenovana za predsjednicu upravnog vijeća Županijske lučke upravu Mali Lošinj, te članicu upravnog vijeća Veli Lošinj.
Upućeni tvrde da joj je članstvo u upravnom vijeću lječilišta utješna nagrada, jer joj je obećano mjesto ravnateljice. Iako je ravnateljica ustanove Renata Žugić tek nedavno, tijekom ove godine, dobila novi mandat na čelu Lječilišta i uspješno krenula u obnovu objekta, čini se da je župan Vujić zapravo na njezino mjesto htio staviti ovu gospođu, a kad je Upravno vijeće odbilo raspisati novi natječaj, župan ga je smijenio. U svemu tome je vjerojatno bila u igri i nezgodna činjenica da je ravnateljica članica koalicijskog partnera SDP-a na državnoj razini, pa se župan Vujić nije usudio ići đonom na središnjicu SDP-a.
Inače, gospođa je bila na funkciji pročelnice upravnog odjela za komunalni sustav Malog Lošinja u vrijeme izrade prijedloga novog prostornog plana za vrijeme prvog mandata sadašnjeg gradonačelnika. Mnogima već tada nisu bili jasni razumljivi motivi tadašnje vladajuće koalicije da pripadnika oporbe i k tome ekonomisticu po struci imenuje na to osjetljivo i odgovorno mjesto, no dobronamjernici su pretpostavljali da je razlog tome njen povlašteni status među pripadnicima županijske vlasti, te da će uz njeno "guranje" prijedlozi lakše proći. No bilo je i onih koji su imali drugačije mišljenje.
Zašto je ovdje nazivaju Ljilja IQ nije mi poznato.
Ako ima takav utjecaj u Županiji, prijedlog Grada da se ukine ugostiteljsko – turistička zona Bijar i time njenom poslodavcu Končaru oduzme zarada na koju je računao neće proći
Pri tom, cijela društvena elita, mediji i eksperti navijaju za tu magičnu preobrazbu. “Treba uklanjati birokratske zapreke“ vele nam ministri. “Treba stvoriti poduzetničku klimu“ uče nas TV dnevnik i ekonomski analitičari. U tom ozračju županijski planeri rade upravo to što im ministri i TV kažu: “uklanjaju birokratske zapreke“.
Pa me to podsjetilo na ovo Lošinjsko ukidanje turističke zone tamo gdje je vlasnik zemljišta Končar i predlaganje druge gdje je vlasnik ... tko? Za čiji džep se uklanjaju "birokratske prepreke" da njegov maslinik ili pašnjak postane dragocjen građevinski teren? Tko je čekao, čekao i dočekao?