Sukladno uobičajenoj praksi aktualnog saziva Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja jednoglasno i bez ozbiljne rasprave usvojen je Izvještaj o izvršenju Proračuna za prvo polugodište 2019. godine. Iako je Proračun ključni dokument operativne politike na kojem vlast pada ili prolazi, a za izvještaj o izvršenju proračuna može se reći da je lakmus papir koji pokazuje kakva je i koliko je sposobna izvršna vlast, naše gradsko vijeće ni proračun niti izvještaj uopće ne zanimaju ⮞
Može se reći gotovo bez rasprave, a pogotovo bez ikakvih kritičkih tonova, jednoglasno je usvojen Izvještaj o izvršenju Proračuna Grada Malog Lošinja za prvu polovicu 2019. g. Izvještaj o izvršenju, na koji bi trebao svim vijećnicima zazvoniti alarm, praktički je samo primljen na znanje.
Da su se gradski vijećnici zanimali što piše u izvještaju mogli su saznati štošta. Iz izvještaja je tako vidljivo da je Proračun u prvom polugodištu 2019. ostvaren s 24,22% godišnjeg plana. Ostvareni su prihodi od 31.283.000 kuna, a rashodi su za isto vrijeme iznosili 40.005.000 kuna. Jednostavnom matematičkom operacijom nižeg reda – oduzimanjem - dolazimo do podatka da je Grad Mali Lošinj u prvom polugodištu potrošio 9,3 milijuna kuna više nego je prihodovao! Grad je dakle u minusu. Trošimo više nego li imamo. To je prošlo ispod radara.
U odnosu na isto razdoblje prošle godine ukupni prihodi i primici su manji za 1,3%, a ukupni rashodi i izdaci veći su za 30,8 %. Analizom prihoda po vrstama vidi se da je Grad uspješan u naplati poreznih prihoda, koji su veći po svim vrstama u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Povećani su prihodi od poreza na dohodak, poreza na imovinu, poreza na robe i usluge. Povećanja su po pojedinim vrstama poreza od 5,7-18,12%. Istovremeno su jako podbacili prihodi od pomoći iz inozemstva i od subjekata unutar općeg proračuna. Pomoći iz inozemstva (darovnice) i od subjekata unutar općeg proračuna planirane su u iznosu od 26.910.625,90 kuna, a u prvom polugodištu ostvareno je 2.401.883,84 kuna, odnosno 8,93% od godišnjeg plana, i za 19% je to manje u odnosu na ostvarenje iste vrste prihoda u istom razdoblju 2018. godini. Možemo zaključiti da je gradska uprava uspješna u ubiranju poreza od građana Malog Lošinja, ali je apsolutno neuspješna i nesposobna u povlačenju sredstva iz inozemstva (EU fondovi) i iz ostalih fondova u RH. Od ukupnog prihoda od pomoći drugih proračuna, više od polovice se odnosi na sredstva koja se po sili zakona (pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije) doznačuju gradu. Dakle, povlačenje sredstva iz drugih fondova i za gradske projekte gotovo i ne postoji. Gradska uprava nije sposobna povlačiti sredstva iz drugih izvora, ali je zato sposobna cijediti svoje građane. Koncept rada kao iz stripa Alan Forda. Zašto bi se trudili s projektima i natječajima na kojima se mora raditi, mora se planirati, znati i truditi, kad se mogu puno lakše guliti građani.
Smiješe li nam se volonteri?
Iako je gradska uprava po općoj ocjeni prilično nespješna u svom radu, što će priznati i svi vijećnici u neformalnim razgovorima, samo ne na sjednicma GV, valjda kao nagradu za takav rad - rastu troškovi za plaće. U odnosu na isti prošlogodišnji period za plaće je potrošeno gotovo milijun kuna više. Otprilike 10-tak posto su veći troškovi za plaće u odnosu na prošlu godinu. Ako se takav trend nastavi i u drugoj polovici godine, rashodi za plaće će biti veći za 2 milijuna kuna u odnosu na prošlu godinu. U prvoj polovici godine Grad je ostvario prihode nešto veće od 31 milijun kuna, a na plaće je potrošio 9,85 milijuna kuna, gotovo 32% prihoda je otišlo na plaće. Masa plaća prema Zakonu o plaćama u lokalnoj i područnoj samoupravi ne smije iznositi više od 20% prihoda. Ako nastavi ovakvim tempom, netko mora upozoriti gradonačelnicu da će možda ona sama i njen zamjenik morati volontirati. Ako bi se nastavili trendovi koje njeguje sadašnja gradonačelnica, da se smanjuju prihodi i povećavaju troškovi plaća, do kraja narednog mandata bi gradska uprava postala svrha sama sebi. Proračun bi bio isključvio za plaće. I takvi loši trendovi su prošli ispod radara vijećnika!
Fotošopiranje da, poticaji poljoprivredi ne
Zanimljivo je i trošenje sredstva po ogranizacijskim jedinicama. Tako nam je Ured gradonačelnika u prvih pola godine već potrošio više od dvije trećine godišnjeg proračuna. Iako je za cijelu godinu predviđeno da će Ured gradonačelnice potrošiti 1.931.000 kuna već je u prvoj polovici godine gradonačelnica potrošila 1.331.000 kuna. Istovremeno dok ured gradonačelnice prekomjerno troši proračun, Odsjeku za gospodarstvo, turizam i poljoprivredu ne cvatu ruže. Ured koji bi trebao poticati gospodarstvo i poljoprivredu ne radi ništa i ne potiče ništa. Plan tog Odsjeka je realiziran s ukupno 11,78% godišnjeg plana. Iako je po prirodi stvari logično da se poticaji za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam dodjeljuju u prvoj polovici godine za pripremu sezone i pripremu poljoprivredne proizvodnje naš Odsjek te poticaje ne daje. Tako u prvoj polovici godine nije dao niti jedne kune potpora u poljoprivredi, a godišnji plan je 277.000 kn. Kad će isplatiti te poticaje? Na kraju godine? Od planiranih potpora za jačanje gospodarstva realizirano je samo 4,51%. Održavanje prometnih linija je ostvareno s 8,48% godišnjeg plana. Odjel je najizdašnije poticao razvoj turizma sa samo 18,52%. Bilo bi zanimljivo usporediti isplatu poticaja poljoprivredi i gospdarstvu s isplatama po ugovoru o djelu za fotošopiranje i slične „strateške" poslove. Takvi podaci o izvršenju Proračuna za prvu polovicu godine za Ured gradonačelnika i Odsjeka za gospodarstvo, turizam i poljoprivredu govore o priritetima ove vlasti. Kao u Alan Fordu, gradonačelnica nemilosrdno utjeruje poreze od građana i gospodarstva, nemilice troši ta sredstva na povećanje plaća i svoj ured, a štedi na potporama i poticajima istim građanima i gospodarstvu.
Komentari:
Detaljnije o sustavu financiranju udruga na prvom od 1000 koji bi trebalo patentirati:
volim-losinj.org/.../...
Nešto kao anti-Robin Hood, mislim da sam u Alanu Fordu vidio jednog takvog.
Vaš prijedlog - da se proračunski novci daju onim osobama Citat Snob: ,a ne onima koji novac Citat Snob: moram priznati reformirao bi socijalni sustav kakav poznajemo.