Ovih dana gradonačelnica je u tišini prodala 2.451 m2 građevinskog zemljišta u Velom Lošinju jednom od dva stalna abonenta na kupovinu gradskih nekretnina – u ovom slučaju Radniku d.d. iz Križevaca. Ni jedan vijećnik, a ni šira javnost o tome nisu informirani jer prodaja je izvedena na način kako privatni vlasnik prodaje svoju djedovinu. No to je samo zadnji primjer nezakonitog raspolaganja gradskim nekretninama koje gradonačelnica uporno nastavlja iako je više puta upozorena na posve jasne i nedvosmislene odredbe Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi ⮞
Pa tako članak 48. utvrđuje da gradonačelnik može odlučivati o stjecanju i otuđivanju nekretnina pojedinačne vrijednosti samo do 0,5% ostvarenog proračuna prethodne godine. Odredba kaže da gradonačelnik može sam, ali i ne mora, raspolagati imovinom vrijednosti manje o cenzusa od 0,5% proračuna, ali s imovinom veće vrijednosti od 0,5% izvršenog proračuna jednostavno ne može raspolagati. Takva jasna zakonska odredba prema kojoj predstavničko tijelo odlučuje o raspolaganju, pa dakle i o prodaji nekretnina veće vrijednosti od 0,5% izvršenog proračuna ne može se razvodniti nikakvim pravnim mišljenjima kojima pravni eksperti u Gradu Malom Lošinju brane od kritika i opravdavaju gradonačelničine nezakonite postupke. Tako se pozivaju na navodno mišljenje Ministarstva uprave prema kojem gradonačelnica Malog Lošinja ima pravo s gradskim nekretninama raditi što god hoće. Pa je prije samo par dana za 4,5 milijuna kuna prodala spomenuto građevinsko zemljište u Velom Lošinju notornom kupcu – Radniku d.d. Ovom prilikom ostavimo po strani smislenost odluke gradonačelnice da proda građevinsko zemljište u situaciji kad samo za najam Gradu nedostaje više od dvije stotine stanova i sagledajmo smisao i svrhu savjetovanja s javnosti u Gradu malom Lošinju.
Nepotrebno javno savjetovanje
Gradsko vijeće, odnosno većina gradonačelnici bezrezervno odanih vijećnika, prihvatiti će i novu Odluku o gospodarenju nekretninama u vlasništvu Grada Malog Lošinja. Za tu odluku provedeno je javno savjetovanje, ali kao da i nije. Primjedbe u sklopu javnog savjetovanja iznio je samo autor ovog članka, ali one su uglavnom odbijene ili u najboljem slučaju djelomično privaćene. Pokazalo se da javno savjetovanje u ovom Gradu svodi na formalno ispunjavanje zakonske procedure u kojoj se predložena odluka ne može mijenjati nikakvim argumentima.
Odluka o gospodarenju nekretninama koju će usvojit Vijeće za koji je dan tobože je nova odluka, ali ona je u 95 % sadržaja identična staroj, sada važećoj odluci. Obje odluke imaju isti broj članaka, 27, a po sadržaju su gotovo identične. I obje su nezakonite. I stara i tobože nova odluka o gospodarenju nekretninama predviđaju da gradonačelnica i dalje ima pravo rasprodavati gradsku imovinu kao da je njena privatna. Na u javnoj raspravi iznesena upozorenja o nepreciznosti odluke i nazakonitosti odredbi koje dozvoljavaju da gradonačelnica sama trži gradsku imovinu veće vrijednosti, a kojom prema Zakonu može raspolagati samo Gradsko vijeće, gradski pravni eksperti su samo „odmahnuli rukom" i primjedbe odbacili s prilično nesuvislim odgovorom. Primjedbu da prema Zakonu nekretninama pojedinačne vrijednosti veće od 0,5% izvršenog proračuna raspolaže Gradsko vijeće, te da zbog toga treba dodati novi stavak ili novi članak kojim će se na zakonit način regulirati raspolaganje takvom imovinom na način da nakon provedenog natječaja Vijeće odlučuje o prodaji jednostavno se ignorira. Kao da se radi o nevažnoj pravopisnoj primjedbi ili „tipfeleru". I na tvrdnju da je dosadašnja praksa da Gradsko vijeće donosi samo odluku o raspisivanju natječaja, a da gradonačelnica sama prodaje nekretnine gradski eksperti su sklepali obmanjivački odgovor zašto odbijaju primjedbu, odnosno zašto gradonačelnica prodaje ono što ne smije prodavati. Odgovor vrijedi citirati bez kraćenja:
„Odluka kojom se odlučuje o prodaji nekretnine, odluka je nadležnog tijela kojom se odlučuje o raspisivanju javnog natječaja za prodaju određene nekretnine. Na osnovi te odluke pokreće se postupak njezine prodaje, a odluka kojom gradonačelnik utvrđuje najpovoljnijeg natjecatelja odluka je kojom se samo utvrđuje najpovoljniji natjecatelj kojeg je Povjerenstvo zapisnički odredilo te je tom utvrđenju sukladna. Ista nije odluka kojom se odlučuje o prodaji nekretnine, tj. ne predstavlja raspolaganje imovinom – to je samo tehnička odluka deklaratorne naravi jer je netko drugi (povjerenstvo) izradio rang-listu."
Tko stvarno prodaje gradsku imovinu
Gradski pravni stručnjaci dakle tvrde da je odluka Gradskog vijeća o raspisivanju natječaja odluka o prodaji, a da je odluka gradonačelnice o najpovoljnijem natjecatelju u stvari obična deklaracija jer o tome je već odlučilo Povjerenstvo koje otvara ponude i da je odluka gradonačelnice tom utvrđenju sukladna. Što god ta sukladnost značila. Dakle, odluka kojom gradonačelnica odabire kupca i koja nakon toga potpisuje kupoprodajne ugovore prema gradskim ekspertima nije odluka kojom se odlučuje o prodaji, već samo deklaratorna odluka gradonačelnice koju je u stvari donio netko drugi. A taj netko drugi je Povjerenstvo koje se u Zakonu nigdje ne spominje pa stoga niti nema ovlasti za raspolaganje gradskim nekretninama. Odgovorom na primjedbu iznesenu u javnom savjetovanju stručnjaci iz Grada tvrde da je Gradsko vijeće samom odlukom o raspisivanju javnog natječaja u stvari prodalo nekretninu kupcu kojeg je kasnije formalno odabrala gradonačelnica na temelju odluke Povjerenstva.
Koliko je to besmislena trvrdnja vidljivo je na primjeru uvodno spomenute prodaje privilegiranom kupcu Radniku d.d. Gradsko vijeće je donijelo odluku o raspisivanju javnog natječaja za prodaju nekretnina 1. listopada 2020. g. U zadnjoj točki odluke navodi se i da Grad Mali Lošinj pridržava pravo poništenja javnog natječaja, te da ne prihvati niti jednu od prispjelih ponuda. Dana 5. studenog 2020. Grad je raspisao natječaj, a 26. studenog 2020. g. otvorena je pristigla ponuda. Nakon toga gradonačelnica je donijela odluku o najpovoljnijem ponuditelju – Radniku d.d. Iako nije pitala Vijeće svojom odlukom je potpisala kupoprodajni ugovor s Radnikom d.d. Prema tumačenjima gradskih eksperata Gradsko vijeće u ovom slučaju još 1. listopada 2020. je odlučilo da će prodati nekretnine Radniku d.d.! Teško je probaviti obrazloženje da su nekretnina prodane 1. listopada 2020., a da je ponuda otvorena tek 26. studenog 2020.g. Ostaje nejasno i kako je gradonačelnica znala da Gradsko vijeće neće odustati od prodaje s obzirom da je odlučilo kako zadržava pravo da nekretninu ne proda. Ili pak gradonačelnica ima moći babe Vange pa zna što vijećnici misle. Ili misli da vijećnici nemaju što misliti jer Grad Mali Lošinj je ona.
Za zaključiti kako je sve ovo nezakonito ne treba biti pravni ekspert. Zdrava logika jasno pokazuje da tu nešto ne valja. Ako gradski vijećnici prema Zakonu odlučuju o prodaji nekretnina, kako to da ni jedan vijećnik nema pojma da je gradonačelnica potpisala ugovor i Radniku d.d. prodala za 4,5 milijuna kuna građevinsko zemljište u Velom Lošinju? Kako to da onaj koji je ovlašten da prodaje nema pojma da je nešto prodao? Gradonačelnica i njena bulumenta pravnika tvrdoglavo nam tvrde da se prodaja nekretnina događa u trenutku kad Vijeće donese odluku o raspisivanju javnog natječaja, a ne u trenutku kad ona potpiše kupoprodajni ugovor nakon što sama odabere kupca. Ili se gradonačelnica i njena uprava samo prave budalama ili se stvarno nesposobni shvatiti jasnu zakonsku odredbu o tome tko raspolaže gradskim nekretninama.
Kadija te tuži kadija ti sudi
O kvaliteti predložene odluke o gospodarenju nekretninama u vlasništvu Grada Malog Lošinja uz ignoriranje primjedbi u javnom savjetovanju govori i činjenica da je njome predviđeno da gradonačelnik donosi odluku o utvrđivanju najpovoljnijeg natjecatelja, a na koju natjecatelji imaju pravo prigovora u roku od 8 dana od dana primitka odluke. O prigovoru - naravno - odlučuje gradonačelnik. Dakle, prema predloženoj odluci žalitel će se morati žaliti onome tko je donio odluku na koju se žali! Pravno i zdravorazumski besmisleno. Naravno – i nezakonito. Protiv odluke o odabiru najpovoljnijeg natjecatelja ne postoji zakonska mogućnost žalbe nezadovoljne stranke. Radi se o pojedničnom aktu gradonačelnika. Iako na gradskoj sisi parazitira bulumenta pravnika izgleda da niti jedan ne zna za odredbu članka 77a. Zakona o lokalnoj i područnoj samoupravi koji glasi:
„Protiv pojedinačnih akata predstavničkog tijela i općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana kojima se rješava o pravima, obvezama i pravnim interesima fizičkih i pravnih osoba, ako posebnim zakonom nije drukčije propisano, ne može se izjaviti žalba, već se može pokrenuti upravni spor."
Bez obzira na tu vrlo jasnu odredbu Zakona primjedba kojom se traži brisanje nezakonite odredbe je odbijena. Naravno, odbijena je bez obrazloženja. Predlaže se Odluka kojom se daje pravo strankama na žalbu na odluku na koju prema zakonu nema mogućnosti žalbe. Istovremeno se daje pravo gradonačelnici kojeg nema u modernim pravnim sustavima – da odlučuje o žalbi koja nije dopuštena te da bude istovremeno prvo i drugostupanjsko tijelo. Ona je prvostupanjsko tijelo koje donosi odluku, ali i drugostupanjsko tijelo koje odlučuje o žalbi na svoju vlastitu odluku; Onaj tko je nešto odlučio će o istome i presuditi po žalbi. Kao u izreci kadija te tuži, kadija ti sudi kojom se želi reći da nema pravde i da sve ovisi o volji onoga tko ima moć.
Bog je prvo sebi stvorio bradu
Odlukom je predviđena i nezakonita odredba kojom se ograničava pravo prvenstva kupovine gradskih nekretnina u korist susjeda. Naravno Zakon o vlasništvu jasno propisuje i definira najpovoljnijeg ponuditelja i ne propisuje nikakva ograničenja odnosno favoriziranja ili protežiranja. Ali predloženom odlukom Grad se obvezuje prodati na javnom natječaju ne onome tko ponudi najvišu cijenu, odnosno najpovoljnijem ponuditelju, već susjedu ako je želi kupiti. Iako je prijedlog nove odluke identičan važećoj odluci u 95 % sadržaja upravo je ova protekconistička odredba nova. Otkud se sad takva odredba pojavila? Zašto baš sad? Možda se razlog krije u tome što je odluku pisala rukovodeća službenica u gradskoj upravi koja je nedavno stekla u vlasništvo nekretninu koja graniči s gradskom nekretninom. Neki zlobnik ili cinik bi mogao zaključiti da je odluku pisala radi sebe. Zanimljvo je i to da je ta gradska službenica nekretninu kupila od notornog Radnika d.d., a javna je tajna i to da kao osoba od povjerenja Radniku d.d. kao vjernom kupcu gradskih nekretnina pruža i pravne usluge. Time se barem djelimično ostvaruje ideal da gradska uprava treba biti servis građana. Ona jest servis samo ne građanima već velikim investitorima. Treba biti pošten i reći da odredba kojom se favorizira susjed u javnim natječajima kakva je predviđena odlukom ne ide u korist samo službenici koja je sastavila prijedlog odluke. Više će koristi imati pretplatnici na gradske nekretnine Radnik d.d. i investitori kakvi se samo poželjeti mogu s obzirom da su oni uglavnom na ovom otoku susjedi svima, a najviše naravno Gradu Malom Lošinju.
Ubacivanjem ovakve odredbe ekipa s kojom je Grad u opjevanoj sinergiji nema potrebu licitirati na javnim natječajima već mogu mirno kao dobri susjedi, čekati rezultate natječaja i birati hoće li ili neće platiti izlicitiranu cijenu. Do usvajanja ove odluke se snalaze uz pomoć trikova. Tako je na ovom zadnjem natječaju Radnik d.d. kupio ponuđene nekretnine gotovo po početnoj cijeni, a zanimljivo je da je ponudu predao na pošti u Malom Lošinju, a ne u pisarnici Grada ili u pošti u Križevcima – i to poslijepodne zadnjeg dana roka. Netko maliciozan mogao bi zaključiti da je čekao kraj radnog vremena da bi bio siguran da se nitko drugi nije javio na natječaj. A kako je mogao saznati da je jedini natjecatelj? Pa zbog već spomenutog efekta sinergije ...
Komentari:
Fakat ovo. Daj nekog mesa na ovu "vijest".
I ti gradovi tumače da je odluka o odabiru odnosno prihvatu najpovoljnijeg ponuditelja odluka kojom se raspolaže nekretninama, jedino Grad Mali Lošinj tumači da je odluka o raspisivanju natječaja odluka kojom se raspolaže nekretninom.
Zanimljivo je obrazloženje kojim Grad Mali Lošinj odbija primjedbu iz savjetovanja po tom pitanju i kaže da je Odluka kojom se odlučuje o prodaji nekretnine, odluka nadležnog tijela kojom se odlučuje o raspisivanju javnog natječaja za prodaju određene nekretnine, i da je odluka o odabiru ponuditelja samo tehnička odluka deklaratorne naravi jer je netko drugi (povjerenstvo) izradio rang-listu.
Zanimljivo tumačenje Zakona o vlasništvu na način da je raspolaganje nekretninom tehnička odluka.
Pa možda je to i odgovor autoru članka da Grad Mali Lošinj višegodišnje milionske rasprodaje gradske imovine velikim investitorima, smatra samo tehničkom odlukom, te stoga o tome nije potrebno da javnost išta zna.
Kako je moguće da bilo koji građanin nema o tome bilo kakve informacije?
Imaju li pravo gradski vijećnici usvajanjem ove odluke oduzeti zakonsko pravo da gradsko vijeće ima jedino ovlaštenje prodavati nekretnine veće vrijednosti?
Pa čak i ako oni smatraju da imaju na to pravo, nadležno tijelo za nadzor općih akata neće biti takvog stava, jer da je ono takvog stava ukinulo bi odluke brojnih drugih gradova koji imaju drugačiju praksu, a to je da odluku o odabiru ili prihvaćanju najpovoljnijeg ponuditelja donosi Gradsko vijeće.
To su sljedeći gradovi: Rijeka, Opatija, Bakar, Cres, Krk, Crikvenica, Delnice, Kastav, Novi Vinodolski, Rab… uglavnom svi gradovi Primorsko-goran ske županije.
Vjerujem da bi se daljnjom analizom isto utvrdilo i za druge JLS u drugim županijama.
volim-losinj.org/.../...
Tako to rade stručnjaci u Gradu Malom Lošinj.
„Nekretninu u vlasništvu jedinica lokalne samouprave i jedinica područne (regionalne) samouprave tijela nadležna za njihovo raspolaganje mogu otuđiti ili njome na drugi način raspolagati samo na osnovi javnog natječaja i uz naknadu utvrđenu po tržišnoj cijeni, ako zakonom nije drukčije određeno.
Odredbe stavka 1. ovoga članka ne odnose se na slučajeve kad pravo vlasništva na nekretninama u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, stječu Republika Hrvatska i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, te pravne osobe u vlasništvu ili pretežitom vlasništvu Republike Hrvatske, odnosno pravne osobe u vlasništvu ili pretežitom vlasništvu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, ako je to u interesu i cilju općega gospodarskog i socijalnog napretka njezinih građana.“
Iz citiranog članka razvidno je da se dobrom (nekretninom ali i pokretninom) u vlasništvu JLS može raspolagati samo uz primjenu instituta javnog natječaja i uz procjenu tržišne vrijednosti, odnosno tržišne cijene.
Kada se govori o posebnim ograničenjima prava vlasništva moguća su jedino dva instituta, a ta dva instituta su sekvestracija i zakup poslovnog prostora.
Možda bi pravni stručnjaci u Gradu Malom Lošinju trebali pročitati Zakon o vlasništvu. To je temeljni dokument raspolaganja nekretninama, i sve što je propisano a da nije u skladu sa ZV biti će poništeno.
Jer ništa što nije valjano ne može se niti jednim pravnim poslom naknadno osnažiti.
Ostaje samo čekati nadzor nad ovim općim aktom. Toliko vjere u pravnu državu još imamo.
Poništenjem ovog općeg akta ukoliko bude usvojen na GV, poništiti će se i svi eventualno zaključeni ugovori o prodajama nekretnina susjedima Grada.
Tko su ti susjedi da se predlaže ovakva nezakonita odluka?
Ali ni tu nije kraj šlampavosti gradonačelnice i njenih poslušnika u ovom slučaju. Odluka o razrješenju i imenovanju koju je uvojilo Gradsko vijeće nije uopće stupila na snagu. Odluka stupa na snagu danom objave ali ona nikad nije objavljena u Službenim novinam PGŽ. Zbog ljutnje, nemarnosti i nesposobnosti desetke milijuna kuna vrijedna gradska imovinu prodana je na prijedlog Komisije koja nema predsjednika. A predsjednik prema Odluci saziva saziva sjednice, predlaže dnevni red i predsjedava sjednicama radnog tijela i ono najvažnije na sjednicama Vijeća prezentira i obrazlaže pojedine prijedloge koji su predmetom razmatranja radnog tijela bilo na vlastiti poticaj ili na zahtjev Vijeća. Postavlja se pitanje kako je gradonačelnica donosila odluke o izboru najpovoljnijeg natjecatelja kad Komisija koja joj to treba predložiti nema legalnog predsjednika koji je jedini mogao sazvati sjednicu. Zanimljivo je da predsjenik Komisije nikad na sjednici Vijeća nije izvještavao o svom radu niti je prezentirao i obrazlagao pojedine prijedloge. Začudo Komisija Gradskog vijeća kao njegovo radno tijelo nikad nije Vijeću ništa predložilo. A osnovano je da bi mu pomagalo u radu. Gradsko vijeće nije nikad bilo upoznato ni pismeno ni usmeno na svojoj sjednici sa odlukama svoga radnog tijela? Nemoguće bilo gdje osim na Prvom od 1000.
Prema odredbama Statuta, Poslovnika i Odluke o osnivanju i načinu rada radnih tijela Gradskog vijeća rad radnih tijela je javan. Tako bi to trebalo biti. Ali nije. Ova Komsija djeluje u ilegali. Javnost se ne obaviještava o njenim sjednicama, javno se ne komuniciraju odluke, ne objavljuju se zapisnici o radu. Tome se možda i ne treba čuditi ako ta ista Komisija ne polaže račune ni svome osnivaču-Gradsk om vijeću. Jedino kome su oni odgovorni i lojalni je gradonačelnica. Prilično naopak sustav. Takav način rada više odogovara sustavu parlamentarne monarhije nego parlamentarne demokracije. Naš samoumišljeni monarh je kraljica gradonačelnica. Koliko je održiv ovakav sustav upravljanja Gradom odnosno njenim nekretninam pokazat će se provjera na sudu a po tužbi za ništavnost ugovora o zadnjoj kupoprodaji koju sam spominjao u gornjem članku.
Zanima me prodaja zgrade nekadašnje osnove škole u Zagrebačkoj ulici koja je prodana krajem 2019. godine, za početnu cijenu od 6.470.000,00 kn, koju je kupio upravo RADNIK GRAĐEVINARSTVO I GRAĐEVINSKA INDUSTRIJA D.D.
Gdje je utrošen novac od prodaje te zgrade?
I zašto je ona uopće prodana, mogla je biti renovirana u razne svrhe koje su prijeko potrebne Gradu.
volim-losinj.org/.../...
Prvo se gradonačelnica na svom fejsu pohvalila kako je lošinjski vrtić izabran među 10 najboljih u Hrvatskoj. Naravno radi se o izboru portala Gradonačelnika. hr. Naravno da je GML kandidirao svoj vrtić. I tako je u konkurenciji samo 37 vrtića lošinjski se fantastično plasirao među prvih 10. Naravno da se radi samo o politčkom marketnigu jer u Hrvatskoj nema 37 nego oko 1500 dječijih vrtića.
Nakon samo par dana od te velike vijesti je epidmeiološka služba zabranila rad vrtića. Umjesto što su se bavili besmislenom kandidaturom i političkim marketingom bolje bi bilo da su u Gradu i vrtiću pazili na epidemiološke mjere.
Na koncu konca, nagrađivani fantstični dječji vrtić je zatvoren odlukom epidemiologa. Sjajni uspjesi gradonačelnice i načelnice Stižera CZ.
Do 17.10. og. tvrtka je naplatila 3.527,23 eura za kako je navedeno Usluge promidžbe i informiranja opisane kao "javno informiranje vezano uz teme i događaje s područja Grada" i "ostvarivanje prava građana ML na javno informiranje". Sve je knjiženo na teret ureda gradonačelnika.
visitlosinj.hr/.../...
A projekt Aleje kapetana pokrenut je na inicijativu Udruge pomoraca, a ne ne njenu inicijativu ili nekoga iz njenog kruga. No rezultat izvedbe izazvao je brojne negativne komentare što ukazuje da je imala prste u izvedbi.
Hvaljenje za projekte plaća se posebno. Tako i ovim tekstom portal glumi objektivno novinarstvo, ali zapravo je samo kopirao tekst Anine PR službenice pa je objavljen naslov
Mali Lošinj: Predstavljen Program stambenog zbrinjavanja – u iduće 4 godine izgradit će preko 100 stanova po nekoliko modela. Evo i kojih…
Ovo je objavljeno 19. svibnja 2022., znači nakon isteka prve godine mandata. A to znači da neće biti izgrađeno o ovom mandatu nego da to obećava za sljedeći mandat. Za koji tek trebaju biti izbori
Dugi tekst završava programatskom izjavom:
Ljestvicu smo vrlo visoko postavili, znamo koji su nam prioriteti i što nam je činiti u sljedeće tri godine. Želimo da naš Grad Mali Lošinj postane predvodnik u gradnji povoljnih stanova za mlade!“ zaključuje gradonačelnica Ana Kučić.
gradonacelnik.hr/.../...
Tko nema pametnijeg posla može pročitati cijelu bajku o "jedinstvenim" lošinjskim modelima stanogradnje od kojih do danas nismo vidjeli ama baš ništa.
A njezin "jednistveni lošinjski model stanogradnje" temelji se na zamisli koju je ukrala od Borisa Adžića (Hrast).
...ako je neki restoran, frizerski salon ili neka druga uslužna djelatnost proglašena najboljom po pravilima svoje struke, sumnjam da odjednom npr. taj restoran nije više najbolji jer je privremeno zatvoren uslijed pandemije...
...bojim se da niste objektivni i dalo bi se razaznati da temi pristupate s točke gledišta pristrane osobe...
@ana.kucic.official · Političar ako ne skupljanju lajkova za još jedan mandata? Pa neće se valjda vratiti u tatinu firmu? sada se 4282 ljudi njena FB stranica sviđa, uključujući 21 od mojih prijatelja. Koje ću otkačiti s liste prijateljstva zbog lošeg politčkog ukusa.
„Da bi se održavale zakonite sjednice one se moraju održavati sukladno poslovniku. Kako u važećem Poslovniku nije predviđeno održavanje sjednica Gradskog vijeća putem video veze potrebno je izmijeniti važeći Poslovnik na način da se predvidi održavanje sjedica Gradskog vijeća putem video veze. Izmjenama i dopunama Poslovnika se regulira i način glasanja kao i način održavanja aktualnog sata.“
Prijedlog je datiran s 31.8.2020. a predan je Gradu 28.10.2020. Umjesto da je predsjenik GV uvrstio tu točku odmah na idućoj – normalnoj – sjednici to nisu učinili nego će ju usvajati sad na elektroničkoj sjednici. Dakle kako nije moguće održati zakonitu sjednicu, a nije zakonita ako nije po Poslovniku, na nezakonitoj elektroničkoj sjednici, jer se ne održava u skladu s Poslovnikom, izglasat će se izmjena Poslovnika prema kojoj će se tek moći održavat elekronička sjednica. Reklo bi se lud zbunjenog ili tu se ne zna tko koga.... Izmjena Poslovnika je tek 14. točka dnevnog reda. Smješnije i luđe ovaj grad ne bi vodio ni Borat.
Pa i ako je greška, to je greška s predumišljajem kažnjiva prema zakonu.
E pa sad je državna objavila nalaz za 2019. godinu, a Telegram javlja “U izvješću su, između ostalog, navedene i nepravilnosti u vezi naplate potraživanja za što su dani nalozi, po kojima je Grad obvezan postupiti i o tome obavijestiti Državni ured za reviziju”. Baš me zanima kako će se sad izmotavati.
Politika & Kriminal
Telegram doznaje: Tvrtka obitelji gradonačelnice duguje Malom Lošinju stotine tisuća kuna. Godinama ih ne ovršuju
HDZ-ova gradonačelnica Telegramu je pokušala objasniti da to nije problem. Jer, kaže, ima tvrtki koje duguju i puno više
Štiti li gradonačelnica obiteljsku firmu?
Lutanje se brojkama dugova proračunu
Taji li gradonačelnica popis dugovanja?
Obiteljska firma platit će dug na rate?
Tri različita iznosa dugova gradu
Popis najvećih dužnika Malog Lošinja
Zašto grad ne tuži svoje dužnike?
Ugovor je produžen unatoč dugovima
telegram.hr/.../...
Zanimalo nas je tko je točno potpisao upravni ugovor za dugove obiteljske tvrtke. Iz Grada nam službeno kažu da je to napravio zamjenik gradonačelnice, gospodin Anto Nedić.
Trla baba lan da joj prođe dan. Problem ovog članka je taj što je Ana Kučić pobijedila na izborima za HDZ u Malom Lošinju i osvojit će još jedan mandat na slijedećim izborima.A i problem je mnogima u Lošinju što je Ana nepotkupljiva.N e možete ju potkupiti sa jednom marendom u Zakantuni.
Članak sam pročitao nekoliko puta, ali u njemu nisam našao ni jedan od problema koje Volarić navodi. Vidim samo vijest da je Državni ured za reviziju potvrdio istinitost prethodnog napisa da dugovanja tvrtke gradonačelničin og oca i brata postoje, a da nije provedena ovrha.
A to što je Ana Kučić pobijedila na izborima za HDZ nije problem članka, nego problem članstva lošinjskog HDZ-a. No njezina nepotkupljivost nije dokazana, ali vjerojatno je točno da ju se ne može potkupiti samo jednom marendom u Zakantuni. Ali njezin nemar, neozbiljnost i površnost u vođenju gradskih poslova su dokazani, a to je ono što mnogima u Lošinju zaista smeta.
facebook.com/.../...
Dugovi nisu od jučer, postoje i ne naplaćuju se već desetak godina.
Napraviš preustroj općine po vlastitom ćefu.
Zaposliš službenicu na obračun i naplatu poreza i smjestiš je u ured glasnogovornice.
Za stanje je kriva službenica koja je nedavno otišla iz općine.
Kako braniti neobranjivo - jedino trolanjem kao što to radi taj lik. Na nalaz revizije i ozbiljno novinarsko pisanje odnosno na rad revizije koja obavlja zakonom određene poslove i rad revizora od kojeg rada oni žive kao i pisanje profesionalnog novinara od kojeg pisanja živi on kaže da je "trla baba lan da joj prođe dan". Kao da je revizija ili profesionalno novinarsko pisanje razbijanje dosade dokonim revizorima i novinarima.
Prema Volariću revizorima, a i novinarki je bilo dosadno pa su radili reviziju i pisali o Gradu i Ani Kučić. Ako netko trli lan da mu prođe dan, u ovom slučaju, to se ne odnosi na revizore i novinare.
Pitam za prijatelja.
Dok ne dokotrlja.
Najbolje je da bude Pedro onaj koga nema.
Jedan od zadnjih primjera je prešutno priznanje da '7 nije veće od 7', jednostavna logična tvrdnja za koju su Elvis i gradski pravnici morali tražiti mišljenje Ministarstva.
Grešku su prešutno priznali u zapisniku sa pretprošle sjednice, ali se za učinjenu grešku nisu ispričali ni gradskim vijećnicima, ni javnosti, niti su se posuli pepelom.
Meni je ovakvo ponašanje doslovce gadljivo.
Postizbornom koalicijom su kupili glasove, ali ne i pamet.
Zanima me jel za takvu stručnost potrebno završiti neki specijalni fakultet ili o čemu je riječ?
Revizija je utvrdila gomilu nepravilnosti.
Gradonačelnice, što ćemo sad?
facebook.com/.../...
Pomalo stiče popularnost stranačkih kolega Kušćevića, Rimac i ostalih.
telegram.hr/.../...
Evo kako je gradonačelnica Kučić službeno objasnila državnim revizorima zašto nije bolje naplaćivala dugove gradskog budžeta.
“Prisilna naplata nije se mogla provoditi jer su dvije službenice koje su to trebale obavljati napustile gradsku upravu”, napisala je u očitovanju koje je citirano uz nalaz državne revizije.
Zatim je objasnila da naplata potraživanja predstavlja zahtjevne stručne poslove za koje su potrebni znanje i iskustvo.
...
Navela je dalje kako je grad počeo mijenjati Pravilnik o unutarnjem redu, kojim je kroz opis poslova za dva službenika dodijelio poslove prisilne naplate. Drugim riječima, počela je preraspodjeljiv ati poslove naplate dugova.
...
Ovdje valja podsjetiti da je dugove obiteljske tvrtke nakon prvog upita Telegrama pokušala opravdati činjenicom da oni nisu jedini koje se ne ovršuje. Navela nam je tada još velikih dužnika od kojih grad nije naplatio ukupno deset milijuna kuna potraživanja.
Revizija upozorila Grad, izvještaj dostavljen na dan sjednice Gradskog vijeća
otoci.net/.../...
Vezano za informaciju u danas objavljenom članku na portalu Otoci.net, važno je reći da je na webu Državnog zavoda za reviziju navedeno izvješće kao javno dostupan podatak objavljeno još u četvrtak, 17. prosinca 2020. godine.
Nenaplaćeni dugovi iznose 17% proračuna.
ne daj se. To što te napadaju to je znak da vrijediš. Za dobrim konjem se uvijek diže prašina.
...nego što sam htio reći...
E, da... a o kojem se dijelu Lošinja radi?!
Hint: Počinje sa H, u sredini je D, a na kraju Z. Ima 3 slova i označava političko-krimi nalnu stranku. Zašto bi ljudi rađali djecu ako ekonomske prilike to otežavaju?
Da znam, ima obitelji sa po osmero djece i šta sve ne, ali to su outlieri, ne norma.
Ako su vremena nesigurna i standard života nestalan, zašto riskirati?
A to nije ni približno ista stvar niti je identična, čak.
Niti će se problemi riješiti, niti su započeti time što "Lošinjanke nisu i ne rađaju djecu".
Lošinj više nije naš jer ga je GML (HDZ) rasprodao kojekakvim interesnim skupinama i "investitorima kakve se samo može poželjeti".
Iako je i bila član Poglavarstva očito je tamo sjedila na ušima ili popunajvla broj pa nije znala šta su ovlasti Poglavarstva. Na njenu žalost nekad, mislim do 2010. do stupanja na snagu Izmjena i dopuna ZLO(R)S je Poglavarstvo samostalno raspolagalo gradskom imovinom. Gradsko vijeće je tak nakon ukidanja Poglavarstva postalo nadležno za raspolaganje imovinom. Tako je prema staroj Odluci o raspolaganju nekretnimama, a koja se još i danas nalazi na gradskoj stanici, u čl.3. stajalo:
"Nositelj vlasničkih ovlasti nad nekretninama u vlasništvu Grada je Gradsko poglavarstvo.
Gradsko poglavarstvo upravlja nekretninama na načelima zakonitosti, svrsishodnosti, u skladu s namjenom nekretnina i u interesu stvaranja uvjeta za gospodarski razvoj Grada, osiguranje društvenih i drugih socijalnih interesa, te za probitak i socijalnu sigurnost svih stanovnika Grada.".
Nakon 12,13 godina u vrhu gradske uprave na žalost ništa naučila nije. A ni neće jer nema potrebe. Može lupetati bez posljedica.
Usporedimo kako prodaje gradske nekretnine i kako kupuje Loger d.o.o. Kad dogovori s Radnikom ili investitorom kakav se samo poželjeti može i odluči im to prodati onda od Vijeća traži da ono odluči da se raspiše javni natječaj. To joj je dovoljno da proda milijunski vrijedne nekretnine. Nakon što odluči raspisati javni natječaj ona Vijeće više ne pita ništa. Kod kupovine/stjeca nja Loger d.o.o. od Vijeća je tražila suglasnot, koja joj nota bene ne treba, do poduzme prethodne radnje. Nakon što je poduzela prethodne radnje a to se manje više svodi na sastav ugovora, vraća se Gradskom vijeću i traži da ono odluči o stjecanju privatne firme za 0 (nula) kuna. Njoj, a sada valjda i svim posjetiteljima ove stranice, je jasno da gradonačelnik može samostalno odlučivati o stjecanju imovine koja vrijedi manje od 0,5% Proračuna. I osoba s samo tri sive stanice u mozgu lako zaključi da nula kuna sigurno nije više od 0,5% proračuna. Ipak je dala Vijeću da odluči o stjecanju Logera koja odluka je teško 0 kuna. Zanimljivo da isto Vijeće nije ništa pitala kad je u Loger d.o.o. „plasirala“ milijune kuna. Samo u 2019. je Logeru pomogla s 1.594.426,00 kn i za to nije pitala Vijeće, ali je zato pitala Vijeće da li smije poduzeti pripremne radnje za kupovanje Logera. Može se gradonačelnici osporavati znanje i sposobnost i još štošta ali joj se mora priznati da je nedosljedna i nelogična.
S druge strane, kad prodaje gradske nekretnine svojim vjernim kupcima tada traži od Vijeća da samo raspiše javni natječaj i dalje sama odlučuje hoće ili neće i kome će prodati nekretnine. Takoj je zadnje, prije dva tjedna prodala Radniku Križevci zemljište u Velom Lošinju za 4,5 milijuna kuna a da nije pitala Vijeće koje to jedino može odlučiti (jer je to više od 0,5% Proračuna) hoće li to prodati za 4,5 milijuna Radniku. Da se kupi Loger za 0 kuna traži odluku vijeća a da proda zemljište za 4,5 milijuna ne traži odluku vijeća. Steći imovinu za 0 nula za koju je ovlaštena sama donijeti donijeti odluku traži da Vijeće odluči a sama bez pitanja Vijeća odlučuje o prodaji nekretnina milijunske vrijednosti za što nije ovlaštena. Milijunima sama slobodno raspolaže kad pomaže privatnoj firmi ili kad prodaje gradsku imovinu a kad za nula kuna stječe bezvrijednu firmu onda traži da odluku donese Gradsko vijeće. Može se gradonačelnici osporavati znanje i sposobnost i još štošta ali joj se mora priznati da je nedosljedna i nelogična.
Opet jedna neistina od strukture vladajuće garniture i njihovih pobornika koji tvrde da ne posjećuju ovu stranicu.
Zato sve valja provjeriti.
No uz ovu drugu čestitku objavila je i kratki uradak svog dvorskog fotografa, video snimak adventskog kičeraja na glavnom trgu. Sadržaj jako dobro odražava čestitarkin amorfni vrijednosni i svjetonazorski sustav usmjeren samo na skupljanje lajkova i njihovu konverziju u glasove na narednim izborima. Pa se u ovom kratkom filmiću koji počinje statuom podvodnog ribolovca u gaćama s krepanom ribom u jednoj i podvodnom puškom u drugoj ruci susreću dva apsolutno oprečna motiva. Na jednoj strani trga su blistave saonice Djeda Mraza sa sobovima i vilenjakom, a na drugoj četiti adventske svijeće i božićne jaslice s figuricama Svete obitelji. Time se na jednom mjestu spaja nespojivo jer Djed Mraz, saonice i vilenjaci su predmet mržnje katoličkog klera. Malo iz teoloških, a malo više iz komercijalnih razloga jer smatra da se novac troši u krivu svrhu.
Iz mnoštva tekstova protiv izmišljenog debeljka koji dijeli darove koje su napisali obožavatelji navodno živućeg Krista izabrao sam ovaj u kojem se u naslovu tvrdi, citiram,
VELIKA PRIJEVARA ZBOG KOJE ISUS PLAČE: Evo čemu zapravo služi DJED MRAZ I DJED BOŽIĆNJAK!
Od kada je masonska organizacija Coca- Cola na tržište plasirala Djeda Mraza, masonski plan je u potpunosti uspio jer od tog trenutka milijuni ljudi diljem planeta zaboravljaju Krista.
www.katolici.info/.../337
A ovo je filmić uz opisanu gradonačelničin u čestitku koji je u ovom trenutku zaradio i 149. lajk.
Žalosno.
Sjaj i bijeda prvog od 1000.
Da je gradonačelnica u video stavila samo katolički motiv Svete Obitelji, ti i tvoja mala skupina prvi bi zbog toga graknuli na nju. Stavivši i nekršćanski konzumerističke simbole, koje u izloge u ovo doba stavljaju diljem svijeta, čak i Japanci, pomrsila vam je račune - pa vas sad odjednom jako brine što o tome misle vjernici.
Međutim, ako te baš zanima mišljenje vjernika, u pravu si. Božić je blagdan rođenja Kristova i ništa drugo. Božić nisu darovi, nije obiteljsko okupljanje ili ručak, nije snijeg (u većem dijelu svijeta ni ne pada za Božić), nisu saonice, nije bakalar i nije - jelka. Nije ni orašar, nije ni Rudolf a ni Grinč.
Sve nabrojano, uključujući sveprisutne originalne pjesme iz Amerike (koje su utjecale i na njihove domaće prijevode/obrad e/plagijate/klo nove) stvorili su u većini najpoznatijih primjera ljudi koji uopće nisu krščani. Takozvani "božični" filmovi potjeću iz Holywooda u kojem krščani nemaju apsolutno nikakvog utjecaja. Ne čudi da se u tim popularnim djelima, Kristovo rođenje - uopće ne spominje.
Ne znam plače li Isus zbog toga, ali znam da ni jednom čovjeku ne bi bilo lako da svi oko njega "slave" njegov rođendan, ali njega ni ne spominju nego umjesto toga pričaju i pjevaju o nekakvim... saonicama...
A možda se na njegov način prebrojavalo i glasove na unutarstranački m izborima pa je ispalo da je ona izabrana za predsjednicu.
telegram.hr/.../...
- Eto, već u prvoj rečenici otkrili iz koje je stranke, a ja sam htio napisati: DA POGODIM IZ KOJE JE STRANKE?
- A ja mislila da je sve kompjuteriziran a, počevši od rsćuna, opomene do ovršnog prijedloga, a ovi još rade ko u Zimbabveu.
Naravno puno važnije je da se gradonačelnica zna našminkati i vjerojatno karticu peglati.
- Eto njima je normalno maznuti pare, zato i nema za građane ove države dok se ovi ne namire iz zajedničke blagajne za svoj luksuz ..
- Pokrenuti ovrhu je inače izuzetno kompliciran posao, za koji trebaju znanja i vještine poput onih za spuštanje na Mjesec. Osim toga, oni koji znaju ovrhe sve skrivaju od drugih i još nitko nije na internetu našao niti slova o tome! Ja bih ovoj dao otkaz ne zbog muljanja nego jer je glupa, a za muljanje neka se pobrine DORH.
- čekajte, čekajte zašto toliko buke kad je sve uobičajeno, idemo redom, gradonačelnica, jel je član HDZ-a, JE, jel u igri kriminal, JE, jel u igri njezina svojta JE, jel cura sankcinirana, NIJE, jel vuk pojeo magare JE, jel je sve vjerodostojno JE eeeee pa sad ja ljepo pitam kaj tu ne štima, sve je kak je bilo juče i kak bu sutra, peseki laju karavane prolaze, ZLOČINAČKA OSTAJE serbus somovi nedokazani !!!!!!!!