Grad Mali Lošinj i Turistička zajednica Grada Malog Lošinja među prvima u Hrvatskoj sudjeluju u projektu Europske komisije ETIS - Europski sustav pokazatelja za turizam za održiva odredišta. Lošinj je tako uz sto destinacija Europe, a među prvima u Hrvatskoj u pilot fazi projekta, izvijestio je Novi list »
Riječ je o mjerenju 27 glavnih i 40 izbornih pokazatelja, i to po sektorima: o upravljanju odredištem, gospodarskoj vrijednosti, društvenom i kulturnom utjecaju i utjecaju na okoliš destinacije.
Primjerice, elementi od ključne važnosti za održivost prirodnog okoliša odredišta odnose se na »Učinke na okoliš« koji na primjeru Lošinja svjedoče o kvaliteti održivosti sa 77,7 posto turističkih poduzeća uključenih u programe za ublažavanje klimatskih promjena kao što su smanjenje emisije C02, niskoenergetski sustavi te reakcije i djelovanje »prilagodbe«. Čak 88,9 posto turističkih poduzeća prešlo je na niskoenergetsko osvjetljenje, a od ukupnog otpada 13,78 posto iznosi količina recikliranog otpada. Direktorica Turističke zajednice Grada Malog Lošinja Đurđica Šimičić ističe da se na Lošinju uz obvezne indikatore počelo mjeriti i neobavezne indikatore koji će se uvrstiti u temeljni dokument.
U projektu sudjeluje i dr.sc. Hrvoje Carić s Instituta za turizam. Carić navodi da je svrha ETIS-a staviti realne pokazatelje iza tvrdnji o održivosti.
- Kako se destinacije suočavaju s brojnim izazovima, Europska je komisija odlučila na razini Unije inicirati pilot projekt koji bi usustavio upravljanje održivosti turizma. Kako bez mjerenja nema upravljanja niti marketinga, ETIS je u stvari već davno bio nužan. Uspjeh Lošinja nije ovom prilikom jednokratan, uspjeh je snaga obvezivanja kontinuiranog upravljanja destinacijom po najboljoj svjetskoj praksi, zaključio je Hrvoje Carić.
(S.V.)
Komentari:
Kada se "nepoznati investitor" povuče ostati će uništena priroda i trebati će nam novi Haračić da sve to vrati u prirodno stanje.
Da se razumijemo, ja bih osobno htio Lošinj 70-ih, podizgrađen, sve je besplatno, riječ "koncesija" ili "naplata" ne postoji, vežeš gdje želiš, parkiraš gdje želiš, barku na kraj gdje ti dođe, trejler na parkingu može stajati godinama... roniš gdje želiš, amfore svako malo, periske, na rivi par lokala, nema vreve...
...idila...
...ali ne znam žele li i drugi standard koji je uz to bio vezan?
Probleme o kojima pričate imaju sve destinacije u svijetu koje žive isključivo od turizma.
Od toga pate Dubrovnik, Rovinj, Venecija... a ne pate npr. New York, Pariz, Beč.
Po čemu se razlikuju ove dvije grupe? Upravo po ovome što sam naveo...
...nisam protiv "održivog razvoja" ali mislim da većina ne znaći što taj pojam označava. "Održivo" znači "ograničeno". Zašto zagovaratelji takvog razvoja smatraju da bi ograničenje išlo njima na ruku.
Dat ću vam drugi primjer: Nije održivo da prosječni Indijac ili Kinez živi standardom kojim mi u prosječno RH živimo . Dakle ja i vi nismo "održivi"... dakle...
..pretežak koncept?
p.s. više poljoprivrednik a i ribara dovest će do pojačane ponude. Pojačana ponuda smanjuje cijenu. Više neće biti "preskupo". Zato su danas trešnje, čvarci ili sušena hobotnica jako skupi a nekad su bili bagatela... Osnovnoškolsko gradivo. Hvala.
... proučite malo što je "turistička monokultura" i kako utječe na gradove u kojima je prisutna. Neovisno o tome tko je na vlasti. Ne opravdavam time ovu ekipu koja trenutno vlada.
A mogao bi i portal napraviti edukativni članak o tom pojmu koji nagriza mnoge gradove, umjesto da prenosi (duplicira) članke sa neomarksizam.co m, nisamvjernik.hr ili m-alter...
a) bogat društveni (noćni) život;
b) dobre ocjene;
c) biti naspavan i odmoran.
Fora je u tome da možete imati samo dvije stvari od ponuđene tri a vi izabirete...
Turistička mjesta mogu imati:
a) izvrsne prihode od turizma;
b) malo gostiju - očuvan okoliš;
c) niske cijene.
Međutim isto mogu imati samo dvije od ponuđene tri opcije...