Usred ogorčene bitke za mjesto predsjednice lošinjskog HDZ-a, gradonačelnica je našla vremena skoknuti do Cresa da bi uz prisutnost medija pozirala pri potpisivanju Sporazuma o izradi Plana razvoja cresko-lošinjskog područja. Pokazala je da je ništa ne može smesti u izvođenju uobičajenih gluposti pa čak ni za njezinu daljnju političku karijeru važna unutarstranačka kampanja. No osvrnimo se na potpisivanje spomenutog sporazuma. Radosno intonirana vijest na gradskoj mrežnoj stranici bogato opremljenoj fotografijama pored ostalog javlja: Gradonačelnici Malog Lošinja i Cresa, Ana Kučić i Kristijan Jurjako potpisali su danas u Cresu sa Regionalnom razvojnom agencijom Primorsko goranske županije i ravnateljem Vedranom Kružićem Sporazum o suradnji na izradi Plana razvoja cresko-lošinjskog područja ... Cilj je ujedno ovime potaknuti daljnju apsorpciju EU sredstava u novom financijskom periodu Europske unije te ujedno ovaj dokument nam daje velike prednosti u zajedničkim prijavama na projektima zajedno sa našim bliskim partnerom - Gradom Cresom ⮞
Neupućeni čitatelj će iz ove vijesti zaključiti da će sad na ove otoke poteći bujica EU sredstava koja samo čeka ovaj potpis. Naravno, radi se o propagandnom performansu oko potpisivanja jednog nebitnog dokumenta. Stvarni početak kao i sama izrada plana jako je daleko, a i njegovo usvajanje je u dalekoj budućnosti. Naime, Nacionalna razvojna strategija Republike Hrvatske do 2030. godine trenutno je još u javnom savjetovanju, a tek nakon njenog usvajanja u Saboru županije mogu početi izrađivati svoje strateške planove razvoja. A kad županije to učine, tek tada na red dolazi izrada lokalnog strateškog plana. Dakle, gradonačelnici Lošinja i Cresa trče pred rudo. Inače, Grad Mali Lošinj nema određenog lokalnog koordinatora, nema ni partnersko vijeće, a kamo li da ima ikakvu javnu politiku bez čega se ne može ni započeti izradu plana. Unatoč svemu tome gradonačelnica sugerira kako će se potpisom ovog, u osnovi nebitnog sporazuma potaknuti daljnja apsorpcija EU sredstava, te da će Grad dobiti prednost u prijavama za EU projekte.
Amandman izgubljen u vremenu
No bez obzira na njegov sadržaj ovaj potpisani sporazum je ništavan jer mu prethodi nezakonita početna odluka o izradi Plana razvoja. Gradsko vijeće ju je usvojilo na prijedlog gradonačelnice, iako je bila pravovremeno upozorena da njen prijedlog odluke nije u skladu sa zakonom. Zbog toga je na samoj sjednici Vijeća dala amandman na svoj vlastiti prijedlog, no to nije bila jedina proceduralna bizarnost. Naime, amandman je podnijela i u krivo vrijeme, baš onda kada ga jedino nije mogla podnijeti. Svoj prijedlog odluke mogla je promijeniti danima prije sjednice, a mogla ju je promijeniti amandmanom i na samoj sjednici ali samo za vrijeme trajanja rasprave. No amandman je podnijela odmah nakon izlaganja izvjestiteljice, a prije rasprave o predloženoj odluci. Prema poslovniku amandmani se mogu podnosti sve do 48 sati prije održavanja sjednice, a samo u izuzetnim situacijama mogu se podnositi na samoj sjednici za vrijeme, odnosno do kraja rasprave o prijedlogu. Prema Poslovniku amandmani se ne mogu predlagati u roku kraćem od dva dana (48 sati) prije održavanja sjednice, a u izuzetnim situacijma se mogu podnositi i na samoj sjednici za vrijeme trajanja rasprave. Dakle u periodu od 48 sati prije održavanja sjednice do otvaranja rasprave amandmani se ne mogu podnositi. A baš u razdoblju kad se prema poslovniku amandmani ne mogu podnositi gradonačelnica je podnijela amandman na vlastiti prijedlog. Kako objasniti da je gradonačelnica podnijela amandman na svoj prijedlog (dakle sama sebi) i to baš u jedino vrijeme kad se to po Poslovniku ne može? Ako je shvatila da joj je prijedlog nezakonit u vremenu unutar 48 sati od održavanja sjednice trebala je sačekati početak rasprave i tada podnijeti amandman. Gradonačelnica se nije pobrinula niti da se o njenom amandmanu uopće glasa. U vrhu gradske vlasti je više od 10 godina, a još ne poznaje poslovnik Gradskog vijeća. Stoga se nameće legitimno pitanje štoli je za to vrijeme radila u Gradu. Ispunjavala križaljke? Čitala modne časopise?
Samostalno donošenje zajedničke odluke
Naravno da je i sama Odluka o izradi Plana razvoja cresko-lošinjskog područja koja ja promjenjena amandmanom u opisanoj proceduri i po sadržaju nezakonita. Razloge zašto je odluka nezakonita sam detaljnije obrazložio u obavijesti Odboru za statutarno pravna pitanja i predstavci nadležnom ministarstvu. Ukratko, odluka je nazakonita jer se ne radi o zajedničkoj odluci dviju jedinica lokalne samouprave kojom se odlučuje izraditi zajednički plan. Predložena i usvojena, a i objavljena u Službenim novinama PGŽ 33/20., je Odluka Grada Malog Lošinja o pokretanju postupka izrade Plana razvoja cresko-lošinjskog područja. To nije zakonom predviđena zajednička odluka dvije jedinice lokalne samouprave već je to jednostrana odluka jednog Grada o izradi plana i za područje za koje nije nadležan.
Iako zna da je autor članka podnio nadležnim ministarstvima predstavku radi takve odluke gradonačelnica žuri i srlja dalje u posao koji će biti uzaludan. Očito još ne zna za Katonovo pravilo da ono što je u startu nevaljano nikakvim daljnim radnjama ne može postati valjano. Odnosno, sve nakon toga i ono što nastane iz toga nevaljalog je pravno ništavo. Ne prozvodi nikakve pravne učinke.
A možda se takvo srljanje u izradu strategije može pored neznanjem objasniti i kao dio poznate propagandne strategiju gradonačelnice – slikaj se i objavi vijest pa makar to bila i lažna vijest. Jedino tako se može smisleno objasniti ovo srljanje i žurba oko izrade strategije koju će sigurno voditi neki sljedeći gradonačelnik.
No ovo srljanje samo radi promocije itekako pomaže i u tekućoj unutarstranačkoj izbornoj kampanji u kojoj pažljivo skriva razliku između gradonačelnice i kandidatkinje za predsjednicu stranke. Slikanje uz potpisivanje besmislenog sporazuma koji obećava daljnju apsorpciju – kao da do sada ima ikakve apsorpcije EU sredstva – treba pokazati kako je Ana Kučić sposobna gradonačelnica pa može biti i sposobna predsjednica HDZ-a. No na taj trik je u prvom krugu unutarstranačkih izbora, nasjelo samo 119, manje od polovice na izbore izašlih članova HDZ-a.
Obavijest Odboru za statutarno pravna pitanja
Komentari:
Zgrada carine u središtu Malog Lošinja nije u najboljem stanju pa će je Grad Lošinj obnoviti kako bi mogla primiti urede državne uprave. Tu zgradu Ministarstvo državne imovine prepušta Lošinju bez naknade.
Objavljen je i snimak razgovora s ushićenom gradonačelnicom i tada ministrom Kapelijem koji je dao ukinuti rezervat za dupine a sada se hvali poklonom države Plavom svijetu koji je bio inicijator zaštite dupina.
vijesti.hrt.hr/.../...
Umjesto rješavanja stambenog problema rjševaju se uredi državen uprave. Bravo za Kučićku
Kakvi javni interesi, kakvi bakrači. Čudim se gospođi Kocijan da je baš tolika mona.