U sklopu svoje kampanje Reci NE nafti na Jadranu! Reci DA održivom razvoju! ORaH prikuplja potpise za peticiju hrvatskoj Vladi na nivou Republike Hrvatske te će prikupljati potpise građana protiv eksploatacije nafte na Jadranu i na gradskom trgu u Malom Lošinju 30. svibnja od 10 do 13 sati.
Lani u ovo doba ponuđeno je potencijalnim zainteresiranim naftnim i plinskim kompanijama istraživanje i crpljenje nafte i plina na Jadranu te je u tu svrhu naš dio Jadrana podijeljen u 29 zona; područje oko otoka Lošinja je zona (sektor) broj 4. Udaljenost na koju koncesionar smije postaviti platforme je 6 kilometra od otoka te 10 kilometara od obale (Istra), odnosno u našem slučaju na 6 kilometara od Sunčane uvale, 6 kilometara od Čikata, 6 kilometara od Ilovika, Suska, Unija.
Na talijanskoj strani Jadrana ta je udaljenost 23 kilometra od obale.
Očekivani prihod Republici Hrvatskoj od koncesija za crpljenje bio bi godišnje oko 160 miljuna Eura - prihod od turizma je godišnje oko 8 milijardi Eura.
PETICIJA HRVATSKOJ VLADI
NE nafti u Jadranu!
DA održivom razvoju!
Vlada RH, predvođena Ministarstvom gospodarstva, započela je s ustupanjem hrvatskog dijela Jadranskog u svrhu traženja i crpljenja nafte i plina. Do sada je za istraživanje i vađenje nafte ponuđeno 30-tak istražnih polja zračne udaljenosti 5-8 km od obale i otoka.
Ono što Održivi Razvoj Hrvatske smeta jest činjenica da je cijeli proces vođen daleko od očiju javnosti. Agencija za ugljikovodike izradila je stratešku studiju procjene utjecaja na okoliš tek nakon raspisanog natječaja, što je u suprotnosti sa zakonima i propisanim procedurama Republike Hrvatske i EU.
Tim činom Vlada RH nam je dala do znanja kako je u stanju riskirati blagodati našeg Jadrana bez vođenja brige o posljedicama koje njihov potpis na papiru može imati za ekonomiju, okoliš i društvo u cjelini.
Stoga, ne dopustimo da zbog nedostatka vizije sadašnje Vlade RH možda zauvijek izgubimo naš Jadran!
Ovom peticijom tražimo od Vlade RH da:
1. poništi dodijeljene dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika u Jadranu;
2. utvrdi odgovornost ministra gospodarstva:
- zbog ugrožavanja državnih interesa RH davanjem strateških energetskih informacija i sklapanja ekonomski štetnih ugovora s naftnim kompanijama;
- zbog ugrožavanja egzistencije stotina tisuća građana koji žive od turizma i ribarstva;
- zbog mogućeg nepovratnog zagađenja Jadrana.
3. poštuje Ustav koji građanima jamči pravo na zdrav okoliš, hrvatske zakone kao i međunarodne i europske propise i konvencije (Aarhusku konvenciju – pravo na informaciju);
4. izradi Strategiju upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem, te da omogući građanima Hrvatske otvoreno i nepristrano izjašnjavanje o budućnosti hrvatskih otoka i priobalja.
Komentari:
I što ako se s druge strane skupi 115.000 potpisa ZA vađenje????
Što ćemo onda?
Ajmo lijepo na referendum pa neka Hrvati kažu podržavaju li vađenje nafte ili ne.
A zapravo su besmislene. I oni to sami znaju.
Organizirajte Referendum, taj "festival direktne demokracije".
Referendum jedino može nešto promijeniti, nije ni čudo da se "ne"vladine udruge toliko bore protiv tog demokratskog instituta.
vijesti.rtl.hr/.../...
m.slobodnadalmacija.hr/Novosti/Najnovije/tabid/296/articleType/ArticleView/articleId/285928/Default.aspxA najveći neprijatelj referenduma uopće je ustavni sud svojim proizvoljnim tumačenjima.
Zanimljivo je da te iste udruge koje bi zabranile milijunima hrvatskih državljana izraziti svoj stav, sada bi uredovale nekakvim "peticijama", dakle radi se o par desetaka tisuća ljudi...
Buši! Ha, ha, ha.... Buši! Ha, ha, ha