Odlučna u ispunjenju vlastitih hirova, tendu koju je pod svaku cijenu naumila ukloniti, gradonačelnica je pod paskom policije beskompromisno i maknula. A da bi dokazala svoju moć pri tom se nije libila provesti rješenje kojim se nekome nalaže da skine tendu s mjesta na kome se tenda uopće ne nalazi! Da bismo ovom apsurdu ipak dali neki smisao moramo prihvatiti činjenicu da je izdato rješenje bila samo formalnost nužna za ispunjenje jednog prohtjeva gradonačelnice, pa da je stoga nebitno što u njemu piše. Bitno je da se zna što ona želi ⮞
Citiram: Rješenjem se nalaže ... da u roku od dva dana od primitka rješenja ukloni fasadnu tendu sa k.č.1700 k.o. Mali Lošinj-grad. K.č. 1.700 k.o. Mali Lošinj-grad je javna površina, koja obuhvaća cijeli Trg Republike Hrvatske i Trg žrtava fašizma (prostor ispred i oko stare pomorske škole). Nesporno je da je tenda montirana na fasadi zgrade koja se nalazi na k.č.1791 k.o. Mali Lošinj-grad. Izvršeno je rješenje kojim je naloženo da se tenda skine sa k.č. 1700 k.o. Mali Lošinj-grad, na način da je tenda skinuta sa k.č.1791. I pravni laik bi u pravnom postupku to zaustavio, no kad takav postupak vodi Jedinstveni upravni odjel Grada Malog Lošinja po želji tvrdoglave gradonačelnice, provodi se uz policijsko osiguranje. Iako se shvaćanje rješenja kojim je nalaže uklanjanje stvari s mjesta na kojem se stvar ne nalazi opire zdravom razumu, jer je neprovedivo, Grad Mali Lošinj u osobi gradonačelnice ga ipak provodi.
Kad izmišljaš razloge
Tenda se prema rješenju gradske uprave skida iz dva formalna razloga, jedan razlog je da nije ishođena suglasnost Grada Malog Lošinja, drugi razlog je - da je tenda plastična. Prvi razlog je besmislen, jer u Gradu Malom Lošinju nitko ne traži suglasnost za postavu tende, a niti to treba činiti. U čl. 3. Odluke o postavi urbane opreme u stavku 1. stoji odredba: Korisnici poslovnih prostora koji se nalaze na području navedenom u čl. 1 ove Odluke, ukoliko imaju tendu, fasadnu tendu ili suncobran dužni su uklopiti iste u slijedeće uvjete: ...akrilno platno, monokomnost... Dakle, prema gradskoj odluci ne treba tražiti suglasnost nego se treba uklopiti u uvjete koji se dalje navode. U čl.15. iste Odluke stoji za tumačenje odredbi ove Odluke nadležan je Upravni odjel za komunalni sustav, urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša. Bilo bi dakle uputno uskladiti i ovu Odluku s novim gradskim ustrojem u kojem Upravni odjel za komunalni sustav, urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša ne postoji, pa kao takav – nepostojeći - ni ne može bilo što tumačiti. A opet, s druge strane, ni sam Grad Mali Lošinj kad postavlja, na primer, spomen ploče na tuđu privatnu imovinu ne traži suglasnost vlasnika. Dakle, jedan pravno upitni razlog temeljeni je razlog za skidanje tende i sav cirkus koji se dogodio 16. kolovoza 2018. Drugi razlog zašto je tenda skinuta je - citiram dio rješenja - da tenda nije od akrilnog platna već da je od plastičnog materijala. Iako se tenda sastoji od aluminijske konstrukcije i zastornog dijela (platna) tenda je zagradsku upravu samo platno. Nadalje, tendu se skida jer je od plastičnog materijala, a ne od akrilnog platna - koji je plastika. Opet je nad elementarnim poznavanjem kemije ili barem predmeta Poznavanje robe i upravljanje kvalitetom na ekonomskom fakultetu i nad zdravim razumom pobijedio kapric. Tenda se mora skinuti pa makar razlog za to bilo što je tenda plastična, a nije od akrilnog platna - koje je plastika.
I temeljem takvog, zdravom razumu i elementarnoj obrazovanosti uvredljivog, a za jedan grad sramotnog rješenja, 3. kolovoza 2018. Grad Mali Lošinj je pokušao skinuti tendu angažiranjem nepoznatih i neovlaštenih osoba, bez ikakvog pravnog osnova. Zbog reagiranja vlasnika pokušaj skidanja tende je zaustavljen, a saznavši od vlasnika da su počinili grešku u koracima, egzekutori gradonačelničine volje brže bolje izdaju nužno rješenje o izvršenju. Kao i većina rješenja koje izdaje Jedinstveni upravni odjel, a koji vodi gradonačelnica a ne pročelnik (moguće samo na prvom od 1.000), i rješenje o izvršenju je pogrešno. Rješenjem o izvršenju trebalo je navesti što će se izvršiti - skinuti tenda, na koji način, tko itd., a rješenjem o izvršenju se to ne određuje nego se njime utvrđuje da će se tim rješenjem o izvršenju provesti neko drugo rješenje. A tim drugim (odnosno prvim) rješenjem se vlasniku Auguste nalaže da sam skine tendu! Dakle, Grad Mali Lošinj naknadnim rješenjem o izvršenju ne skida tendu, nego provodi rješenje kojim vlasnik Auguste mora sam skinuti tendu. No u stvarnosti tendu nije skidao vlasnik Auguste nego angažirana tvrtka iz Rijeke, čime je provedeno rješenje o izvršenju kojim rješenjem se provodilo rješenje kojim sam vlasnik mora skinuti tendu. Tko to može shvatiti I dokazati da je shvatio - idealan je kandidat za rad u Jedinstvenom upravnom odjelu Grada Malog Lošinja.
Pravo na žalbu, ludom radovanje
Na izdato rješenje o izvršenju stranka nije imala ustavno i zakonsko pravo na pravni lijek, s obzirom da je izvršeno prvog radnog dana nakon početka roka za poduzimanje radnji, a rok za žalbu je određen na 15 dana. Dakle, na rješenje koje se izvršava odmah stranka ima pravo žalbe, no samo rješenje je izvršeno i prije nego li je stranka uopće stigla izjaviti žalbu. S druge strane, upravna praksa jedinica lokalnih samouprava pa i Grada Malog Lošinja, je da se čeka potvrda rješenja od drugostupanjskog tijela. Tako je isti Grad Mali Lošinj za slično rješenje o uklanjanju tende izdano drugom subjektu dva mjeseca ranije za drugu tendu, odlučio sačekati pravorijek drugog stupnja. Zašto u tom slučaju inata, tvrdoglavosti i upravno pravnih akrobacija kao u slučaju Auguste nije bilo?
Koliko je teško objašnjivo postupanje gradske vlasti u slučaju ovog nezakonitog skidanja tende, toliko su teško obajašnjive kako praksa tako i politka oko javnih površina općenito. Za primer uzmimo javnu površinu cafe disco bara na otvorenom Priko. Prema planu rasporeda terasa za 2018. godinu, Priku je odobrena terasa na javnoj površini prema slijedećem planu:
Prema grafičkom prikazu Priko ima dvije terase koje odvaja javni prolaz. A stvarno se radi o jednoj terasi, naravno bitno većoj, koja na grafici izgleda ovako:
Nekom majka nekom mećeha
Pravokutnik bez rastera označava terasu koju isti café dico bar na otvorenom koristi ali je ne plaća. Ta površina označena pravokutnikom bez rastera ušteda je za korisnika terase, i to znatna; otprilike 30-tak %. Ta površina, unutar pravokutnika bez rastera koju koristi a vlasnik objekta ne plaća predstavlja ono što se eufemistički naziva koalicijski potencijal HDZ-a i partnera za osiguravanje političke stabilnosti u gradskom vijeću. Zašto komunalni redari ne kontroliraju, a morali bi i za to su zaduženi, i korištenje terase Priko? Zašto ne donesu rješenje i ne odnesu stolove s terase koji su postavljeni suprotno vežećoj odluci odnosno Planu? Ne rade li ono za što primaju plaću zato što im to ne dozvoljava gradonačenica jer je vlasnik objekta moćna osoba, gradski vijećnik, predsjednik ogranka HSS, član vladajuće koalicije, predsjednik i član važnih odbora i predsjednik Udruženja obrtnika Cres Lošinj? Možda to "gledanje kroz prste" ne bi bilo problem da je to princip koji vrijedi za sve, pa da se - na primjer - opet u neposrednom susjedstvu, ne prisiljava korisnika terase da skraćuje podnu konstrukciju terase jer mu je "majstor" greškom napravio konstrukciju 10 centimetara širu. Umjesto 3 m, napravljena je širine od 3,10 metara. I dok se u milimetar terasa nije uskladila s Planom nije dobio ugovor. To i takvo postupanje gradske vlasti - različiti kriteriji za istu stvar - zdrav razum i elementarna etika teško mogu probaviti. Valjda smo zbog toga prvi od 1000.
Kako kod navedene terase, café disco bara na otovenom Priko, komunalni redari i Grad propuštaju postupati prema zakonu, vlastitim odlukama i propisima čime nanose štetu za zajednicu, a istovremeno pogoduju trećim osobama, doduše samo odabranima, tako gradska vlast propušta pokazati principijelnost koju je pokazala na slučaju ove tende i u slučaju korištenja javnih površina na obali u gradskoj luci. Na području Grada Malog Lošinja u gradskoj luci, na pomorskom dobru u općoj upotrebi postoji više od 20 pultova i suncobrana koji nemaju koncesijsko odobrenje i za koje korisnici Gradu ne plaćaju ništa. Prigoda je to da se podsjetimo koliko su iznosile te investicije. Iznajmljivači glisera i izletnički brodovi koriste javne površine iako za to nemaju od grada Malog Lošinja koncesijsko odobrenje. Ali zato plaćaju Županijskoj lučkoj upravi Mali Lošinj najam pultova i suncobrana. Zašto komunalni redari i gradonačelnica ne donese rješenja o micanju tih suncobrana s istom odlučno koju su pokazali u slučaju tende kod Auguste? Zanimljiva je, ali komična situacija kad komunalni redari žele na obali micati suncobran s javne površine korisnika koji Gradu plaća GML porez na javnu površinu, a pet metara dalje im ne smeta suncobran koji se na javnoj površini nalazi bespravno, a kojeg naplaćuje ŽLU Mali Lošinj.
Nastavak ove teme slijedi nakon donošenja rješnja o žalbi na rješenje o micanju tende s Auguste. A sada samo retoričko pitanje. Što će se dogoditi ako PGŽ utvrdi da je rješenje o uklanjanju tende nezakonito? Hoće li netko tada preuzeti odgovornost za to: ona koja je to naredila, onaj koji je slijepo izvršavao ili onaj tko se nije petljao u svoj vlastiti posao?
Komentari:
lopove u zatvor
Ana nemoj pokleknuti ,nedaj se ministru