I ove je godine prva subota u kolovozu u Velom Lošinju prošla u znaku dupina, piše Novi list u tjednom prilogu Školski Novi list o obilježavanju petnaestog po redu Dan dupina.
Uz Dan dupina velološinjski Institut za istraživanje i zaštitu mora »Plavi svijet« te Lošinjski edukacijski centar o moru koji djeluje pri Institutu organizirali su feštu za sve uzraste. Sve je započelo u jutarnjim satima kad je na rivi u Velom Lošinju na prosudbu stručnoga ocjenjivačkog suda, ali i svih prolaznika, podastrto petstotinjak dječjih radova iz cijele Europe koji su nastali nakon posjeta djece Plavom svijetu. Potporu ciljevima održavanja Dana dupina dao je i Centar za zdravo odrastanje "Idem i ja" sudjelovanjem grupe "Mala šapa u akciji"
- Budući da naš edukacijski centar tijekom cijele godine posjećuju školske i vrtićke grupe, mi ih uvijek pozovemo da nakon posjeta Centru stvaraju ipošalju nam radove. Tako je natječaja, primjerice nedavno, no novost je suradnja s likovnom pedagoginjom Aniom Škrobonjom, koja je djeci zadala temu Dupini i more rekla je za Novi list Jelena Jovanović iz Plavog svijeta. U poslijepodnevnim satima imala je pune ruke posla sa grupama maštovitih imena - Školjkicama, Tragačima, Kontamininiranim tratinčicama, Morskim zvijezdama, Gepardima, Dupinima i Jackassovcima. Riječ je o osmoročlanim grupama koje su sudjelovale u igri »U potrazi za skrivenim blagom« tijekom koje su obilazili različite lokacije u Velom Lošinju i pokazivali svoje znanje, spretnost i sposobnost pamćenja.
Riječ je o igri u kojoj je svaki od timova dobio svoju kovertu sa zadacima i redoslijedom njihova obavljanja na različitim »stanicama« razmještenim u centru Velog Lošinja. Zadaci su bili od preskakanja konopa, savladavanja labirinta te pretakanja i prenošenja vode, do memoriranja riječi vezanih uz more, pažljivog slušanja priča o morskim kornjačama, zaštiti dupina i ostalih morskih stanovnika te odgovaranja na pitanja i modeliranja.
Iako je brzina obavljenih zadaća donosila samo dio bodova, sve su grupe na Jelcnin znak početka igre potrčale što su brže mogle i spretno obilazile zbunjene turiste-šetače. Ta je »strka« potrajala do kraja igre, a dok su Morske zvijezde, Dupini, Kontaminirane tratinčice i ostale ekipe predah i osvježenje tražile ispred prostorija Plavog svijeta, ostala su djeca opet zauzela uži centar Velog Lošinja i započela s različitim likovnim radionicama. Dok su najmlađi kredama u boji oslikavali rivu, oni nešto stariji morske su motive crtali bojicama, vodenim bojama, pastelama ili su se pak okušali u modeliranju balona, dok su se oni »najhrabriji« kista uhvatili još dok je sunce bilo visoko na nebu. Naime, unatoč vrućini, grupa je djevojaka, zajedno s akademskom slikaricom Dunjom Janković i slikarom Franjom Majnarićem, oslikala rotondu na parkalištu koja će Lošinjanima i njihovim gostima biti podsjetnik na 15. dan dupina - dan kad su i veliki mali slavili simbole čistoga mora, piše Školski Novi list.
Dobri dupini mogu se naći u morima diljem svijeta, ali za svoja staništa odabiru samo izrazito čista mora. Nalazimo ih u priobalju kontinenata i otoka, ali i na otvorenom moru tisućama kilometara daleko od najbližeg kopna. U sjevernom Jadranu, koji je prilično plitko more, dobri dupin je najčešća vrsta morskih sisavaca. Lako ih je identificirati jer na leđnoj peraji, vidljivoj kad izađu na površinu po zrak, imaju karakteristične oznake - ureze i ožiljke.
Lošinjska zajednica dobrih dupina ima 150 jedinki. Kako bi se život dupina što bolje istražio, a sami dupini zaštitili, Istraživački institut Tethys (Tethys Research Institute) započeo je 1987. godine dugogodišnje istraživanje biologije, ekologije i društvene strukture zajednice dobrih dupina koji nastanjuju more oko Cresa i Lošinja. Tako je osnovan Jadranski projekt dupin, a zajednica dupina oko Lošinja danas je jedna od najbolje istraženih u cijelom Mediteranu.
Dupini su vrlo društvene životinje i žive u skupinama različite veličine i različitog sastava: to mogu biti životinje istog spola ili mužjaci i ženke zajedno sa svojim mladuncima. Pomažu si u lovu, kod poroda i bolesti. Njihovo prijateljsko i lojalno ponašanje za dupine je od životne važnosti. Dupini se međusobno sporazumijevaju raznim zvukovima. Nije poznato koliko je razvijen njihov »jezik«, ali je sigurno da se oni prepoznaju i da međusobno »razgovaraju«.
Dupini prosječno žive 50 godina, a dugački su do 3,6 metra te obično teže između 150 i 500 kilograma.
Za razliku od riba, dupini udišu zrak te moraju izlaziti na površinu svakih nekoliko minuta da bi udahnuli. Nosni otvor se nalazi na gornjoj strani glave i prekriven je mišićem koji omogućuje potpuno zatvaranje nosnica prilikom urona. Dobri dupini u potrazi za ribom obično ostaju pod morem 4-5 minuta. Najduže trajanje urona koje je izmjereno u Hrvatskoj je trajalo 6 minuta i 55 sekundi.
Imajući na umu činjenicu da je Dan dupina manifestacija kojom se skreće pozornost javnosti na probleme zaštite mora i, naravno, dupina te se poseban naglasak daje edukaciji o zaštiti mora i dobrih dupina te potrebi očuvanjaokoliša, »pobjednikom« se može nazvati svatko tko je nešto učinio s tom nakanom. Ipak, sama manifestacija završava proglašenjem najuspješnijih u igri »U potrazi za skrivenim blagom« i proglašenjem najuspješnijeg crteža.
Osim likovne pedagoginje Anie Škrobonje, zadatka odabira najljepšeg među 497 crteža, prihvatili su se i Nena Nosalj Persić te zvučna terapeutkinja Mojca Morya Malek. One su najboljim proglasile crtež dvanaestogodišnje Agate Lučić iz Delnica, dok je rad njezine sestre Apolonije dobio posebnu čast da bude na plakatima za 15. Dan dupina. Publika je, pak, najboljim ocijenila rad sedmogodišnje Kasze Boglarka iz Debrecena u Mađarskoj. I ove je godine u Lošinjski edukacijski centar pristiglo mnoštvo radova iz inozemstva - Mađarske, Srbije, Italije... Ipak, slavili su i domaćini i to u igri »U potrazi za skrivenim blagom«. Riječ je o dečkima iz Velog Lošinja okupljenim u grupi »Jackass«.
Komentari: