Ako je suditi po tome što plan nabave za 2018. godinu nije objavljen na službenoj gradskoj web stranici kako to traži Zakon o javnoj nabavi Grad Mali Lošinj ga vjerojatno ga nije ni donio, te stoga krši odredbu čl. 28. o objavi i ažuriranju registra ugovora na svojoj internetskoj stranici. Za 2018. godinu nema nikakvog registra ugovora, a kamoli da je registar ažuriran. Dakle, Grad Mali Lošinj ne izvršava obveze iz odredbi Zakona, ne informira javnost i otvoreno ignorira načela transparentnosti rada ⮞
Ignoriranje javnosti
Kako gradonačelnica prvog od 1000 i njen Jedinstveni upravni odjel izvršavaju svoje obveze prema javnosti vidjeli smo iz niza primjera objavljenih na ovoj stranici, a ovom prigodom razmotrimo taj odnos kroz prizmu poštovanja odredbi Zakona o javnoj nabavi. Taj zakon (u daljem tekstu ZJN) u čl.28. propisuje:
(1) Naručitelj je obvezan donijeti plan nabave za proračunsku ili poslovnu godinu te ga ažurirati prema potrebi.
(2) Naručitelj je obvezan ažurno voditi registar ugovora o javnoj nabavi i okvirnih sporazuma.
(3) Plan nabave i sve njegove kasnije promjene javni naručitelj obvezan je objaviti na internetskim stranicama.
(4) Registar ugovora i sve njegove kasnije promjene naručitelj je obvezan objaviti na internetskim stranicama.
(5) U planu nabave i registru ugovora navode se svi predmeti nabave čija je vrijednost jednaka ili veća od 20.000,00 kuna.
Za kršenje tih obveza člankom 443. stavak 2. propisane su sljedeće kazne:
"Novčanom kaznom od 10.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja je naručitelj:
1. ako ne objavi opći akt za jednostavnu nabavu te sve njegove kasnije promjene na internetskim stranicama (članak 15. stavak 3.)
2. ako ne objavi plan nabave ili registar ugovora te sve njihove kasnije promjene na internetskim stranicama (članak 28. stavci 3. i 4.)
3. ako najmanje jedan član stručnog povjerenstva za javnu nabavu ne posjeduje važeći certifkat u području javne nabave (članak 197. stavak 4.) "
Ako je suditi po tome što plan nabave za 2018. godinu nije objavljen na službenoj gradskoj web stranici, kako to traži ZJN, vjerojatno ga nije ni donio, Grad Mali Lošinj krši odredbu čl. 28. te krši i odredbe o objavi i ažuriranju registra ugovora na svojoj internetskoj stranici. Za 2018. godinu nema nikakvog registra ugovora, a kamoli da je registar ažuriran. Dakle, Grad Mali Lošinj ne izvršava obveze iz odredbi ZJN, ne informira javnost i pokazuje otvoreno ignoriranje načela transparentnosti rada. Na sličan je način, uz ignorirajnje odredbe Zakona o pravu na pristup informacijama, preko noći usvojena odluka o preustroju gradske uprave bez obvezujućeg javnog savjetovanja. Očito su u nekom uskom neformalnom krugu oko gradonačelnice slovo i duh odnosnog zakona protumačeni kao njezino privatno pravo da rekonstruira gradsku upravu. Ili je pak ona sama zaključila da je gradska uprava njena privatna prčija, a da se javnost nema što petljati u visoku politiku. To je već uvriježeni stav onih političara koji sebe doživljavaju kao dar s neba za građane. Kao jedino pravo odlučivanja priznaju im izlazak na izbore jednom u četiri godine, dok sve vrijeme između dvaju izbora imaju biti kuš i slušati.
Budući da lošinjska gradska vlast i uprava ne poštuju odredbe zakona, ne treba očekivati ni da će poštovati vlastite odluke i pravilnike. Pa je tako donesen i u Službenim novinama PGŽ 8/17 objavljen Pravilnik o provedbi postupaka jednostavne nabave u kojem piše da će biti objavljen na službenoj web stranici. Nije objavljen.
Ugovori o fotošopiranju
Dakle, kako je već rečeno za 2018. godinu registra ugovora na gradskoj web stranici nema, ali postoji registar ugovora zaključno s 2017. godinom. Iako zakon propisuje da se u registru ugovora navode svi predmeti nabave i ugovora čija je vrijednost jednaka ili veća od 20.000,00 kuna, Grad Mali Lošinj u svom registru ne navodi ugovore iznad 20.000 kuna a manje od 100.000 kuna. No autoru su poznata barem četiri ugovora za nabavke u većoj vrijednosti od 20.000 kuna, ali ih u registru ugovora nema. A vrlo su zanimljivi. Tako postoji ugovor o djelu za "usluge fotografiranja programa Grada Malog Lošinja, kao i digitalnu obradu fotografija" (valjda fotošopiranje gradonačelnice) za razdoblje od 13. lipnja, do 31.prosinca 2017. a za neto iznos od 35.000 kuna, odnosno bruto iznos s uključenim porezima koje plaća GML od 55.007,31 kn. Radi se, dakle, o ugovoru na iznos mnogo veći od 20.000 kuna kakav prema odredbi ZJN mora biti javno objavljen u registru ugovora, ali Grad Mali Lošinj ga ne prikazuje. Naravno da su potpisivanjem i isplatom novca prema takvom ugovoru prekršeni mnogi propisi i elementarna načela postupanja s javnim novcem od strane javnih tijela.
Prema čl. 4. gradskog Pravilnika propisan je postupak za sklapanje ugovora za usluge u vrijednosti od 20.000 do 100.000 kuna. Prije potpisa ugovora za nabavu provodi se postupak kojim odgovorna osoba u Upravnom odjelu grada nakon uočene potrebe za određenom uslugom gradonačelniku dostavlja osobno potpisani obrazac - zahtjevnicu za nabavom. Nabavu odobrava gradonačelnik supotpisom obrasca - zahtjevnice. Dovoljna je samo jedna ponuda a po potrebi moguće je zatražiti više ponuda. Po gradonačelnikovom potpisu ugovora odgovorna osoba Upravnog odjela koja je podnijela zahtjev dogovara i nadzire izvršenje sklopljenog ugovora. Iako se u spomenutom ugovoru o fotošopiranju radi o neodređenoj, nemjerljivoj usluzi, bez naznake količine, vremena i jediničnih cijena, te iako je za period do 31. 12. 2017. Grad Mali Lošinj platio ukupni iznos od 55.007,31 kuna - i to već 23. 8. 2017. godine - nije proveden postupak propisan vlastitim pravilnikom.
Zanimljivo je da je u ime Grada Malog Lošinja s istom osobom potpisan i ugovor o autorskom djelu 2. 3. 2017. na iznos od 2.000 kuna, također za "uslugu fotografiranja programa Grada Malog Lošinja kao i digitalnu obradu fotografija", ali bez navođenja vremenskog okvira. U ovom ugovoru - pored toga što nema ni količina niti jediničnih cijena - nema niti vremenskog roka u kome će se nemjerljiva usluga obaviti. Dakle, nije određeno ništa osim iznosa za isplatu. Ugovoreni iznos s porezom (3.143,28 kn) isplaćen je 6. 4. 2018., što navodi na povezivanje tog honorara s neukusnim, ulizičkim komentarom druge ugovorne strane, na FB stranici gradonačelnice od 1. 5.2017. godine:
"Želja, znanje, razumjevanje i ljubav prema otoku i njegovim stanovnicima čini te pravim kandidatom, volja za radom i pogledom u bolju budučnost koja če postati sadašnjost vrlo brzo pod tvojom kapom ukazuje da postoji šansa za bolje sutra koje svi zaista dugo čekaju i zaslužuju. Rijetko kada se ukaže prava prilika , sada je prilika , a na nama je da je zgrabimo i kada se to desi svi zajedno uz tebe krečemo u bolje sutra!"
S istom osobom je za isti posao skopljeno više ugovora i u 2018. godini, iako se rad prema ugovoru o djelu treba koristiti samo u slučaju kad je riječ o poslu koji se ne ponavlja. Prema odredbama članka 590. Zakona obveznim odnosima (Narodne novine 35/05 i 41/08), ugovorom o djelu se izvoditelj obvezuje obaviti određeni posao, kao što je izrada ili popravak neke stvari, te obavljanje fizičkog ili umnog rada i slično, a naručitelj se obvezuje isplatiti naknadu za obavljeni posao. Zašto se ugovori o djelu sklapaju za usluge koje se stalno obavljaju (ako se uopće obavljaju, budući da nema nikakvog dokaza o izvršenju), sa fizičkim osobama, a ne s obrtnicima ili poduzetnicima, pa zato Grad nepotrebno plaća i poreze na isplate, zašto se takve nabave ne planiraju i javno ne objavljuju pitanja su koja zalužuju odgovor. Ima li koga da ih postavi na sjednici gradskog vijeća?
Tagliata ugovori
Bizarnosti iz rada gradske uprave u odnosu prema odredbama ZJN ne prestaju s neobičnom nabavom "usluga fotografiranja programa Grada Malog Lošinja kao i digitalne obradu fotografija". Tako u čl. 16. ZJN stoji odredba:
"Nabava se ne smije dijeliti s namjerom izbjegavanja primjene ovoga Zakona ili odredaba ovoga Zakona koje se primjenjuju na nabavu male, odnosno velike vrijednosti."
U skladu s poučkom da se zakona ne treba držati kao pijan plota, a kako bi eskivirale gnjavatorske odredbe ZJN, odgovorne osobe u gradskoj upravi su, na primjer, samo u 2017. godini s istim osobama zaključile barem 21 ugovor o djelu (ako su autoru dostavljeni svi sklopljeni ugovori dobiveni prema podnesenom zahtjevu za pristup informacijama), a za ukupni iznos od 101.159,50 kuna. Prema odredbama ZJN i gradskog Pravilnika za takvu uslugu Povjerenstvo za provođenje javne nabave (3 člana) moralo je objaviti javni poziv na dostavu ponuda i odabrati najbolju od najmanje tri ponude gospodarskih subjekata koji se bave tom djelatnošću. No u nas se i pored zakona, a usprkos važećem pravilniku koji je usvojilo Gradsko vijeće poslovi dodijeljuju ukazom gradonačelnice.
U konkretnim ugovorima uglavnom se radi o tonskim režijama i snimanjima sjednica Gradskog vijeća. Tako nas, na primjer, snimanje svake sjednice Vijeća košta nešto više od četri tisuće kuna. No iz ugovora o djelu za snimanje sjednica nije jasno na kojem mediju se sjednica snima, na koji način se dostavlja i na čiji trošak, tko i gdje čuva tonske zapise ... A za svaku sjednicu se potpisuje novi ugovor!
Zašto nije objavljen plan javne nabave za tonsko snimanje svih sjednica GV i za tonsku režiju (što god to značilo)? Ukratko - zašto za tu uslugu nije proveden otovoreni postupak javne nabave da bi se odabrala napovoljnija ponuda za snimanje sjednica sukladno Pravilniku? Prema citiranim odredbma Pravilanika, čl.5, 6. i 7. u transparentom (javnom) postupku morala bi se odabrati ponuda registriranog gospodarskog subjekta i potpisati trgovački ugovor, a ne ugovor o djelu sa fizičkim osobama.
Prema Smjernicama o javnoj nabavi koje je izradila Agencija za regionalni razvoj Republike Hrvatske kao kontrolno tijelo u RH u sklopu programa Europske teritorijalne suradnje navode se kao opće pravilo tri referentne cijene.
Kao opće pravilo, a kako bi se ujednačio standard postupaka nabave u provedbi programa Europske teritorijalne suradnje u Republici Hrvatskoj, primjenjuje se kako slijedi: - Načelo „tri referentne cijene" - kako bi se osiguralo postupanje u skladu s načelom dobrog upravljanja (osobito kako bi se omogućile efektivne nabave i učinkovito korištenje javnih sredstava). Od projektnih partnera koji nisu obveznici Zakona o javnoj nabavi a za sve ugovore jednake ili veće procijenjene vrijednosti nabave od 20.000,00 HRK (bez PDV-a) preporuča se postupanje u skladu s navedenim načelom. Prati li tko u gradskoj upravi propise i stručnu literature?
Uzimajući u obzir koliko GML troši na usluge tonskog snimanja, koliko donira i subvencionira javne medije - novine, odabrane portale i radio Jadranku (radi se o stotinama tisuća kuna godišnje) - žalosno je što je rad gradske vlasti ipak netransparentan. Iako se toliko proračunskih sredstava troši na medije, rad gradske uprave ostaje u mraku. Jedino čega dobivamo u velikim količinama su plaćene pohvale, priznanja i izvještaji s događanja o nazočenjima s obiljem digitalno obrađenih fotografija. Fotošopirana izviješća kriju zabrinjavajuću stvarnost po javni interes štetne gradske vlasti i uprave. Bio bi to problem svagdje, ali na prvom od 1.000 naprosto se ignorira.
Komentari:
Nego, pitanje glasi - da li je onima koji imaju neke poslove sa Gradom zabranjeno komentirati na FB gradonacelnice? Drugo pitanje, da li je ikad ranije radio za Grad? Odnosno za vrijeme Garija?
Dragi sugrađani,
Na dan 8. listopada 1991. godine Hrvatski sabor donio je odluku o raskidu svih državnopravnih veza Republike Hrvatske s bivšom državom. Taj dan zauvijek će ostati zapamćen u hrvatskoj povijesti kao dan kada smo izabrali suverenu, samostalnu i demokratsku Republiku Hrvatsku. Danas, 27 godina kasnije, s ponosom obilježavamo ovaj datum i prisjećamo se svih onih koji su za ovaj dugo sanjani san dali svoje živote.
Svima Vama iskrene čestitke povodom Dana neovisnosti! slijede tri slikice hr zastave i #anakucic #prviod1000
Sapienti sap.
No ovu kardinalnu pogrešku će uvredljivim tonom vjerojatno minorizirati. Možda će je nazvati zatipkom (nehrvatski rečeno tipfelerom) jer između krivog P i ispravnog S ima samo četiri tipke, pa se prst čovjeku, eto, omakne … Ili će potegnuti svoje već uvriježeno opravdanje kad ga se uhvati "spuštenih gaća" da na jeziku i pravopisu insistiraju oni koji nemaju drugih argumenata.
Šta je ono bilo sa tvojim velikim projektima,
koliko si duga nakupio na svim tim projektima,
a koliko su tebi dužni ?
A koliki je tvoj dug prema gradu,građanima ML i republici HR
Zašto sam sebe nazivaš pametan? Primjerenije bi bilo bijesan. Inače, slikaš il snimaš?
Jeste li uspjeli uvjeriti sebe da biste zasigurno sve te poslove po kojima pljujete bolje radili?! Ajde neka, kad vec nicemu ovaj portal ne sluzi, nek bar vama bude psihoterapija.. pljujete po raznim nacionalnostima a nitko od vas domaci nije.. Volite Losinj? Zaista? Imajte muda pa nesto probajte napraviti.. ne podrzavam pljuvanje po gradonacelnici, vijecu, ali ni po mujagicu.. jer ono cega se nitko ne bi prihvatio, oni jesu..