Na sutrašnjoj sjednici Gradskog vijeća jedanaest gradonačelnici vjernih i samo njoj odgovornih vijećnika usvojit će dvije odluke o izradi, odnosno izmjeni prostornih planova, naručenih od svima poznatog investitora kakav se samo poželjeti može. Bit će to još jedan slikovit primjer kako funkcionira prostorno planiranje na Prvom od 1000, planiranje koje je po definiciji javna stvar, ali na Prvom od 1000 je privatizirano u sinergiji gradonačelnice i poželjnih investitora. Prostorno planiranje je na Lošinju transparentno koliko i vlasništvo nad Jadrankom d.d. ⮞
Umjesto da se odluke pripremaju u javnosti, a da se donose u Gradskom vijeću temeljem materijala kako to predviđa Zakon o prostornom planiranju, odluke se donose na tajnim sastancima u privatnim vilama na Čikatu ili na sastancima vikendom u uredu gradonačelnice.
Prostorno planiranje je ustavno i zakonsko pravo lokalne samouprave, a sudjelovanje u lokalnoj samoupravi je pak ustavno i zakonsko pravo građana. Lako je zaključiti da je i prostorno planiranje javno pravo građana, a ne privatna prćija gradonačelnice i investitora kakav se samo poželjeti može. Naime, jedno od sedam načela prostornog planiranja je nezaobilazno načelo javnosti i slobodnog pristupa podacima i dokumentima značajnim za prostorno planiranje.
A kako izgleda prostorno planiranje u režiji navedenih protagonista prikazat ću na slučaju prvih izmjena i dopuna UPU-a Čikat. Sutra, 29.svibnja, na sjednici Gradskog vijeća biti će samo formalizirana odluka o izradi toga plana donesena u tajnosti nepoznatog datuma, ali sigurno još prošle godine. Odluka o izradi je, dakle, donesena davno, a poslušni vijećnici će je sutra samo "amenovati" i time legalizirati dosadašnje nelegalne postupke u izradi ovog prostornog plana.
Naime, izrada ovog plana započeta je u tajnosti prije 18. prosinca prošle godine, kada je gradonačelnica donijela odluku o započinjanju postupka Ocjene o potrebi strateške procjene utjecaja na okoliš za I. Izmjene i dopune Urbanističkog plana uređenja Čikat (UPU-13) (dalje u tekstu: Plan), Klasa: 350-01/19-01/78, Urbr: 2213/01-01-19-7.
Da ponovimo: Odluku o izradi tog plana vijećnici će usvojiti tek sutra. Jasno je, dakle, da je postupak ocjene o potrebi strateške procjene utjecaja na okoliš započet ranije, temeljem nacrta Odluke o izradi izmjena UPU-a Čikat. Prvo pitanje gradonačelnici bilo bi zašto nacrt odluke o I. izmjenama i dopunama UPU Čikat nije javno objavljen? Drugo pitanje bilo bi zašto nacrt odluke nije bio na javnom savjetovanju? Postupkom ocjene o potrebi strateške studije gradonačelnica je stvarno započela izradu UPU Čikat, a da javnost nije imala pojma ni da je netko tražio izmjenu, a kamoli o sadržaju izmjena. A javnost neće imati pojma o sadržaju izmjena sve do javne rasprave, dakle tek na samom kraju postupka, kad već sve bude gotovo.
U postupku prethodne ocjene o potrebi izrade strateške studije gradonačelnica je navodila da su ciljevi i programska polazišta Plana: preispitivanje i korigiranje broj smještajnih kapaciteta zone; preispitivanje i korigiranje uvjeta uređenja i gradnje u zoni te preispitivanje i korigiranje profila i trase cesta i parkirališta unutar zone. Temeljem takvih neodređenih, odnosno apstraktnih ciljeva uspješno je provedena ocjena o potrebi izrade strateške studije. Uspješno u ovom slučaju znači da je gradonačelnica donijela odluku kako nije potrebno izrađivati stratešku procjenu utjecaja na okoliš Izmjena i dopuna (I) Urbanističkog plana uređenja Čikat (UPU 13).
Sinergija moćnog trojstva
Zanimljiv je i sam postupak ocjene. Od deset adresa na koje je poslala zahtjeve za mišljenje o potrebi izrade strateške studije željene odgovore (da nije potrebno trošiti vrijeme na bespotrebne studije zaštite okoliša) dobila je od samo četiri tijela. Od šest adresa s kojih nisu stigli odgovori odnosno mišljenja najzanimljivije su dvije adrese odnosno dva tijela koja su prema definiciji morala dati mišljenje. Nisu se očitovale Hrvatske šume niti Javna Ustanova Priroda, dakle oni koji su zaduženi i plaćeni da se brinu o šumi odnosno Park šumi Čikat. Hrvatske šume se možda nisu očitovale jer je Grad zahtjev za mišljenje poslao na krivu adresu (slučajno?) - Šumariji Cres-Lošinj i to u poštanski pretinac. No zanimljivo je zašto Javna ustanova Priroda koja upravlja i štiti Park šumu Čikat nije poslala mišljenje. Isostanak mišljenja dopušta zaključak da oni koji su plaćeni za brigu o Park šumi Čikat neodgovaranjem poručuju kako ih nije briga što će se planom predvidjeti. Naravno JU Priroda je županijska ustanova, a „sinergija" moćnog trojstva Grad – PGŽ - investitor kakav se samo poželjeti može je općepoznata. Budući je JU Priroda županijska ustanova jasno je zašto ih u ovom slučaju ne zanima posao za koji su osnovani. Uostalom, vrhunac sinergijskog djelovanja svetog trojstva bio je vidljiv na projektu golfa na Mataldi, o kome će uskoro biti još riječi.
Sama odluka da nije potrebno provoditi stratešku procjenu je šlampava kao i manje-više svaki dokument s potpisom gradonačelnice. Tako je u svojoj odluci da joj ne treba strateška studija u čl.5. navela: „Zona se nalazi na području zaštićene park šume Čikat" da bi u članku 7. utvrdila: „da se unutar obuhvata Plana ne nalaze zaštićena područja temeljem Zakona o zaštiti prirode".
Odluka je donesena 30. travnja, a u čl.8. je napisala: „Prije donošenja ove Odluke zatraženo je mišljenje Primorsko–goranske županije, Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša o provedenom postupku ocjene o potrebi strateške procjene utjecaja na okoliš te je dana 11. svibnja 2020.godine izdano mišljenje (Klasa: 351-01/20-04/52, Urbr: 2170/1-03-08/7-20-3, kojim se utvrđuje da je postupak ocjene o potrebi strateške procjene utjecaja na okoliš za I. izmjene i dopune Urbanističkog plana uređenja Čikat (UPU 13) proveden u skladu sa Zakonom o zaštiti okoliša...". Nakon što su do nje doprli glasovi, u pogrešnom vremenskom slijedu, bez napomene o ispravku je naprosto antidatirala, odnosno ispravila datum donošenja odluke na 12. 5. 2020. Time je samo uštimala kronologiju. Ništa više.
Dakle, odluka da nije potrebna strateška studija utjecaja plana na okoliš provedena je traljavo, netransparentno u „sinergiji" dionika izvedbe, a sve radi potrebe efikasnosti postupka, odnosno usvajanja naručenog plana. Koji je vjerojatno već i izrađen.
Na isti način, šlampavo i nemarno, jedanaest samo gradonačelnici odgovornih vijećnika usvojit će Odluku o izradi I. Izmjena i dopuna UPU-a Čikat, a da pojma neće imati što se krije iza općih ciljeva o preispitivanju i korigiranju broja smještajnih kapaciteta zone, preispitavanja i korigiranja uvjeta uređenja i gradnje u zoni i preispitavanja i korigiranja profila i trasa cesta i parkirališta unutar zone. A zašto bi ih to zanimalo? Oni vjeruju gradonačelnici.
Komentari:
-Artatore ukinuta rekreativna zona R1 i sportska zona R2 ana mjestu izgradnja apartmana (višestambenih zgrada) investitor
"koji dobro nagrađuje- podmićuje"
-Mali lošinj grad valdarke zeleni pojas pretvara u građevinsku zonu,
-Dražica dodatne parcele dodaju se građevinsku zonu
-Radniku Križevci prodana parcela (zeleni pojas ) sada pretvorena u građevinsku T izgradnja hotela.
- Autocamp Čikat dodane parcele za proširenje campa.
Kako je moguće proširivati građevinsku zonu.
Da je bila dobro upućena u sustav pokazalo se kad je od deset zahtjeva za mišljenje treba li raditi studije (da se ne troši vrijeme i novac dragocjenog investitora na bespotrebne studije zaštite okoliša) dobila odgovor od samo četiri tijela. A od šest državnih institucija koje nisu odgovorile dvije su naprosto MORALE odgovoriti. To su Hrvatske šume i Javna Ustanova Priroda, zadužene i plaćene za brigu o šumi općenito i Park šumi Čikat specijalno.
Zanemarivanje svrhe postupaka davanja mišljenja o potrebi izrade studije utjecaja na okoliš kao bespotrebnih birokratskih koraka koje investitori moraju zadovoljiti dovode do površnosti, manipulacije pa i bezobrazne šutnje administracije kao u ovom lošinjskom slučaju. No uhićenje bivše kninske gradonačelnice Josipe Rimac u antikorupcijsko j akciji USKOK-a zbog sumnji da je pogodovala u izgradnji jedne vjetroelektrane navela je Europsku komisiju da od Hrvatske traži da ukloni nezakonitosti i stručne nedostatke u postupcima procjene utjecaja na okoliš.
Možda tu leže šanse za malo ozbiljniji pristup postupcima lošinjske gradske vlasti - gradonačelnice, vijećnika, uprave i odbora za prostorno planiranje.pri donošenju prostornih planova.
Toliko o njenoj transparentnost i. U ovom slučaju zec se već vrti na ražnju ali to nitko ne zna.
Ovako je ta lokacija izgledala prije Kapelijeve intervencije
Ovako izgleda sada
u priču da su Albanci pod kontrolom pa su glasovali za HDZ. A braća Abdije ni međusobno ne razgovaraju A sada i Ana vjeruje da su Albanci njena izborna baza.
Dokaz je jasno vidljiv iz rasprave o točki
12. Prijedlog Plana rasporeda ugostiteljskih terasa na području Grada Malog Lošinja za 2020. godinu.
Vjerojatno griješim.
“Postupci vezani uz procjenu utjecaja na okoliš i prirodu, odnosno uz zaštitu okoliša su transparentni postupci s obzirom na to da se informacije o svakom zahtjevu i nositelju zahvata, kao i cjelokupna dokumentacija (stručne podloge-Studije utjecaja na okoliš, Elaborati zaštite okoliša i ostalo) objavljuju na mrežnim stranicama Ministarstva zaštite okoliša i energetike. U svakom je postupku omogućeno sudjelovanje cjelokupne javnosti sukladno Aarhuškoj konvenciji te se svako Rješenje objavljuje na mrežnim stranicama Ministarstva."
[Nešto je trulo na Prvom od 1000]
zar nema vlastito mišljenje, kao inače?
Ako podržava ANA i to je vjerodostojno
Dakle zabune nema, ako je lova u pitanju što je onda idemo dalje u nove planove.
A naručitelji su:
SERM d.o.o
Brdo kušć
Radnik Križevci
Jadranka privatna ruska tvrtka
A gdje je tu interes grada, osim što im mora spremiti svu infrastrukturu na račun gradskog proračuna, a oni plaćaju komunalni doprinos koji nije dovoljan za 15 % investicija grada.
A kako brine o prostoru najbolje govori činjenica da je za nered u prostoru na predjelu Liski-Kurila optužila vijećnika Devčića i to na zadnjem vijeću jer zbog „njegovog projekta “ izrade vodovoda za poljoprivredu tamo niču kuće. Za potrebe obračuna s vijećnikom Devčićem koji je predložio mjere pomoći građanima gradonačelnica je za nered u prostoru optužila oporbenog vijećnika. Zanimjivo je da je prije samo cca pola godine ista gradončelnica predložila a GV usvojilo Izvještaj o stanju u prostoru u kome nema niti riječi o neredu u prostoru i masovnoj bespravnoj gradnji na predjelu Liski-Kurila. Pitanje je kako to da je tek sad gradonačelncia primjetila nered u prostoru i gradnju nelegalnih objekata koji se priključuju na vodovod a u vlastitom izvještaju u stanju u prostoru to nije ni spomenula. Također u svom izvještaju o stanju u prostoru nije ni spomenula isto takav nered u prostoru i gradnju nelegalnih objekata na Klavariji izvan građevinskog područja u blizini industrijske zone. Čak nije primjetila ni neleglanu gradnju na terenu svoga oca.
Njoj je prostor očito samo sredstvo za kupovanje milosti investitoru kakav se samo poželjeti može i kao sredstvo za napad na oporbu kad ju iznervira svojim prijedlozima.
I dalje se sve baca na jednu kartu - turizam. Lošinj je već sada turistički prekapacitiran, a svakim novim urbanističkim planom se dozvoljavaju sve veći kapaciteti, maksimumi idu u nebo, uništava se priroda radi koje je Lošinj poznat, u ime betonizacije.
Kada vidim šta se sve radi na Punti zlo mi je, uskoro ni park šume Čikat neće biti.
Na Lošinju se gradi koliko god stane. Ima li ovome kraja?
Quo Vadis gradonačelnice?
Od turizma ove godine, razumljivo, neće biti ništa ili vrlo malo. Ljudi će živjeti od štednje, bar oni koji ju imaju. Troškovi će se srezati na minimum, a investicije zaustaviti što znači manje posla za trgovce, građevince, majstore i mnoge druge. Do idućeg ljeta ćemo izdržati, ali ako dođe do drugog vala epidemije, niti sljedeća sezona neće biti dobra. A što onda? Zatvaranje hotela, kampova, privatnih iznajmljivača, marina, agencija, servisa, restorana, kafića, trgovina? Od čega će Lošinjani živjeti? Plaćati skupa održavanja, režije, najamnine, kredite? Školovati djecu?
Gradska vlast se ponaša kao da se ništa oko njih nije promijenilo. I dalje forsiraju promjene urbanističkih planova samo zbog "razvoja turizma" kao da već nismo krajnje ovisni o njemu. Najgore od svega, time troše i ono malo novaca kojeg će imati na raspolaganju sljedećih godina na infrastrukturu bez budućnosti, umjesto da ih ulože u razvoj optičke mreže, poljoprivrede, ribarstva, proizvodnje energije, male proizvodne pogone i sve ono što je održivo bez turizma. Jer turizam kakav je nekad bio više se neće vratiti.
"100 predivnih otoka diljem svijeta koji nisu toliko razvikani", opis je članka koji je privukao pozornost čitatelja Insidera. Na popisu su završili naši Vis, Šolta, Mljet, Brač i Hvar.
Nemaju oni pojma tko je Prvi od 1000.
novilist.hr/.../...
Pročitajte više na: 24sata.hr/.../... - 24sata.hr
Uhićeni Josipa Rimac, šef Hrvatskih šuma, pomoćnica ministra....
www.index.hr/.../2186499.aspx
Sastanak je vodila pročelnica gradskog Upravnog odjela za komunalni sustav Tanja Jović, koja se jedina i usprotivila predloženom snimanju tijeka sastanka.
...
Građani su postavili i pitanje završetka procesa Savjetovanja sa zainteresiranom javnosti u vezi uređenja plaža Zagazinjine i Kadin, koji treba završiti očitovanjem na primjedbe. Pročelnica je odgovorila da uređenja neće biti ove godine, o čemu će odgovor dati glasnogovornica.
Usprkos interesu građana da dobiju informacije o pojavi ograđivanja terena na Bojčiću, pročelnica je završila razgovor riječima: „Nećete me više rešetati pitanjima."
volim-losinj.org/.../...
Napomena: Tanja visoko kotira kod gradonačelnice. Šta mislite zašto
Tko zna koja je njegova svrha...
U ovom mandatu je nestala i jedna osoba za kojom vjerovatno nitko ne traga
Slijedeći saziv g. vjeća mora biti osiguran šljemovima za vladajuću većinu u gradu....opasno st od batina realno postoji.
Cijeli govor gradonačelnice
volim-losinj.org/.../...