Imali smo rok od sedam mjeseci za projektiranje i izvedbu hotela Bellevue u Malom Lošinju, rekao je poznati hrvatski arhitekt Andrija Rusan pred 400-tinjak kolega okupljenih upravo u Bellevueu na Danima Orisa, susretu arhitekata, dizajnera i poklonika arhitekture i umjetnosti, izvijestio je Novi list. »
Bilo je to nezaboravno iskustvo, rekao je Rusan, i onda, znajući da je za svaku gradnju potrebno ishoditi građevinsku dozvolu, šokirao izjavom: »Tek sedam dana prije tehničkog pregleda koji je bio tri dana prije otvaranja, dobili smo građevinsku dozvolu«.
Rusan je kolegama do detalja prepričavao tijek nastanka i provedbe projekta vrijednog više od 40 milijuna eura s kapacitetom od 185 soba i 21 apartmana. Sve je počelo 23. prosinca 2013., da bi hotel prve goste primio 12. srpnja 2014.
– Najviše smo se borili s vremenom. Napravili smo novi pasaž, imali smo »bitku« s investitorima oko stepenica, konstrukcija je pojačana na najmoderniji način. Projektiralo se i radilo strelovitom brzinom, u jednom je trenutku na gradilištu bilo tisuću radnika, a angažirano je bilo 150 firmi. Ovo što danas vidite rezultat je timskog rada, važni su i lokomotiva i vagoni. Imali smo slobodu, optuživali su nas da mijenjamo projekte, ali mi smo ih samo poboljšavali, rekao je Rusan koji je bio zadužen za arhitektonsko rješenje Bellevuea, spominjući da su za dizajniranje soba angažirana Arta-Projektiranja, dok je dizajn rasvjete potpisao Dean Skira, a hortikulturno projektiranje napravila je firma Dionaea vrtovi.
Zagrebački arhitekt prezentirao je okupljenima i ono što nije ostvareno. Riječ je o 90-metarskom hotelu-neboderu koji podsjeća na lanternu i koji je trebao osvanuti u predjelu Punte u Velom Lošinju. Projekt je odbačen prije svega zbog negodovanja javnosti.
Na Danima Orisa u ulozi predavača, osim Andrije Rusana, našli su se i Matija Bevk i Vasa Perović, Nataša Tiška Vrsalović, Dean Skira, Joško Belamarić i Tarald Lundevall. (S. V.)
Komentari:
Trebalo bi pitati Maru što misli o krivome!!!
Pretenciozne stepenice koje vode od šetnice ne izgledaju kao da vode u hotel nego na Machu Pichu. taj se arhitekt nema čime hvaliti!
Znaci da i sve sto se gradi na Cikatu nema gradjevinsku dozvolu.
1. Priznaje da su gradili bez građevinske dozvole .
2. Projektira bez u to vrijeme donesenog plana Čikat u park šumi što je za njega kao projektanta i izvođača radova kazneno djelo .
3. U ambijentu starih austrougarskih vila gradi hotel koji više slici bolnici ili termoelektrani .
4. Pokušava investitorima prodati projekt lanterne u V.lošinju nalik na Dubaj ...
Dragi Lošinjani zatvorimo ured za prostorno planiranje koji je izgleda u svrsi samo jednog investitora tj Jadranke d.o.o
i to za izdavanje dozvola kad je već sve izvedeno .
Potjeramo neradnike iz tog ureda , jer mi ostali ili ti stoka sitnog zuba za građevinsku dozvolu čekamo punih 5. Godina .
Nemojmo čekati dozvolu počnimo graditi kao i oni !
Svi moji istomišljenici nek mi se pridruže kod srušenog stoljetnog bora na Rukavicu !
Interview s Arh Andrijom Rusanom
Čujem, projektirali ste i napravili kućicu i za svog psića. I to od inoxa?
- Jesam. Moj pes je u njoj imao komfor. To je drvena kućica s toplim vratima, presvučena limom cinkotitom. Nije to inox, nego je lijepi lim. Zimi je u njoj toplo, ljeti hladno. Posebna pesja kuća. “Dekonstruktivi stički” arhitektonski izraz. No, naš pes As je bio uvjereni hedonist pa nije puno boravio u njoj. Spavao je, ipak, u našoj ljudskoj “kućici”.
ETO TO SU REFERENCE POZNATOG ARH ANDRIJE RUSANA
Stručnjak za pesje kućice
Svojim neimarskim postignućima nema se zašto hvaliti. Taj je hotel šaka u oko svakome tko ima imalo smisla za sklad.
Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja pristupi provedbi zahvata u prostoru koji se prema posebnim propisima koji uređuju gradnju ne smatraju građenjem bez pravomoćne, odnosno izvršne lokacijske dozvole ili zahvat u prostoru ne provodi u skladu s tom dozvolom (članak 126. stavci 3. i 4.).
Osim ako vladar ne vjeruje da ima sve potrebne dozvole. Njegovo će vjerovanje službenicima inspekcije biti dogma koja se ne preispituje.