Proračun za 2018. i Izvještaj o njegovom izvršenju raskrinkava politiku gradonačelnice koja nerad prikazuje kao rad, a nered kao red. Politiku koja se svodi, umjesto na uređenja grada, na uređenje FB profila. U toj politici nema ideja, vizije, plana, projekta, investicija, povlačenja EU sredstva, ali ima dizanja troškova za zaposlene, za medije i manifestacije. Umjesto djela imamo iluziju koju je najbolje najavio predizborni slogan samoumišljene vlasti da smo - Prvi od 1000 ⮞
U petak, 15. prosinca 2017. na sjednici Gradskog vijeća usvojen je Proračun Grada Malog Lošinja za 2018. godinu u iznosu od 100.698.254 kuna. Proračun je objavljen u Službenim novinama PGŽ br.38/2017. Iako je Proračun u osnovi financijski i pravni akt ujedno je i najvažniji kratkoročni operativno - politički dokument. U njemu se zrcali djelatna, a ne deklarativna politika. S druge strane, u Izvještaju o godišnjem izvršenju Proračuna se vidi sposobnost izvršnog tijela (gradonačelnika) da provede u djelo to što je planirao odnosno što mu je usvajanjem proračuna naloženo/dozvoljeno. U Izvještaju o izvršenju se vidi sposobnost izvršnog tijela na djelu.
Kako tu stoji izvršno tijelo Grada Malog Lošinja - gradonačelnica? Provjerljivo je to u Izvještaju o izvršenju Proračuna Grada Malog Lošinja za 2018. (dalje Izvještaj) koji slijedom zakonskih odredbi gradonačelnica mora podnijeti Gradskom vijeću i koji se nalazi u materijalima za iduću sjednicu. Kako se radi o proizvodu dokazano spretne, dovitljive i osebujne struke Grada Malog Lošinja Izvještaj treba čitati s „očima na leđima“. Prije zavirivanja u Izvještaj treba podsjetiti na odredbe Zakona o proračunu koji utvrđuje da je Izvršno tijelo (gradonačelnica) odgovorno svojem predstavničkom tijelu za planiranje i izvršavanje proračuna, kao i za zakonito i pravilno planiranje i izvršavanje proračuna.
Proračun izgubljen u izmjenama
I. Izmjene i dopune Proračuna GML usvojene su na 10. sjednici GV koja je održana dana 28. rujna 2018. a kojim izmjenama je izvorni Proračun smanjen za 6.936.564,72 kn. Dana 20. prosinca 2018. Gradsko vijeće je usvojilo i II. Izmjene i dopune Proračuna Grada Malog Lošinja, kojima je Proračun smanjen za dodatnih 15.128.780,14 kn. Dakle jedanaest dana prije kraja tekuće proračunske godine Proračun, koji je usvojen 15.12.2017, smanjen je za ukupno 22.065.344,80 kuna.
S obzirom na odredbu čl.3. Pravilnika o polugodišnjem i godišnjem izvještaju o izvršenju proračuna koji kaže da je izvorni plan – proračun, odnosno posljednje izmjene i dopune proračuna donesene od strane Hrvatskog sabora odnosno predstavničkog tijela kao izvorni proračun, u slučaju Grada Malog Lošinja izvorni je plan sadržaj II. Izmjena Proračuna usvojene jedanaest dana prije kraja godine za koje se podnosi godišnji izvještaj. U Izvještaju o izvršenju se dakle utvrrđuje izvršenje Proračuna u odnosu na zadnje izmjene. Kako je izvršen proračun koji je donešen i koji je važio samo jedanaest dana? Drugim izmjenama je visina prihoda Proračuna GML utvrđena u iznosu od 78.712.909,14 kuna, a izvršen je u iznosu od 66.470.399,86 kn. U samo jedanaest dana prije kraja godine gradonačelnica je promašila prihode u iznosu od 11.242.509,30 kn! S obzirom na citiranu odredbu Pravilnika izvorni proračun je zadnji rebalans, a ne Proračun koje su usvaja prije početka proračunske godine (1.1.) prema odredbi čl.70. Zakona o lokalnoj i područnoj samouupravi izvršenje Proračuna GML.
Upravo je neshvatljivo da nije ostvaren proračun usvojen samo jedanaest dana prije kraja izvještajnog razdoblja, da su prihodi ustvareni tek s 84,45%. U samo jedanaest dana od usvajanja promašeni su prihodi skoro 16%. Još je tragičnije izvršenje proračuna u odnosu na „stvarno“ izvorni Proračun GML za 2018. koji je usvojen 15.12.2017. Prema osnovnom Proračunu za 2018. planirani su prihodi od 100.698.254,00 kuna, a izvršen je sa 66.470.399,86 kn. Dakle naplaćeno je 34.227.854,20 kuna manje nego je prvotno planirano. Ta činjenica sama za sebe govori o sposobnosti planiranja ili strateškog upravljanja procesima. U tom kontekstu opetovano teba podsjetiti gradske vijećnike na odredbu čl.13. Zakona o proračunu:
(1) Izvršno tijelo odgovorno je svojem predstavničkom tijelu za planiranje i izvršavanje proračuna, o čemu ga izvještava na način propisan ovim Zakonom. (2) Odgovorna osoba jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i proračunskog i izvanproračunskog korisnika odgovorna je za zakonito i pravilno planiranje i izvršavanje proračuna, odnosno financijskog plana.
Gdje je nestalo 35 milijuna prihoda?
Što se desilo, koji su se lomovi ili katastrofe dogodile da je za gotovo 35 milijuna promašen Proračun koji je usvojen za 2018? Kojih to planiranih 35 milijuna proračunskih prihoda nedostaje? Nije se desilo ništa, samo nesposobna i neodgovorna vlast. Citiram dijelove Izvještaja koji obrazlaže smanjenje prihoda, a koji se referira samo na smanjenja u odnosu na II. Izmjene i dopune Proračuna u kojemu su prihodi već smanjeni za više od 20 milijuna kuna.
- „Prihodi od imovine su izvršeni sa 81,71%, a u odnosu na 2017. godinu manji su za 9,43%. Unutar ove skupine prihoda vrijednosno najznačajniji su prihodi od zakupa poslovnog prostora koji su izvršeni sa 82,15% (3.555.236,51 kn), te su u odnosu na prethodnu godinu manji za 20%... Unutar ove skupine prihoda nalaze se i prihodi od spomeničke rente koji su realizirani sa 70,04% plana ili 438.270,58 kn, što je za 24% manje; prihodi od legalizacija izvršeni su sa smanjenjem od 11% (65.882,61 kn).“
- „Prihodi od poreza izvršeni su sa 89,2%. U skupini poreznih prihoda najveće je izvršenje na porezu na robu i usluge koji je ostvaren sa 97,66%, dok je porez na dohodak izvršen sa 92,08%, a porez na imovinu sa 84,65%“
- „Prihodi od pomoći iz proračuna izvršeni su sa 56,54%. Izvršenje je kako slijedi: Pomoći od međunarodnih organizacija, te institucija i tijela EU – ostvarene su u ukupnom iznosu od 17.965,69,00 kn od Europske komisije za EU projekt „ATAS“
Otprilike se može zaključiti da su planirani prihodi Proračuna podbacili za 35 milijuna kuna jer gradska uprava nije znala naplatiti poreze i prihode od imovine, nije bila sposobna ni povući sredstva iz drugih proračuna, fondova i EU sredstva, ali je znala sama sebi povećati plaće. Budući da su prihodi toliko podbacili, moralo se korigirati i rashode Proračuna. Žrtva nesposobnosti povlačenja sredstava iz drugih proračuna, fondova i nesposobnosti naplate redovnih prihoda su projekti i investicije. A zanimljivo je da su istovremeno porasli rashodi za zaposlene. Tako u Izvještaju, na str. 44. stoji:
„ Rashodi za zaposlene izvršeni su sa 19.312.178,87 kn... U odnosu na prethodnu godinu izvršeni su s povećanjem od 1,91%.„ Žrtva nesposobnosti da se ostvare planirani prihodi su između ostalog i subvencije pa tako se za njih u izvještaju navodi, na str. 45.: Subvencije su izvršene sa 665.817,49 kn, što je 65,53% od planiranog iznosa... Na smanjenje je utjecalo neizvršenje subvencija trgovačkim društvima u javnom sektoru (trgovačkom društvu Jadrolinija dd za održavanje katamaranske linije Pula-Lošinj-Zadar)“.
Gdje su nestale investicije?
Najveća žrtva smanjenog proračuna su razvojni programi. Iz nekog se čudnog razloga u godišnjem izvještaju na stranicama 61, 62 i 63., nalazi tablica: Realizacija Plana razvojnih programa u prvom polugodištu 2018. godine. U godišnjem izvještaju su dakle navode polugodišnji podaci. Vjerojatno se radi o nepažnji dokazano vrsnih stručnjaka gradske uprave prilikom korištenja copy-paste modela u kreiranja dokumenata. Učestale greške prilikom korištenja copy-paste metode vjerojatno su posljedica činjenice da gradski vijećnici ne čitaju ili barem ne čitaju pažljivo materijale koji im šalje gradska uprava pa su stručnjaci izgubili potrebu za oprezom ili ozbiljnosti jer znaju da se materijali ne čitaju, a odluke donose unaprijed i po stranačkom dogovoru. I iz tablice Realizacije razvojnih programa u prvom polugodištu koja se začudo nalazi u godišnjem izvještaju, vidljivo je da su razvojni programi realizirani sa 52,78% odnosno manji su u apsolutnom iznosu za 10.874.640,46 kn. Ostaje u zraku dilema da li je taj podbačaj samo za pola ili za cijelu godinu. Iako su razvojni programi, subvencije, poticaji i donacije drastično pale - rasle su plaće. Iako je izvršenje proračuna podbacilo kod projekata i investicija imamo 100%-tno izvršenje kod donacija medijima, a prebačeni su preko predviđenog iznosa sredstva za manifestacije. Zašto to ne iznenađuje?
Organizacija grada u kope, proračun u špade
Pored dokazane nesposobnosti u planiranju prihoda i nesposobnosti te potkapacitiranosti za provođenje razvojnih projekata što je vidljivo u ovom Izvještaju, veliki problem je što ni Izvještaj kao niti Proračun za 2018. nije sukladan Zakonu o proračunu. Zakon o proračunu nalaže da rashodi i izdaci proračuna moraju biti raspoređeni u proračunu prema proračunskim klasifikacijama te uravnoteženi s prihodima i primicima. Proračunske klasifikacije su ekonomska, funkcijska, lokacijska i organizacijska klasifikacija. S ovom zadnjiom klasifikacijom ima problem Proračun za 2018. kao i Izvještaj o njegovom izvršenju. Prema Pravilniku, čl.4, Izvještaj sadrži osam poglavlja, a drugo je - posebni dio proračuna po organizacijskoj klasifikaciji. Iako ni svim gradskim službenicima, za razliku od redovnih posjetitelja ove stranice, još nije poznato da je voljom gradonačelnice izmjenjen gradski ustroj odnosno organizacija gradske uprave, u Proračunu je ostao stari ustroj. Tako u Izvještaju, glava II, u posebnom dijelu prikazano je izvšenje rashoda/izdaka prema organizacijskoj klasifikaciji stoji da je:
- nepostojeći Ured grada i upravljanja gradskom imovinom potrošio 39.413.995,94 kn;
- nepostojeći Upravni odjel za financije, turizam i gospodarstvo potrošio 3.929.999,07 kn
- nepostojeći Upravni odjel za komunalni sustav, urbanizam, prostorno planiranje i zaštiti okoliša potrošio 32.595.558,67 kn.
Iako je još 30. ožujka 2018. usvojena Odluka o ustrojstvu Jedistvenog upravnog odjela kojom su ukinuti dotadašnji upravni odjeli oni i dalje žive u Proračunu i Izvještaju o izvršenju. S obzirom na kontradiktorne činjenice, da više ne postoje nekadašnji upravni odjeli a da u Proračunu oni i dalje postoje, a u Izvješaju o izvršenju Proračuna nepostojeći upravni odjeli troše milijune kuna, potpisniku ovih redaka teško je pojmiti kako je moguće da se time ne krše odredbe o zakonitom i pravilnom planiranju i izvršavanju proračuna.
Inače, prema čl.129. Zakona o proračunu kaznit će se odgovorna osoba proračuna i proračunskog korisnika novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 20.000,00 kuna ako prihodi, primici, rashodi i izdaci nisu iskazani prema proračunskim klasifikacijama (članak 21. stavak 1. i 2.). Hoće li podnošenje ovog i ovakvog Izvještaja o izvršenju ostati rutinsko odrađivanje zakonskih obveza gradonačelnice uz ritualno bespogovorno i refleksno dizanje ruku vijećnika? Naravno da hoće!
Ali Proračun za 2018. i Izvještaj o njegovom izvršenju najbolje raskrinkava politiku gradonačelnice koja nerad prikazuje kao rad, a nered kao red. Politiku koja se svodi, umjesto uređenja grada, na uređenje FB profila. U toj politici nema ideja, vizije, plana, projekta, investicija, povlačenja EU sredstva, ali ima dizanja troškova za zaposlene, za medije i manifestacije. Umjesto djela imamo iluziju koju je najbolje najavio predizborni slogan samoumišljene vlasti da smo - Prvi od 1000.
Komentari:
Ništa o izvršenju proračuna, Prostornom planu za Artatore ili o izborima za EU parlament nego o dječjem nogometu. Kao Kolinda među odraslim nogometašima
Odgovore na ta pitanja treba promptno objavljivati na gradskom webu, jer su i ona sastavni dio sjednica gradskog vijeća.
Podsjećam na obećanje koje je građanima dao sadašnji predsjednik gradskog vijeća na konstituirajućo j sjednici.
Upravo čitam materijale za 18. sjednicu Gradskog vijeća koje će se održati 30. svibnja, a koji su javno objavljeni u zadnji čas, tek jučer, u utorak 28.svibnja, iako su zgotovljeni i gradskim vijećnicima dostavljeni još prošli četvrtak, 23.svibnja.
U navedenim materijalima u poglavlju Vijećnička pitanja piše:
Iz zadnje rečenice jasno je vidljivo da gradska vlast još jednom ima namjeru neke teme sakriti od pogleda javnosti.
rijeka.hr/.../...
web.zagreb.hr/sjednice/2017/sjednice_skupstine_2017.nsf/CPDNW?OpenFrameset
u meniju lijevo, kliknuti na Pitanja i odgovori
Jedino su na Lošinju odgovori na vijećnička pitanja strogo povjerljivi podaci.
Je li to transparentnost ili muljanje?
A predsjednik vijeća izgleda nema pristup internetu i gugletu, pa već dvije godine lomi jezik na yebenoj točci. Neka mu netko kaže da se ispravno kaže točki, nema sibilarizacije. Bit će mu malo lakše u životu.
Stoga im predlažem da na sljedećem linku pogledaju primjer kako u Gradu Pazinu izgleda stranica gradskog vijeća i na koji način se odgovara na vijećnička pitanja.
www.pazin.hr/.../#more-23017
Stoga im predlažem da na sljedećem linku pogledaju primjer kako u Gradu Pazinu izgleda stranica gradskog vijeća i na koji način se odgovara na vijećnička pitanja.
www.pazin.hr/.../#more-23017Ma kakav Pazin... on nije ni na otoku a kamo li da bi bio Prvi od 1000
volim-losinj.org/.../...
Više o tome:
volim-losinj.org/.../...
Odmah na prvi pogled se vidi da su sve 3 stranice u odnosu na našu, i sadržajno i oblikovno bar 20 godina naprednije.
Sadržajno, za razliku od naše, sve 3 imaju rubriku ili stavku dnevnog reda sa odgovorima na vijećnička pitanja.
U pravilu više cijenim sadržaj od forme,
ali ovo naše, cijela podstranica koja se odnosi na Gradsko vijeće je upravo JADNA.
Vidi se da je tu samo iz formalnih razloga, da bi mogli reći da postoji. Nisu se udostojili navesti čak ni datume sjednica. Znam, piše unutra. Prvo moraš skinuti i otvoriti pdf, pa tek onda možeš pročitati datum i točke dnevnog reda. Ako nije ono što te zanima, onda probaj ponovo. Ovo je sramota, stranica gradskog vijeća izgleda kao da su je radila djeca na prvom satu informatike.
Ili kao vreća krumpira, u koju povremeno ubace još jedan krumpir.
2. Ured pravobraniteljice
3. Sabor, putem Saborskog odbora za predstavke i pritužbe
4. ...
Bez cenzure.
Možda i zato jer sufinanciranje troškova policijske ispomoći planirane s 36.000,00 ostvari s 35.960,00 odnosno 99,89% ali zato subvencije trgovačkim društvima, zadrugama, poljoprivrednic ima i obrtnicima izvan javnog sektora planirane u iznosu od 30.000,00 kn ostvari s 12.376,10 odnosno 41,25%.
Možda zato jer nema projekata ali ima manifestacija i medija. Tako je u izvještaju vidljivo da jako drži do medija i informiranja kojima nepostojeći URED GRADA I UPRAVLJANJA GRADSKOM IMOVINOM potroši na promidžbu 237.805,03 kn, također nepostojeći UO za financije plati oglašavanje 100.452,76 kuna, a treći nepostojeći UO za komunalni sustav za informiranje potroši 68.872,50 kn.
Veliki gubitaš Muzej Apoksimena troši na medije 175.500 kuna. Dakle za vlastiti promidžbu se troši najmanje 584.630,29 kuna.
Istovremno Ured Grada potroši na reprezentaciju 161.011,46 kn.
Za manifestacije je Grad potrošio najmanje 948.107,83 kuna.
Samo Ured Grada za Intelektualne i osobne usluge je platio 1.000.540,32 kn.
Ovaj kratki presjek Izvještaj o izvršenju Proračuna potvrđuje teze iz članka koje bi mogle još sažetije svesti djelovanje gradonačelnice parafrazirajući odnosno modernizirajući , latinsku izreku panem et circenses na " Evo vam medija i igara".
dobro placeni,,,fujjj gade mi se ..i svima nama koji smo napustili ili cemo napustiti ovaj unisteni otok.
Bravo trenutnoj vlasti za unistenje nekad grada šampjona turizma.
Poslije sezone?
Pa i dalje ce ostati cijev vodovoda ?
I kako onda nastaviti radove?
mogli ste bolji izgovor, naime Radnik Križevci je dobio posao ali rade koperant pa pod koperant koji nema šanse da stignu završiti ugovoreni posao.
U svibnju su neslužbeno započeli radovi, ali samo radi EU izbora. Na jesen, prije predsjedničkih izbora će i službeno započeti radovi. Očekuje se da bi kandidatkinja za predsjednicu mogla doći na Lošinj, još jednom, ali sada službeno otvoriti radove, i položiti kamen temeljac u betonsku stazu. Tako jadni otočani neće više morali hodati po prirodnim grotama na kojima su odrasli, nego će dobiti pravu betonsku stazu. Ne baš kao na čikatu, ali ipak.
I kada na Kadinu dobiju uređenu plažu, onda se više neće moći izmotavati i dolaziti na Čikat na kupanje, gdje se kupaju neki bogati stranci i tako to.
Sve pomno isplanirano i postavljeno kako bi se mogli ostvariti vlastiti interesi iznad svega .
Grad je o tome davno obaviješten, ali ništa ne poduzima, a gradonačelnica u Điru opet najavljuje stanogradnju.
Ako netko unatoč zakonskoj zabrani odluči prodati ili iznajmiti POS-ov stan, reagirat će Agencija za promet nekretnina (APN), koja će o svemu obavijestiti banku u kojoj je dignut kredit za kupnju stana, a banka će morati kredit u cijelosti proglasiti dospjelim i pristupiti prisilnoj naplati. Uz to, kupac će APN-u morati isplatiti razliku između ugovorene kupoprodajne cijene i utvrđene tržišne vrijednosti nekretnine na dan sklapanja ugovora. Država bi, dakle, od takvih naplatila sve što je uložila u subvenciju, bez obzira na to u kojem se trenutku prije isteka kredita stan ponudi na prodaju ili u najam. Na taj način destimuliralo bi se one koji bi se odlučili na prodaju stanova kalkulirajući s eventualno nižim vrijednostima nekretnina u trenutku prodaje,
Klauzula u novim ugovorima
Kada stan bude otplaćen, vlasnik će njime moći raspolagati po volji, budući da je od tada riječ o punom privatnom vlasništvu, koje štiti Ustav. Ustavna zaštita vlasništva priječi i da se nove zakonske odredbe primijene na ugovore koji su već sklopljeni, tako da se zabrane neće odnositi na one koji su stan već kupili u sklopu tog programa. Oni, dakle, s POS-ovim stanovima i dalje mogu činiti što žele, no u Ministarstvu najavljuju da će svi novi ugovori, bez obzira na to što planirani zakon još nije donesen, sadržavati klauzule po kojima se takvi stanovi neće smjeti prodavati niti davati u najam.
hr.n1info.com/Vijesti/a368076/Zabranjuje-se-prodaja-i-iznajmljivanje-POS-ovih-stanova.html
Požurite dok još možete ušićariri na račun glupe države!
članak 1. osnovnog Zakona o društveno poticajnoj stanogradnji, iz 2001. godine kaže:
Ovim se Zakonom uređuje sustavno organizirana stanogradnja poticana javnim sredstvima (u daljnjem tekstu: društveno poticana stanogradnja) radi zadovoljavanja stambenih potreba i poboljšanja kvalitete stanovanja što šireg kruga građana, kao i unaprijeđenja graditeljstva.
Kao, nešto nije bilo jasno, pa ovim izmjenama sada izmišljaju toplu vodu.
Radi svojih ciljeva.
DIREKTOR DRŽAVNE AGENCIJE PO POVLAŠTENIM UVJETIMA KUPIO STAN OD ISTE TE AGENCIJE Štromar ga prijavio DORH-u: 'Pa mene je sram koliko nemam!'
www.jutarnji.hr/.../9907354
Postoji li ijedan HDZovac na poziciji koji se nije na neki način nezakonito okoristio?
Ima li kraja ovim aferama?
Niču kao gljive poslije kiše.
Damir Krstičević novi je ministar s problemom. Prijavio je upola manju kvadraturu i vrijednost vikendice
telegram.hr/.../...
www.istrage.hr/.../2152211
Krstičević je morao znati da je upisao krivu vrijednost kuće jer zna koliko ju je platio
Drugim riječima, u imovinskoj je kartici prepolovio njezinu vrijednost.
Supružnici Krstičević kuću su kupili zajednički od Z. B., svatko po pola, no ni pet mjeseci kasnije, 13. prosinca 2004. godine, Damir Krstičević darovnim ugovorom polovicu prepušta supruzi Sanji. Od tada je ona jedina vlasnica, a u rubrici "način stjecanja" u imovinskoj kartici piše "na neki drugi način, kupnjom iz primitaka ostvarenih od nesamostalnog rada, kupnjom od drugih izvora dohotka".
Krstičević u imovinskoj kartici tvrdi da se radi o 120 kvadrata. Radi se o 302 kvadrata s okućnicom
Krstičević navodi i da vikendica ima površinu 120 metara četvornih. No, iz katastarskih podataka i zemljišnih knjiga proizlazi da je Sanja Krstičević vlasnica 302 metra četvorna kuće i okućnice, čak 182 kvadrata više od upisanog u imovinskoj kartici.
arhiva.nacional.hr/clanak/10213/5-milijuna-dem-za-stanove-8-generala?fbclid=IwAR2l0rIBoiZUQhszMuLgon8St7o96_mL1HEYY8e6iR130pj-dKRmhcUi0z4
"Ministarstvo kulture pod ravnanjem HDZ-a, bez obzira na ime ministrice ili ministra, krajnje uspješno održava zamrznutima sredstva iz EU-fondova namijenjena neprofitnim medijima. Taj frižider od institucije već četiri godine, i od toga preko tri u mandatu Nine Obuljen Koržinek, naprosto pušta da novac bezrazložno leži i čeka, evo, puni jedan olimpijski ciklus. Dobro, nije bezrazložno, jer to je valjda i stvarni cilj HDZ-a: da se novac neprofitnima ni ne podijeli ili da se podjela odgodi koliko je god moguće."
www.portalnovosti.com/.../
www.bilten.org/?p=30995
24sata.hr/.../...
Možda bi i Đurđica mogla napisati neki članak.
A navodno bi u ovoj godini moglo biti neplaniranih izdataka u Proračunu.
može podmetnuti što hoce i oni ništa neće vidjeti. Ne vide ni promašaj od 35 milijuna kuna, ne vide da ništa ne funkcionira u GML osim FB stranice gradonačelnice.
Nitko od vijećnika nije pogledao a kamo li proučio Izvještaj. Netko je dobi javnu povrsinu, netko poslovni prostor, netko je zaposlio rođaka u GML, netko je dobio ugovor o djelu, kakvu pinku i sve je u redu.
Pišimo radije o nekoj klupi uz more ili rasvjetnom tijelu "krivog" oblika.
Sigurno ima neki rasklimani šaht u nekoj ulici ili neko smeće nije odvezeno na vrijeme... to je bitno pustite ovo...
Alhambre Gradu u iznosu od skoro 6.000.000 kuna. Naravno neposrednom pogodbom. Dok je love iz Sibira nema problema....
-Usluge promidžbe i informiranja 237.805,03 kn
-Intelektualne i osobne usluge 1.000.540,32 kn
-Reprezentacija 131.329,46 kn
-Članarine i norme 70.349,59 kn
-Pristojbe i naknade 42.108,59 kn
-Troškovi sudskih postupaka 91.525,22 kn
-Ostali nespomenuti rashodi poslovanja 2.783.026,80 kn
-Ostali nespomenuti rashodi poslovanja 72.388,87 kn
-Ostali nespomenuti rashodi poslovanja 444.248,39 kn. Moglo bi se zaključiti da je samo jedan odjel potrošio skoro pet milijuna na promiđbu, jelo, intelektualne usluge, sudske postupke i nepoznate rashode.
To je samo u jednom nepostojećem UO a ima ih još dva. Zato su gradski trolovi prezaposleni.
www.index.hr/.../2087429.aspx
Miljon kuna.
edoc.sabor.hr/ZastupnickaPitanja.aspx
Baš me zanima na koju to udrugu ili diktatora se ugledala lošinjska vlast.
Što mislite, je li ova i ovakva gradska uprava sposobna ići tako daleko, da "nemarom", "nesposobnošću" i "omaškama" maskiraju zapravo potpuno namjerne poteze u cilju stvaranja učinka ekonomskog pogodovanja pojedincima iz privatnog sektora (a na račun poreznih obveznika)?
Nisam pitao pogoduje li Grad, nego (pišem ovaj put sporije):
Mislite li da ova gradska uprava u nekim slučajevima pogodovanje privatnim ekonomskim interesima maskira "greškama", "propustima" i slično?
novilist.hr/.../FO1705TI60.jpg
Mario je već žrtvovan!
Čitajući obrazloženje u kojemu se spominje kvalitetu službenih internetskih stranica lokalnih jedinica odmah mi se javila sumnja u to spektakularno priznanje. Pa malo provjerim i gle čuda, i Grad Virovitica je eto dobio istu ocjenu 5.
Kako treba čitati činjenicu da je Grad Mali Lošinj pohvaljen za transparentost Proračuna ocjenom 5? To treba čitati samo na način da Grad Mali Lošinj ima istu ocjenu o transparentnost i kao i Grad Virovitica. Da to je onaj grad gdje je iz transparentnog proračuna nestalo više od 17 milijuna kuna.
Koliko još može biti sličnosti između Malog Lošinja i Virovitice može se naslutiti iz više članaka koji su objavljeni na ovoj stranici o Proračunu, prodajama gradske imovine, o ugovorima o djelu, kršenju Zakona o javnoj nabavi...
Vidjet ćemo da li će gradončelnica biti tako ponosna nakon posjeta Državne revizije.
Institut za javne financije:
Neki su gradovi otišli i znatno dalje u proračunskoj transparentnost i, pa tako Rijeka građanima već godinama nudi sudjelovanje u planiranju i donošenju proračuna, odnosno participativno budžetiranje u obliku malih komunalnih akcija, programa lokalnog partnerstva i edukativne proračunske igre –
Proračun(ajme).
I u Pazinu se već godinama provodi projekt Pazi(n), Proračun! u okviru kojega građani mogu saznati informacije o tekućem proračunu, sudjelovati u izradi proračuna za iduću godinu i raspravljati na proračunskom forumu. Tako u Pazinu već od svibnja 2019. gradske vlasti i građani zajednički planiraju proračun za 2020., pri čemu građani sami odabiru male komunalne akcije za realizaciju u 2020.
Bjelovar je, pak, nedavno svojim građanima ponudio vrlo atraktivnu aplikaciju Isplate iz proračuna.
Također, Institut za javne financije iznovice napominje da sama objava čak i svih pet traženih dokumenata naravno ne znači apsolutnu transparentnost , već se smatra tek prvim korakom ka višim razinama proračunske transparentnost i koja će građanima omogućiti participaciju u lokalnim proračunskim procesima.
Budući da je – kao što pokazuje karta D1 – u brojnim lokalnim jedinicama dostignuta barem ta kvantitativna proračunska transparentnost , odnosno da brojne lokalne jedinice već objavljuju tih ključnih pet proračunskih dokumenata, došlo je vrijeme i da se proračunska transparentnost adekvatno definira u Zakonu o pravu na pristup informacijama, Zakonu o proračunu i Zakonu o fiskalnoj odgovornosti. Pritom bi se sve ono što Ministarstvo financija iz godine u godinu dosad preporučuje lokalnim jedinicama, odsad moralo zakonski propisati. Svakako bi trebalo zakonski regulirati pravovremenu objavu svih ključnih proračunskih dokumenata i u strojno čitljivim formatima na naslovnim mrežnim stranicama svih lokalnih jedinica. Samo na taj način bi građani mogli jednostavno pristupati potpunim, točnim i razumljivim informacijama o proračunu. I na koncu, središnja država, odnosno Ministarstvo financija i Ministarstvo uprave moralo bi kontrolirati ispunjavaju li lokalne jedinice sve zakonske obveze.
Preneseno s FB stranice Bolji Lošinj
www.facebook.com/.../
Hoćemo li ikada na Prvom od 1000 imati ovakav pregled isplata iz proračuna kao što ima Grad Bjelovar?
Općina Omišalj prva je općina u Hrvatskoj koja će građanima otvoriti proračun pa će ljudi moći vidjeti na što se troši novac. Priča vam možda zvuči poznato jer je prije njih to isto učinio gradonačelnik Bjelovara i novi šef HSLS-a Dario Hrebak.
Načelnica općine, SDP-ova Mirela Ahmetović, priča nam kako je još u studenom otišla Hrebaku kako bi vidjela kako taj njihov sustav radi. Željela je, kaže, vidjeti kako aplikacija funkcionira i kako ju može uvesti u svoju općinu. Zanimalo ju je i koji su joj eventualni nedostatci, kako bi ih popravili. Budući da joj se činilo kako ništa od potencijalnih problema nije nešto što ne mogu riješiti, u Omišlju su odlučili da će i oni implementirati taj sustav i ljudima otvoriti proračun općine.
Cijeli članak...
telegram.hr/.../...
telegram.hr/.../...
komentarom koji je uzgred utuživ prema KZ.
Taj sukob unutar tvoje osobnosti pokazuje još jednu tvoju karakteristiku, slabo podnosiš kritike, sujetan/na a ne znaš odgovoriti na kritike na pravi način. Ukrtko Ams jadan/na si...