Ako usvajanjem prijedloga iz prve točke dnevnog reda naredne sjednice Gradskog vijeća vijećnici ispune želju gradonačelnice, pa ožive „preminuli" Plan ukupnog razvoja Grada Malog Lošinja 2013. - 2020., usvajanjem prijedloga iz druge točke će strateški Plan razvoja cresko - lošinjskog područja abortirati. U smušenim materijalima za drugu točku nalazi se zaključak kojim je gradonačelnica prihvatila vlastiti prijedlog Odluke o izradi Plana razvoja cresko-lošinjskog područja te odluka i obrazloženje u kojem se ništa ne obrazlaže. Nije to velika greška, ali greška je koja puno govori o ozbiljnosti odnosa prema strategiji razvoja Lošinja ⮞
No o stručnim i intelektualnim kapacitetima gradonačelnice i njenih stručnih službi više govori činjenica da se predlaže izrada Plana razvoja za vremenski neodređeni rok. Nepoznato je počinje li plan važiti 2021. ili 2022 g. jer – kako je o tome pisano u prethodnom članku - zbog odluke iz točke 1. dnevnog reda nikome, a ni gradonačelnici samoj, nije jasno do kad vrijedi postojeći PUR. Nije jasan ni period za koji se izrađuje strateški plan koji se po zakonu može izrađivati za razdoblje od 5 do 10 godina. Pa je stoga nejasno hoće li se raditi Plan za period 2021. – 2026., ili recimo za period od 2022. do 2032. godine. Donosi li se plan za 5, 7 ili 10 godina iz naziva predložene odluke se ne vidi. To će valjda odlučiti sama gradonačelnica. U hodu.
Pravne nedoumice koje izaziva predložena odluka se možda mogu objasniti činjenicom da je izvjestitelj za ovu točku ekonomistica, koja se u Gradu bavi proračunom i financijama. Nejasno je zašto je pored mnoštva pravnika u gradskoj upravi izvjestitelj za ovu točku baš ekonomistica. No unatoč ozbiljnim pravnim problemima sadržanim u prijedlogu poslušnih 11 vijećnika Gradskog vijeća će donijeti odluku - koja je nezakonita. Ni prvi, a ni zadnji put. No nezakonita odluka ne proizvodi nikakve pravne učinke, pa odluka jednostavno neće zaživjeti. Zato se može reći da će Gradsko vijeće abortirati Plan razvoja cresko-lošinjskog područja.
Samostalna odluka o zajedničkom
Više je razloga zbog kojih je predložena odluka nezakonita. Kao prvo, predloženom Odlukom Gradsko vijeće prihvaća odluku o izradi zajedničkog Plana razvoja cresko-lošinjskog područja, a Zakon o sustavu strateškog planiranja i upravljanja razvojem RH (dalje Zakon) u više odredbi navodi pretpostavke za donošenje zajedničkih planova. Osnovna pretpostavka za to je donošenje zajedničke odluke za takav plan razvoja. Predložena Odluka kojom sam Grad Mali Lošinj odlučuje da će raditi zajednički plan razvoja i za područje Cresa nije ni zakonita, a ni logična. Gradsko vijeće može i treba prihvatiti zajedničku Odluku u čijoj se preambuli nalaze obadva grada, a istu odluku trebaju usvojiti gradska vijeća oba grada. Predložena Odluka Grada Malog Lošinja, odnosno Gradskog vijeća, o izradi zajedničkog plana nije zajednička odluka. To je tek jednostrana odluka da će se raditi plan i za cresko područje. Takva odluka sadrži ekspanzionističke i pokroviteljske elemente koji našoj gradonačelnici nisu strani. Sličnu pravnu težinu a i karakter imala je njena odluka da nakon što je odlukom nacionalnog stožera ukinut „korona" punkt u Beleju, da će postaviti novi punkt na Mergu - koji je dio administrativnog područja Grada Cresa.
Predložena odluka također nije sukladna odredbi čl.38.st.5. Zakona koja govori da predstavničko tijelo (Gradsko vijeće) donosi odluku o pokretanju postupka izrade strateškog plana, a na prijedlog izvršnog tijela - gradonačelnice. Dakle, gradonačelnica je trebala predložiti Gradskom vijeću donošenje odluke o pokretanju postupka izrade strateško plana, a ne odluku o izradi i provedbi izrade kako je predložila. Običnim smrtnicima ostaje i nedoumica iz odluke o tome što znači izrada a što znači provedba izrade. Predložena odluka osim što nije u skladu s preciznom odredbom Zakona nema nikakvu pravnu težinu, odnosno nevažeća je jer nije zajednička odluka. Sve i da nema taj pravni nedostatak ona je suštinski besmislena sve dok je Grad Cres ne prihvati. Grad Cres takvu odluku nije razmatrao, a pitanje je i kad će ju razmatrati. No prilično je izvjesno da neće donositi odluku kakvu će donijeti Gradsko vijeće Grada Malog Lošinja. I zbog toga je ova predložena odluka beskorisna i besmislena.
Ni u kope ni u špade
Predložena odluka ne poštuje elementarne nomotehničke standarde. Poziva se na Zakon o lokalnoj samoupravi i Statut, a ne na Zakon koji propisuje izradu strateškog plana i odredbu čl.38. st. 5. kao što bi morala. Da su stručnjaci u Gradu radili sukladno elementarnim nomotehničkim standardima tada bi odluku temeljili na Zakonu i konkretnoj odredbi, pa bi možda pogodili naziv i sadržaj odluke. Spomenuta odredba na koju se trebala pozvati odluka glasi: „Izvršno tijelo jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave podnosi prijedlog za pokretanje postupka izrade, izmjene i/ili dopune akta strateškog planiranja iz članaka 23. i 25. ovoga Zakona predstavničkom tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, koje odlučuje o prijedlogu". Budući da naša gradonačelnica predlaže odluku na temelju Zakona o lokalnoj samoupravi i Statutu, a ne Zakonu nije čudo da je predložila odluku kakvu je predložila. Prema preambuli predložene odluke Grad Mali Lošinj temeljem Zakona o lokalnoj samoupravi i svom statutu donosi odluku da će raditi strateški plan za područje Cresa i Lošinja. Iako se iz materijala da naslutiti da gradonačelnica želi izraditi zajednički plan s Gradom Cresom ona je predložila da Grad Mali Lošinj izradi svoj strateški plan razvoja za šire područje nego što je njena nadležnost. Možda je dobro mislila samo to nije znala napisati i predložiti. Zaključno o temi nomotehnike u predloženoj odluci gradonačelnica predlaže da Gradsko vijeće donese odluku o izradi strateškog plana kojeg nalaže Zakon, ali ne na temelju tog Zakona već na temelju Zakona o lokalnoj samoupravi, čl.35. i čl. 32 Statuta Grada Malog Lošinja koji određuju da predstavničko tijelo donosi odluke i druge opće akte koji su mu stavljeni u djelokrug zakonom. Ispada da Grad Mali Lošinj neće izrađivati strateški plan prema Zakonu o sustavu strateškog planiranja već prema Zakonu o lokalnoj samoupravi i vlastitom statutu koji o tome ne govore ništa.
S obzirom da se odluka ne temelji na Zakonu već na Statutu Grada Malog Lošinja, vijećnike bi trebalo upozoriti da predložena odluka nije sukladna ni Statutu. Naime, ovom odlukom se uspostavlja suradnja s drugom jedinicom lokalne samouprave, u ovom slučaju s Gradom Cresom. Surađuje se na području strateškog planiranja. Realno je očekivati da ta suradnja neće počivati na usmenom dogovoru dva gradonačelnika već će biti potrebno potpisivati ugovore kojim će se regulirati odnosi u toj suradnji. Budući da gradončelnicu, a ni njene gradske vijećnike prema svemu sudeći ne zanima što piše u Statutu, netko im treba skrenuti pažnju na odredbe čl.12. koji glasi: "Gradsko vijeće donosi odluku o uspostavljanju suradnje, odnosno o sklapanju sporazuma (ugovora, povelje, memoranduma i sl.) o suradnji sa pojedinim jedinicama lokalne samouprave, kada ocijeni da postoji dugoročan i trajan interes za uspostavljanje suradnje i mogućnosti za njezino razvijanje.
Kriteriji za uspostavljanje suradnje, te postupak donošenja odluke uređuje se posebnom odlukom Gradskog vijeća".
Predložena odluka o izradi zajedničkog stateškog plana se, dakle, ne temelji na Zakonu već na Statutu koji predviđa postupak usvajanja posebne odluke kojim bi se uređivali odnosi s Gradom Cresom, a između ostalog i koliko će i tko platiti zajednički strateški plan. Gradsko vijeće time nastavlja svoju lošu praksu egzistiranja izvan pravnog sustava jer ima sposobnost pravne mimikrije (kao što je i ova opisana) i zato što nadležna središnja tijela državne uprave zadužena za kontrolu zakonitosti nemaju ni (političke)volje a ni kapaciteta za sankcioniranje takvih postupanja.
Smušena „imperatrice"
U obrazloženju pogrešne i smušene odluke nema ni jedne jedine riječi o tome zašto se uopće predlaže izrada zajedničkog strateškog plana s Gradom Cresom. To naravno ne znači da to ne bi bila dobra ili logična odluka, ali netko to treba prethodno utvrditi i objasniti, te snositi odgovornost za ekspertizu o razlozima i benefitima izrade zajedničkog strateškog plana za dva Grada. Trebao bi također utvrditi i moguće loše strane takve odluke. Bez riječi obrazloženja i bez i jednog argumenta zašto se predlaže zajednički plan može se s pravom zaključiti da je to nepromišljen i nerazborit prijedlog gradonačelnice koja odluke donosi bez analiziranja, a na temelju trenutnog raspoloženja i vlastite volje. Ozbiljna gradonačelnica bi svakako obrazložila razloge zbog kojih predlaže zajedničku strategiju, odnosno plan razvoja. Također bi upoznala Gradsko vijeće o načinu i odnosu (su)financiranja izrade plana. Ozbiljna i odgovorna gradonačelnica bi prije prijedloga ove (pogrešno sastavljene ) odluke sukladno Zakonu odredila do 1. svibnja 2019. lokalnog koordinatora i partnersko vijeće. Gradonačelnica to nije učinila i time je prekršila odredbe Zakona za kojeg nije čula dok joj netko nije skrenuo pažnju. Za njega, lako dokazivo, sigurno nije čula do 22. rujna 2020.
Ozbiljna gradonačelnica bi imenovala lokalnog koordinatora i partnersko vijeće te bi se savjetovala s Gradskim vijećem kao i s javnosti o odluci o zajedničkom strateškom planu. Zbog 11 lojalnih vijećnika i neaktivnih političkih stranaka, te zbog pasivne javnosti, gradonačelnica nema potreba za tim. Vlada Gradom gotovo kao imperator.
Komentari:
Tekstovi su bolno necitljivi,nako n par recenica postane jasno kakav birokrat ti jesi u sustini. Zakoni,odluke,s tatuti...i sve mucenje zdrave logike to nakraju da bi poslao poruku @gradonacelnici #vlada gradom kao imperator.
Trolić nije pokazao da ima drukčije mišljenje od autora da se ne radi o abortusu u slučaju ove odluke. On ne misli, ne argumentira-nje ga samo boli...
Sprdanje je arumentacija samo trolovima.
Trgični su odgovori izvjestitelja i gradonačelnice koja ništa ne zna i nerazumije ali s visine govori neistine i pakazuje tragičnu razinu nesposobnosti i neznanja.
Kad bi gradonačelnica predložila ovom gradskom vijeću da donesu odluku da su gradski vijećnici idoti odluka bi prošla bez problema s 11 glasova za. Nije bolno-tragično je.
To mu je poklon za dobar rad i glas.